Započela edukacija vrtićara o vrijednostima odvojenog prikupljanja otpada

U mjesecu veljači krčko Trgovačko-komunalno društvo Ponikve eko otok Krk započelo je s edukacijom mališana predškolskog uzrasta na temu odvajanja otpada, kao i značaja takve navike po zdravlje okoliša i nas. 

Sve otočne vrtićke ustanove su Eko vrtići, a tema uz koju će se ove godine vezivati većina njihovih eko-aktivnosti jest Povratak prirodi. Tako su predstavnici Ponikve, prošlog tjedna prvu edukativnu radionicu odradili u krčkim vrtićkim skupinam, a ovog tjedna na redu je Baška. Uz to, valja izdvojiti kako je ove godine suradnja s vrtićima proširena za još jednu hvalevrijednu aktivnost, a riječ je o uređenju okoliša vrtićkih zgrada. Budući da je od otvorenja nove vrtićke zgrade u gradu Krku prošlo već šest godina, a veći dio površine okoliša još uvijek nije prilagođen potrebama boravka djece, odlučeno je da se starta s radovima u cilju ostvarenja spomenutog plana. 
Prilikom posjete krčkom vrtiću, u sklopu edukacije, djeci je predstavljeno što Ponikve rade kako bi se zaštitili priroda i okoliš, na koji se način postupa s otpadom, gdje ga se odlaže, kako sakuplja i zašto je sve to uopće važno. Kroz razgovor s mališanima bilo je jasno da oni o tome mnogo znaju te da im odvajanje otpada čini dio svakodnevice. Naime, u svakoj vrtićkoj skupini, ali i zajedničkim prostorijama vrtića, mališanima su dostupne kantice za odvojeno prikupljanje otpada, a čak i djeca u jasličkim skupinama znaju odlagati na ispravan način. Prema tome, maleni Krčani mogu poslužiti kao izvrstan primjer onima koji još uvijek dvoje oko odvajanja otpada. Upravo tu činjenicu možemo smatrati itekako važnom, jer sudjelovanje svih otočana, zajedno s djecom, u odvojenom prikupljanju otpada, daje toj inicijativi smisao, predstavljajući jedini način da se postignu zacrtani ciljevi. Nakon razgovora, maleni, ali pomni, sudionici radionice odgledali su kratki edukativni film Eko otok Krk - najčistiji dio Hrvatske, koji na prilagođen i simpatičan način progovara o važnosti odvojenog prikupljanja otpada, pokazujući kako je za razvrstavanje u odgovarajuće spremnike potrebno tek malo dobre volje. Na kraju, u kratkoj igri vrtićari su još jednom demonstrirali svoje znanje, ali i spretnost, zasluživši simbolične nagrade.
 
 
Tijekom idućeg susreta, ove sustavne eko-edukacije, predškolcima će se pokazati reciklažno dvorište i odlagalište otpada na Treskavcu gdje će imati prilike vidjeti što se nadalje događa s otpadom koji se odvojeno prikupljao. Susrete s djecom i slične edukativne radionice predstavnici Ponikve planiraju održati u svim vrtičkim skupinama, svih otočnih vrtića, jer one sigurno predstavljaju dobar put i način da najmlađima, koje možemo smatrati pokretačkom snagom održivog razvoja svake zajednice, pružimo mogućnost izbora te aktivno sudjelovanje u oblikovanju sadašnjosti za što bolju budućnost!