Spektakularnim mjuziklom Putokaza otvorene 60. Ljetne priredbe

Umjesto na slikovitom Trgu krčkih glagoljaša, ovogodišnje 60. Ljetne priredbe, kao jedan od festivala s najdužom tradicijom na istočnojadranskoj obali, 16. srpnja 2016. godine, obzirom na gotovo jesenje prilike, otvorene su u obližnjoj dvorani, što ipak nije umanjilo spektakularnost postavljenog programa.

Naime, pred u cijelosti ispunjenim korpusom jednog od arhitektonski najavangardnijih gradskih objekata, legendarni riječki Putokazi, vođeni neumornom Mirandom Đaković, izveli su Raskružje, mjuzikl mijena, čija su raskošna produkcija i zavodljivi sadržaj, nakon riječke, oduševili i krčku publiku.
Međutim, prije nego li je na scenu stupilo četrdeset solista i izvođača, čast da uvede u ovogodišnji ciklus vrhunskih glazbenih i dramskih događanja, što će se sve do 24. kolovoza odvijati na Sceni Zidine, pripala je Milici Žužić, koja je, vezavši se uz jubilarnost ovogodišnje manifestacije, podsjetila na sada već daleku 1957. godinu kada su, 12. kolovoza, u Frankopanskom kaštelu otvorene prve Krčke ljetne igre, i to predstavom Hamlet, u izvedbi ansambla drame Narodnog kazališta Ivan Zajc iz Rijeke. Ljudi koji su imali dovoljno energije i entuzijazma da tada oživotvore svoju viziju bili su Silvio Kosijer, tajnik Općine Krk, Živko Franolić, predsjednik Turističkog društva, zatim Miro i Nedeljko Franolić, Lucijan Braut te Nikola Spicijarić, iako se pravi uspon Igara odvijao nakon 1978. kada njihovo vođenje preuzima maestro Ivo Frleta, dirigent, skladatelj i umjetnički ravnatelj manifestacije koja je tada zadobila i današnji naziv Ljetne priredbe Krk. Nakon uvoda tijekom kojeg je godina 1957. skenirana ne samo lokalno, već i globalno, ceremoniju otvorenja najposljetku je zaključio gradonačelnik Darijo Vasilić, potpisavši listinu čime je javnost tradicionalno pozvao na praćenje ovog za otočnu kulturu itekako značajnog događanja.
Potpisivanjem listine scena je konačno prepuštena Putokazima i njihovom Raskružju. Atraktivnim spojem mjuzikla i dramske predstave libretistice Irene Križ, u glazbenom ruhu orkestratora Filipa Franka, vizualizirana je priča o ljubavi koja izlazi iz okvira; o ljubavi majke i njezinoj unutarnjoj borbi proizašloj iz spoznaje da se u jednom trenutku mora odvojiti od djeteta. Raskružje je tako spretno ispreplelo slavenski mit o Jarilu i Morani s onim grčkim o Perzefoni - suprotstavljajući pritom dva mitološka motiva o nastanku proljeća.  Međutim, pokušaj da se odgovori na pitanje je li ljubav između ta dva svijeta, zbog razlika što ih nameće pripadnost drugačijem podrijetlu, uopće moguća, dovodi do zanimljivog zapleta koji vrvi slavenskim vilama, bogovima i grčkim furijama, a tijekom kojeg glavni likovi Demetra i Perun, Morana i Jarilo, Janja i Gospodin Lijep i Mlad, poput nas, putuju Raskružjem u vječnim ponavljanjima, iščekujući ljubav i mir, poštovanje i sreću, istinu i zajedništvo!
Ovo vizualno (i glazbeno) krajnje promišljeno glazbeno-scensko djelo nastalo je spajanjem tridesetak u ovu mitološku igru pomno uklopljenih songova iz dosadašnjih glazbenih projekata Putokaza (Nova Zemlja, Androida, Mjesec i Porculan), autora Elvisa Stanića, Duška Rapoteca, Mirande Đaković i Iztoka Turka, a pored Irene Križ i Filipa Franka svoj doprinos ovom atraktivnom projektu također su dali Lenka Udovički, Ivana Kalc, Tajči Čekada, Deni Šesnić, Martino Šesnić, Goran Časni i Saša Ostojić. Inače Raskružje donose Tea Mirth (Demetra), Nenad Mataija (Perun), Ivona Maričić (Perzefona/Morana), Marko Anić (Jarilo), Antonia Svetina (Janja), Matko Basara (Gospodin Lijep i Mlad), Nikolina Tomljanović, Jasmina Sokoli, Daniela Rašić Strčić, Magda Martedić, Sandra Slavić, Irena Ćepulić Križ, Sandra Vagaja, Ana Birkić, Vedrana Lisica, Sarah-Nicole Vukšić (Rusalke, proljetne nife), Dolores Marinić, Mia Doričić, Andrea Žaja, Antonia Glumac, Dragana Drljača Olujić, Helena Živković, Nika Ivančić (Polunoćnice, zimske nife), Nataša Uljan Vitezić (Učiteljica), Dominik Zoretić (Barmen/Veles), Petar Čučak, Alan Poropat, Tino Trkulja (Protuhe), Daniel Antunović (Hermes), Saša Krepelnik, Alen Petrić, Goran Perožić (Perunova straža), Suzana Arbanas, Dušica Branković, Barbara Krasny, Dragana Stijelja Vujičić, Snježana Pantoš, Nataša Kinkela, Martina Zorović, Anita Kos, Laura Šalov (Demonke, hadske furije) i Mario Jelić (Pomoćnik Barmenov).

Grazbeni program 60. Ljetnih priredbi u ovom se mjesecu nastavlja koncertom Martina Draušnika i Krešimira Bedeka - 21. srpnja, Diane Grubišić Ćiković i Tee Grubišić Mihalić - 28. srpnja te Rada Šerbedžije i Zapadnog kolodvora - 31. srpnja.