Predstavljene recentne apstrakcije slovenskog slikara Dušana Kovača

U krčkoj Galeriji Decumanus, 25. veljače 2015. godine, postavljena je izložba slovenskog slikara Dušana Kovača koju pod nazivom Slom simetrije sačinjava niz koloristički vrijednih konceptualnih apstrakcija.

Pišući o svojim recentnim radovima Kovač priznaje kako se posvemašnji lom simetrije trudio dočarati oblicima koje tijekom svog umjetničkog postupka nebrojeno puta ponavljam, ilustrirajući tako, zatvaranjem jednog nanosa boje drugim, dubinu neuronske mreže. Lom simetrije u ovom slučaju predstavlja projekciju različitih psiholoških i emocionalnih stanja, što ih je teško u potpunosti spoznati. Stoga, beskonačno nizanje slobodnih apstraktnih kreacija značiti svojevrsni prodor u nestabilnu stvarnost strukture moždanih funkcija koje čuvaju uzrok sloma naše unutarnje biti!
Vezujući se uz kompoziciju, napominje Kovač, najviše se koristio zaobljenim formama što uglavnom izviru jedna iz druge, aludirajući pritom na povezanost s onim univerzalnim, koje egzistira izvan svakog prostora i vremena.

Odlaskom u mirovinu 2006. godine, Kovač upisuje ljubljanski Arthouse - Collage of Visual Arts, gdje je diplomirao, a potom i magistrirao radnjom Mentalni agregat kontroverznog filozofa Slavoja Žižeka. Dosad je izlagao na brojnim samostalnim i skupnim izložbama u Sloveniji i inozemstvu. Dobitnik je mnogih nagrada i priznanja.
Izložba Slom simetrije ostaje otvorena do 17. ožujka, a postav je moguće razgledati svakim radnim danom od 10.00 do 13.00 sati, odnosno uz prethodnu najavu Centru za kulturu Grada Krka na 051 220 041 ili kultura@gradkrk.net.