Osnovnoškolcima bez očeva ove godine dodijeljene tri stipendije

U Velikoj gradskoj vijećnici, 06. rujna 2016. godine, održana je press konferencija, koju su zajednički organizirali Humanitarna udruga Andrijana Gržetić te iseljenički klubovi iz New Yorka - Klub žena otoka Krka i Dubasnica Social Club.

Glavna tema presice bilo je predstavljanje sada već kontinuirane suradnje otočnih iseljenika i krčke humanitarne druge, čija je specifičnost da stipendira isključivo učenike - osnovnoškolce koji su ostali bez očeva. Suradnja s iseljenim otočanima u New Yorku započela je još pred sedam godina, kada su Bosiljka Radman i Marina Vučenik iz Kluba žena otoka Krka unutar svoje asocijacije pokrenule prikupljanje novčane pomoći, u čemu su im se kasnije pridružila i ostala iseljenička udruženja. 
Aktivnosti svojih klubova s naglaskom na suradnju s krčkom udrugom tako su predstavile Bosiljka Radman, Linda Žgombić, Marija Braut i Blanka Brnić iz Kluba žena otoka Krka te Tonica Tehomilić i Linda Žgombić iz Dubasnica Social Cluba, dok su o razlozima osnivanja, osmogodišnjoj aktivnosti, kao i ovogodišnjim planovima kazivali predstavnici udruge Gordana i Nikola Gržetić te Ivica Bogović. 
Angažiravši se kako bi pomogli potrebitim otočanima, iseljenici su prikupili i krčkim humanitarcima uručili ukupno 1.250,00 $, poduprijevši tom hvalevrijednom donacijom primarnu zadaću krčke udruge. Klub žena otoka Krka ovom se prigodom iskazao potporom od 450,00 $, Dubasnica Social Club potporom od 300,00 $, dok je ostatkom od 500,00 $ obuhvaćena privatna donacija supružnika Blanke i Slavka Brnića.
Udruga Andrijana Gržetić koja ove godine slavi osmi rođendan, uvodi Bogović, osnovana je s ciljem humanitarnog djelovanja, i to pomaganja osnovnoškolcima koje odgaja majka udovica, što je bila dugogodišnja, ujedno i posljednja želja Andijane Gržetić, idejne začetnice inicijative koju provodi udruženje. Osnovana kao jedina nacionalna humanitarna asocijacija koja stipendira isključivo učenike koji su ostali bez očeva, isprva je, sukladno odredbama Statuta i Zakona o pružanju humanitarne pomoći, bila odana pomaganju, a nakon što je osigurala uvijete, prvi natječaj za dodjelu stipendija raspisala je za školsku godinu 2010./11., nastavivši s njegovim provođenjem sve do danas. Dosad je, ističe Bogović, raspisano sedam natječaja, a visina jednokratnog novčanog prihoda kojim se pomaže onima koji apliciraju i dobiju stipendiju iznosi 4.000,00 kn. Iako su na ovogodišnji natječaj pristigle četiri zamolbe, pozitivno su riješene tri, što znači da će troje osnovnoškolaca s područja otoka Krka na svoje račune primiti (jednokaratnu) godišnju školarinu, s time da obvezu udruge predstavlja i činjenica da se na svaku realiziranu donaciju moraju podmiriti i nemala zakonom propisana novčana davanja. Računajući i ovaj posljednji natječaj, navodi Bogović, vrijednost ukupno podijeljenih stipendija, zajedno s realiziranim humanitarnim pomoćima, zasad iznosi 118.200,00 kn što za ovako maleno udruženje predstavlja značajan rezultat, jer nije lako ni prikupiti novčana sredstva, niti kroz administracijske zavrzlame provoditi javne pozive. Osim što je provela natječaj za dodjelu stipendija udruga će u prosincu organizirati sada već tradicionalnu, devetu po redu prodajnu izložbu kolača Slatki otok, točnije humanitarnu akciju koja je s godinama prerasla u pravi blagdanski simbol čitavog otoka. Ne smijemo, na kraju, zaboraviti ni sredstva namijenjena udruzi ove godine izdvojena iz Proračuna Općine Dobrinj, kao ni prilog što su ga Kamp Glavotok i krčka Mariolina osigurali, organiziravši dječji plivački maraton, zaključuje Bogović.