Naše malo misto u vrtlogu velikih promjena

Nije da do nas ne dopiru vijesti kako se klima ubrzano mijenja, da nam netko iza leđa sprema nekakve TTIP i CETA sporazume za dobrobit korporacija, a ne nas, da se živi svijet u moru i na kopnu raspada, da su mnogi vitalno važni neobnovljivi resursi Zemlje na izmaku, da su razlike između bogatih i siromašnih poprimile monumentalne razmjere...

No, te nevesele vijesti mnogi nerado slušaju, osobito mladi. Istina je, puno je ljepše biti na nekoj zabavi ili gledati sapunice i reality show-ove, satima se igrati s pametnim telefonom ili računalom. Ni političari ne vole ove nevesele vijesti, pa se njima nisu bavili ni tijekom predizborne kampanje za Sabor, a možda neće ni za lokalne izbore, vjerojatno zato što to ni njihovi birači ne traže. Kao da se radi o nekim temama koje se dešavaju drugima, a mi ćemo se njima eventualno baviti ako i kada za to nađemo vremena. Ipak, ignoriranjem neugodnih procesa ovi ne prestaju djelovati. A baš mladima ništa tako suštinski, iznenadno i iz temelja neće mijenjati uvijete življenja kao vrtlog već spomenutih i međusobno povezanih vijesti koje prerastaju u savršenu oluju.
Svako malo pojave se neki simptomi koji ukazuju na to da iako naša svijest još nije spremna da se suoči s velikim promjenama, podsvijest ih već registrira i plaši ih se. Mnogi su dezorijentirani, neki frustrirani, neki ljuti, neki očajni, a nekima je ovladao osjećaj nemoći i ravnodušnosti. U porastu je konzumiranje antidepresiva i opijata. Većina ljudi kao da su u nekom isčekivanju, nadaju se da će netko, uskoro, nekako, popraviti stanje u svijetu i u našoj zemlji, što će onda vratiti u normalu i stanje u svim lokalnim sredinama. Problem je u tome što se u borbi s globalnom savršenom olujom najdjelotvorniji potezi mogu i moraju poduzeti i provesti baš na lokalnoj razini.

Tranzicija u niskougljično društvo

Nevesele vijesti događaju se lokalnim zajednicama diljem svijeta već duže vremena. No, u nekima od njih lokalni stanovnici su se okupili odlučni da zajedno svoju sudbinu uzmu u svoje ruke. I, pokazalo se da se ljudi, kada su u grupi, lakše suočavaju s velikim promjenama koje im se dešavaju ili se za njih trebaju pripremati. Tada se često stvori neko novo ozračje, pa se onaj negativni unutarnji naboj pojedinaca uzrokovan strahom od promjena pretvori u energiju zajedničkog djelovanja i kreativnog traženja onih rješenja koja će funkcionirati i u novim okolnostima.
Jedna od takvih lokalnih grupa prije desetak godina formirala je Tranzicijski grad Totnes (Engleska). Njihov primjer je bio zarazan, pa su se kroz nekoliko godina lokalne tranzicijske inicijative pojavile na svim kontinentima i uspostvljena je Tranzicijska mreža suradnje. Tom mrežom želi se postići slijedeća vizija: Kad kažemo Tranzicija onda govorimo o promjenama koje moramo provesti da bismo postigli niskougljičnu, socijalno pravednu, zdraviju i sretniju budućnost, koja će nas više ispunjavati a biti mnogo nježnija prema Zemlji od načina na koji većina nas danas živi. U našoj viziji budućnosti, ljudi zajednički rade na pronalaženju načina da žive uz puno manje oslanjanja na fosilna goriva i bez prekomjernog iskorištavanje planetarnih resursa, sa mnogo manje emisija ugljika, unapređujući dobrobit svih i jačajući svoje lokalne ekonomije. Tranzicijski pokret je neprekidni socijalni eksperiment u kojem lokalne zajednice uče jedne od drugih i dio su globalnog povijesnog pokreta prema boljoj budućnosti za sve nas, za buduće generacije i za planet.
I u Hrvatskoj je započeo tranzicijski pokret. Pokrenula ga je Udruga Hrvatska permakultura. Još uvijek on je slab, djeluje samo u nekoliko sredina, s malim utjecajem, uz još manju financijsku, društvenu i medijsku potporu. Ali, jača. Stvoreno je Tranzicijsko središte za Hrvatsku, osposobljeni su ovlašteni treneri koji mogu pomoći aktivistima u sredinama koje žele pokrenuti svoju tranzicijsku inicijativu da dobiju potrebna znanja i vještine kojima će izbjeći dječje bolesti tog procesa i uspostavljena je dobra suradnja s europskom i globalnom tranzicijskom mrežom.

Pitanja za VAS!

Da li imate želju i potrebnu motiviranost da pokrenete tranzicijsku inicijativu u sredini u kojoj živite, odnosno biste li željeli pohađati vikend tečaj Dobar početak, sa zadaćom upoznavanja ključnih osobina tranzicijskog procesa, kao i načela njegovog organiziranja i vođenja? Jeste li zainteresirani za pohađanje 72-satnog tečaja iz permakulture kako biste se osposobili za permakulturno dizajniranje? Predmetne tečajeve moguće je organizirati i na otoku Krku, ako bude dovoljno zainteresiranih te ako se riješe organizacijsko-financijski preduvjeti (lokalni nositelj organizacije tečaja, prostor, prateći troškovi - jer još uvijek nema vanjskih izvora financiranja za ovakve sadržaje).
Svoje odgovore, stoga, šaljite mailom na grad-krk@ri.t-com.hr, a kao predmet navedite Tranzicija. Nakon što se prikupe odgovori i iskazi interesa svi oni koji su reagirali na poziv bit će kontaktirani mailom, odnosno obaviješteni o rezultatima i eventualnim sljedećim koracima. [Zoran Skala]