Krk - otok vila, projekt krčkog Centra za kulturu

U suradnji s karlovačkim Dječjim domom Vladimir Nazor, krčkim vrtićem i školama, Trgovačko-komunalnim društvom Ponikve te Javnom ustanovom Priroda, Centar za kulturu Grada Krka, početkom ožujka, krenuo je u realizaciju inicijative Krk - otok vila kojom će se na jedinstven način prezentirati otočna prirodna i kulturna baština.
Radi se o fotografskom projektu Ive Lulić, prošlogodišnje dobitnice ULUPUH-ove nagrade za najboljeg mladog umjetnika, koja će se otočanima tijekom travnja i svibnja predstaviti dvama fotografskim ciklusima: Vile i vilenjaci Artusi i Krk - otok vila. 
Rad na prvospomenutom ciklusu, realiziranom u suradnji s mališanima iz karlovačkog Dječjeg doma Vladimir Nazor, autorica je započela tijekom 2010., izabravši za svakog mališana, Artusa, bajkovit pejzaž usklađen s njegovom duhovnom ljepotom. Vezujući se na  Artuse, krčki Centar za kulturu prepozano je vrijednost inicijative koja danas privlači iznimnu pozornost, kako publike, tako i struke. 
U namjeri da se već postojećem nizu zabilježenih ambijenata pridruže i oni krčki, dogovorena su snimanja tijekom kojih će se mališanima iz karlovačkog doma pridružiti krčki vrtićari i školarci kako bi zajednički demonstrirali da među njima ne postoje nikakve razlike te da su kadri maštu uspješno prenijeti u stvarnost, otvarajući nam pritom vrata svijeta neslućenih ljepota, i to onih s kojima živimo, ali ih često uopće ne primjećujemo.
Po mnogočemu Krk je jedinstven otok koji plijeni iznimnim kulturnim i povijesnim nasljeđem te brojnim prirodnim ljepotama koje stvaraju neobično skladnu cjelinu. Zadaća projekta Krk - otok vila jest likovima vila i vilenjaka, kojima je uporište pronađeno u lokalnoj mitološkoj predaji (uglavnom zabilježenoj u Vejskim legendama), sretno povezanim s različitim ambijetima otoka, podsjetiti na nužnost očuvanja prirode, tim više što će kroz ovaj projekt biti izrađena i serija fotografija koje će aludirati na naše sve češće neodgovorno ponašanje prema svemu što nas okružuje.
Upravo tijekom travnja biti će dovršena snimanja fotografija iz ciklusa Krk - otok Vila na lokacijama koje su odabrane u suradnji s Javnom ustanovom Priroda, lokalnim turističkim zajednicama i otočnim općinama. Tijekom njihova obilaska i dokumentiranja zaključeno je kako Krk obiluje bezbrojnim specifičnostima te kako mnoge lokacije, a razgledano ih je i više od plana, bude posve neobičan, jedinstven osjećaj - kao da se uopće ne nalazimo na Krku. Prema tome, ili naš otok ne poznajemo dovoljno dobro ili zaista živimo na području koje s punim pravom možemo nazivati kontinentom. 
Istraživanju lokacija i samom fotografiranju prethodili su i programi organizirani u Dječjem vrtiću Katarina Frankopan. Ondje su mališani, zajedno sa svojim roditeljima, tijekom ožujka, sudjelovali u likovnim radionicama. Različita vilinska obilježja, poput krila, kapa ili čarobnih štapića, nastajali su tijekom susreta što ih je vodila Jarmila Gospodnetić, dok su pod vodstvom Andree Staničić bili prepušteni izradi vlastitih vilinskih svjetova. I upravo će na tim radionicama nastale rukotvorine biti od koristi krčkim vrtićarima koji će zajedno s djecom iz karlovačkog dječjeg doma nazočiti krčkom predstavljanju projekta Krk - otok vila.
Naime, ciklus fotografija Vile i vilenjaci Artusi otvara se 12. travnja, u Galeriji Decumanus s početkom u 19.00 sati, dok je otvorenje izložbe fotografija Krk - otok vila, predviđeno za 27. travnja, s početkom u 19.30 sati. Otvorenju drugog ciklusa prethoditi će prigodan glazbeni performans Putokaza i Vilinski korzo u kojem će na svoje doći karlovačko i krčko vilinsko društvo. Izložba nakon Krka seli u Omišalj gdje u tamošnju Galeriju Lapidarij.