Krk LANDart rezultirao prvim krčkim pejzažnim intervencijama

Centralni dio ovogodišnjeg programa Krk LANDarta, kao jedne od prvih krčkih proljetnih manifestacija, čiju organizaciju potpisuje Centar za kulturu Grada Krka, u suradnji s partnerima Trgovačko-komunalnim društvom Ponikve eko otok Krk, osječkom Udrugom za poticanje umjetničke svijesti u društvu Slama i krčkim Planinarskim društvom Obzova, odigrao se između 22. i 27. travnja.

U odnosu na prošlogodišnje, nulto izdanje ove interdisciplinarne inicijative, koja na posve inventivan način spaja likovnost sa sviješću o zaštiti okoliša, a tijekom koje su različite rukotvorine, bilo slike, skulpture ili instalacije, izrađivane uglavnom od naplavina, tijekom netom završenog prvog, pozvani likovnjaci oslanjajući se na europsku landartističku tradiciju, kao sintezu postmodernističke umjetnosti i konceptualnosti Nove umjetničke prakse, prihvatili su zadaću stvarati in situ. Prve krčke land art radionice bile su locirane na prostranu parcelu unutar Kampa Krka koja svoje konture, uz nezaobilaznu autohtonu makiju, ponajviše duguje boru, čija je pomalo teška, ali ugodna, hladovima, obzirom na nisku izvrsnih pejzažnih intervencija, očito prijala okupljenim kreativcima. Riječ je o petero predstavnika Udruge Slama - Dominiku Grdiću, Dorianu Trepiću, Filipu Ausmanu, Jeleni Rebić i Nikoli Falleru - kojima su se pridružili svestrani pazinski umjetnik Elvis Berton i domaćin, krčki slikar Saša Lončarić. Višednevne radionice tako su rezultirale istinskim land artom čvrsto povezanim s prirodnim ambijentom koji je potaknuo njegovu materijalizaciju, počevši od polja kružnih mandala (Faller), preko ambijenta s visećim kamenim mobilima koji svakim novim korakom mijenja svoju pojavnost (Berton), drvenih i kamenih objekata koji zovu na prepoznavanje (Lončarić), suptilne instalacije sačinjene od borovih češera (Rebić), genius loci kompozicije kamenih humaka (Grdić), monumentalnog prostornog crteža (Trepić) i kontrastne igre linijama pomno složene od ogoljenih tankih grana (Ausman). Na taj je način, osim demonstriranja veze prirode i umjetnosti, kao jedne od najprimordijalnijih čovjekovih praksi, posve u duhu suvremene landartističke prakse, potaknuto i inzistiranje na nužnom razvijanju i širenju svijesti o zaštiti okoliša.
Pored land art radionica, ovogodišnja manifestacija, ponudila je i druge sadržaje. Priča je tako startala, 22. travnja, okruglim stolom održanim u Maloj gradskoj vijećnici tijekom kojeg se u društvu sudionika i suradnika Krk LANDarta, raspravljalo kako o rezultatima, nastojanjima i planovima Ponikvi eko otok Krk vezanim uz ekološki zasnovan sustav zbrinjavanja komunalnog otpada na otoku Krku (Ivan Jurešić), tako i o možebitnoj budućnosti ovog programa (Igor Gržetić). Jer, u projektu Krk LANDart prepoznati su koraci koji vode prema puno većoj i kompleksnijoj akciji, a riječ je o namjeri uređenja Krk LANDart parka na prostoru odlagališta otpada Treskavac.
 
 
U društvu ovim programom okupljenih likovnjaka, dobili su priliku stvarati i kreativni krčki osnovnoškolci, i to tijekom Krk LANDIĆart radionice, organizirane 25. travnja, pod vodstvom grafičarke Andree Staničić. Kroz nekolicinu praktičnih zadataka koji su uključivali izradu prostorne mreže tkanjem od grančica, visećih objekata od prirodnih materijala, vilinskih štapića ili mozaika od oslikanih oblutaka, polaznici ove jedinstvene edukacije, svladavali su pojmove iz bogatog korpusa teorije oblikovanja, te pritom učili o stvaralačkim potencijalima land arta i njegovoj povezanosti s sa suvremenim ekološkim principima.
Tjedan je, 26. travnja, zaključen edukativno-rekrecijskom šetnjom Zelenim i modrim stazama grada Krka koja je organizirana kao dio tradicionalnog planinarsko-pješačkog pohoda što ga Planinarsko društvo Obzova, počevši od 2008., svake godine priređuje na različitim lokacijama našeg otoka. Ove je na redu bio grad Krk tako da se tristotinjak okupljenih rekreativaca provelo ne samo označenim šetnicama okolice grada već i obližnjim otičićem Plavnikom što znači da je pohodom bila obuhvaćena i tura brodom. U grupi koju je ovom prilikom vodila Diana Matešić, našli su se organizatori i sudionici Krk LANDarta kako bi zajednički istražili jedinstve krčke krajobraze, tamošnju arhitekturu, drevne suhozide i crkvice, te možda prepoznali neku od budućih lokacija koja će izazvati na stvaranje!
Nakon centralnog dijela, program Krk LANDarta, između 07. i 21. svibnja, nastavlja se u krčkoj Galeriji Decumanus izložbom Pogled u međusvijet riječke umjetnice Tajči Čekade, čije fotografskim ciklusom dokumentirane modele nastale od prirodnih materijala možemo pratiti kao integralni dio krčke land art priče, jer elementi iz prirode, u njezinom su primjeru kreativno reciklirani i nanovo definirani stvarajući pritom posve novo djelo - odjeću, kostim, instalaciju ili ambijent - u novome prostoru i vremenu, s novim značenjem i porukom. Izložbu kustoški potpisuje Višnja Slavica Gabout.
Budući da je humanitarna aukcija radova nastalih tijekom prošlogodišnjeg Krk LANDarta, planirana 27. travnja u eksterijeru Kampa Krka, otkazana zbog loših vremenskih prilika, za te će radove ipak biti otvoreno licitiranje, i to u Decumanusu tijekom trajanja izložbe Pogled u međusvijet. Radovi će se stoga, između 11. i 26. svibnja, moći razgledati u redovno radno vrijeme galerije, od utorka do subute, između 10.00 i 12.00 te 19.00 i 21.00 sat, a sredstva prikupljena aukcijom biti će donirana područjima istočne Slavonije nastradalim u prošlogodišnjim poplavama, točnije Kulturno-umjetničkom društvu Sava iz Rajevog Sela za obnovu uništenog fundusa narodnih nošnji.
 
 
Sponzorsku podršku ovogodišnjem Krk LANDartu pružili su: Grad Krk, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Trgovačko-komunalno društvo Ponikve eko otok Krk d.o.o., Turistička zajednica Grada Krka i Valamar Riviera d. d.
  • 1
  • -
  • 2
  • -
  • 3