Krk do 2021. otočna metropola s vlastitom energijom i hranom

Otočni Novi list, 08. prosinca 2013.
 
Grad Krk uskoro će dobiti svoj novi, temeljito osvježeni te s potrebama i željama stanovnika usklađeni Program ukupnog razvitka (PUR).
Prvi takav strateški dokument na Gradskom vijeću usvojen još 2007. godine, a obzirom da je već u njegovom nastajanju Plan bio zamišljen kao svojevrsni petogodišnji strateško-akcijski hodogram, došlo je vrijeme za njegovu temeljitu novelaciju i usklađenje s uvelike promijenjenim okolnostima, kako onim na lokalnom, tako i na nacionalnom, pa čak i globalnom planu. Kako nam je, obrazlažući tijek ali i motive pristupanja izradi novog PUR-a, objasnio krčki dogradonačelnik Čedomir Miler, dosadašnji se Plan pokazao vrlo dobrim, smislenim i u praksi uporabljivim dokumentom koji je proteklih godina bio sve, samo ne mrtvo slovo na papiru. 
    
Realni ciljevi
 
Programom ukupnog razvitka Grada Krka za razdoblje 2007. - 2013. po prvi su put u jednom takvom dokumentu definirani najvažniji razvojni ciljevi gradske uprave ali svih ostalih dionika krčke gospodarske, turističke, poljoprivredne, društvene, sportske i socijalno-zdravstvene svakodnevice. Plan je bio donesen stoga što smo zaključili kako je u vođenju i koordiniranju različitih projekata, planova i razvojnih programa bilo nužno ostvariti bolju koordinaciju različitih institucija, gospodarskih subjekata te cehovskih, odnosno grupacija civilnog društva, istaknuo je na početku našeg razgovora Čedomir Miler, dodavši kako je jedan od bitnijih razloga pristupanju njegovoj izradi (kao uostalom i aktualnoj novelaciji) ležao i u činjenici da je svako nastojanje kandidiranja različitih projekata na fondove EU-a bilo bespredmetno bez postojanja takvog dokumenta. - Program ukupnog razvitka koji je na snagu stupio prije šest godina, pokazalo je vrijeme, pomogao je ostvarenju dobrog dijela definiranih ciljeva. Potvrdu te tvrdnje Miler nalazi u činjenici kako su u međuvremenu ispunjeni programski ciljevi izgradnje novog dječjeg vrtića i jaslica, najveći dio projekata vezanih uz vodoopskrbu, gradnju sustava odvodnje, ali i školske sportske dvorane koja je nedavno puštena u funkciju. Ne zaboravimo ni ostvarene ciljeve iz segmenta društvenih djelatnosti u sklopu kojih je u međuvremenu Krk dobio svoj novi Centar za socijalnu skrb, a odrađena su i mnoga ulaganja u obogaćenje sadržaja Malog Karteca ili pak ona vezana uz komunalnu infrastrukturu. Ciljevi dosadašnjeg PUR-a bili su realni pa smo s tom spoznajom prije dvije godine, u suradnji sa splitskom tvrtkom Micro projekt, krenuli u izradu novog Plana koji bi, na sličan način kao i ovaj konzumirani, trebao obraditi razdoblje do 2021. godine. 
    
Uključeni građani
 
Plan čija se završna radna verzija pred nekoliko dana našla pred vijećnicima Gradskog vijeća zapravo je gotovo u potpunosti zgotovljeni dokument kojeg smo otvorenim ostavili samo stoga što se u predstvničkom tijelu, nakon što su u svibnju provedeni lokalni izbori, sad nalazi priličan broj novih ljudi kojima smo također željeli dati priliku da se upoznaju s tim dokumentom, ali i da se, vođeni svojim i razmišljanjima glasača koje predstavljaju, izjasne o njegovim mogućim programsko-akcijskim nadopunama. Nakon što radni prijedlog bude updatiran, očekujemo da ćemo zajedno s izrađivačima vrlo skoro stvoriti njegovu konačnu varijantu koju će potom i formalno usvojiti Gradsko vijeće. U osvježavanju, ili bolje rečeno izradi novog PUR-a, tijekom protekle dvije godine s izrađivačima su surađivali mnogi Krčani, predstvnici različitih poslovno-strukovnih grupacija, gospodarskih subjekata, poljoprivrednika i ribara, ali i predstavnika subjekata u komunalnom gospodarstvu, društvenim djelatnostima i turizmu, predstvnici udruga civilnog društva, kulturnih te sportskih udruga i klubova, institucija s javnim ovlastima pa čak i pojedinaca koji su izrazili želju za sudjelovanjem u tom procesu, kaže Miler, uvjeren kako će novi PUR biti kvalitetan i uporabiv dokument usklađen sa svim strateškim dokumentima izrađenim na gradskoj, županijskoj, odnosno nacionalnoj razini. 
 
Osamdesetak projekata 
    
Govoreći o novom PUR-u konkretnije, Miler ističe kako je nakon svekrčkih SWOT-konzultacija definirano kako u red projekata i projektnih ideja na kojima će lokalna uprava ustrajati, spadaju aktivnosti vezane uz uklanjanje alohotone divljači, poticanje proizvodnje autohtonih poljoprivrednih kultura te ekološke proizvodnje, izgradnja tržnice na malo, projekt rekonstrukcije javne rasvjete, izgradnje energane-toplane na bioplin, reverzibilne hidroelektrane i malih vjetroelektrana. Tu je i projekt širenja šetnica i biciklističkih staza te plan uređenja kupališta Dražica. Cilj nam je i izgradnja i uređenje plaža za invalidne te osobe starije životne dobi, uređenje Šetališta sv. Bernardina, realizacija projekta Vrtovi grada, dovršetak izgradnje i komunalnog opremanja Poslovne zone 29, ali i drugih poslovnih zona, gradnje zapadne obilaznice te rekonstrukcija nerazvrstanih cesta te dijela Ulice Stjepana Radića. U krug šezdesetak gradskih prioritetnih projekata (kojemu valja pridodati i listu od dvadesetak projekata iniciranih od ostalih subjekata), spadaju i planovi uređenja krčke, kao i gradnje luka Sv. Fuska i Dunat, mjesnih vodovodnih, kanalizacijskih i svjetlovodnih mreža, širenja sustava bežičnog interneta, gradnje parkirališta, odnosno garaže kod fratri, obnova Velike vijećnice te izgradnja polivalentne dvorane na krovu Trgovačkog centra. Nije zabobravljena ni gradnja POS-ovih stanova, novog vrtića u Vrhu, multimedijalnog centra na Kamplinu, hangara JK Plav kao i SC Josip Uravić Pepi.
 
U pravcu samodostatnosti
 
Objašnjavajući temeljne razlike između novog i dosadašnjeg Programa ukupnog razvitka, Miler kaže kako je dosadašnji bio okrenut realizaciji uglavnom infrastrukturnih projekata. Obzirom da su, kao što sam već rekao, oni sad uglavnom iza nas, novim se PUR-om okrećemo nadgradnji takvih sadržaja i temama koje su uglavnom vezane uz održivi razvoj. Obzirom da se tim dokumentom definira vizija, kao i strateške smjernice, u ovom trenutku možemo reći kako je iskristalizirana vizija da Krk do 2017. postane lokalnom sredinom koja sve intenzivnije koristi obnovljive izvore energije i radi na energetskoj učinkovitosti. U tom bi se razdoblju ovdje trebalo početi proizvoditi više vlastite hrane, i to na organskim osnovama, ali i raditi na ojačavanju energetske i prehrambene samodostatnosti, uz značajno smanjenje razine emisije stakleničkih plinova. Jednako tako, u vizije 2017. spadaju i nastojanja stvaranja preduvjeta zadržavanja mladih na ovom području, ali i privlačenje nove mlade populacije, kao i ona vezana uz podizanje razine kvalitete života stanovništva. Želja nam je i da postignemo cilj da tradicionalni krčki proizvodi, kulturna baština, ugodan i siguran ambijent zajedno s uređenim kupalištima nastave privlačiti posjetitelje, čineći ih stalnim gostima ovog grada. Već do 2021. godine vizija nam je da Krk postane energetski neovisnim gradom na čijem će se području proizvoditi dostatna količina hrane za svo njegovo stanovništvo. 
    
Napredne tehnologije
 
Grad bi do tad trebao postati i prepoznatljivim po svojem zelenom gospodarstvu baziranom na naprednim tehnologijama, ali i ekološki osviještenom stanovništvu. Do 2021. godine, dakle u razdoblju kojeg obrađuje novi PUR, trebali bismo stvoriti uvjete uravnoteženog razvoja svih područja ove lokalne jedinice, porasta broja njenih stanovnika, širenja naselja, ali i okolnosti u kojima bi se domaći poljoprivredni proizvodi uspješno plasirali na tržište, dobrim dijelom kroz bogatu ugostiteljsku ponudu, zaključuje Miler.
Misijom Gradske uprave koja bi se trebala realizirati kroz PUR, Miler je okarakterizirao nastojanja za učinkovitim i odgovornim upravljanjem javnim poslovima, efikasnim i transparentnim radom lokalne uprave, a sve u skladu s interesima i potrebama građana. - Misija nam je razviti Krk u otočnu metropolu koja će svojim primjerom, inicijativama i spremnošću na suradnju pokretati cijeli otok na osmišljavanju kvalitetnog i modernog načina življenja ugrađenog u lokalnu kulturu, zaključuje zamjenik krčkog gradonačelnika. [Mladen Trinajstić]