Krčki srednjoškolci ponudili zanimljivu interpretaciju folklorne baštine

Kao svojevrsni uvod u program kojim se obilježavaju dani zaštitnika grada Krka i Krčke biskupije, sv. Kvirina, u Galeriji Decumanus, 19. svibnja 2015. godine, otvorena je izložba fotografija i crteža učenika Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir - Zasopimo, zakantajmo, zatancajmo.

Riječ je o postavu inspiriranom bogatom otočnom folklornom baštinom kojeg su krčki srednjoškolci priredili u sklopu svojih cjelogodišnjih, školskih projekta, a koji će svoju kulminaciju doživijeti 03. lipnja, literarno-glazbenom priredbom, koja se, tradicionalno, organizira u povodu proslave Dana Škole.
Izložbu su, pred punim auditorijem galerije, uz kanat i sopnju, zajednički otvorile ravnateljica srednje škole Đurđica Cvitkušić u društvu profesorica, voditeljica projekta i mentorica Ane Pasarić i Mirjane Komadine Mergl.
I ove, kao i svih prijašnjih godina, uvodi Cvitkušić, Srednja škola Hrvatski kralj Zvonimir ostala je vjerna tradiciji i baštini, korijenima i našem otoku Krku. Izložba koju danas otvaramo na neki je način spoj dva velika cjelogodišnja školska projekta koji će svoju završnicu imati povodom proslave Dana škole, 03. lipnja. U prvom su projektu Zasopimo, zakantajmo, zatancajmo, interpretirajući folklornu tradiciju, sudjelovali i još uvijek sudjeluju učenici naše škole, dok je drugi Đir po Krku nedavno zaslužio nagradu Ministarstva turizma Republike Hrvatske, a video koji ga prati biti će predstavljen tijekom centralne svečanosti Dana škole. Na povijest otoka Krka moramo biti ponosni, dodaje Cvitkušić, na njegovu kulturu i narodne nošnje, na bogatstvo kanta i domaće besede, što predstva ono čime se mi kao Boduli dičimo i ponosimo, i što je kao takvo utkano u našu svijest. Poput ponosa kojeg u nama budi baština, zaključuje Cvitkušić, tako me danas vrlo ponosnom čine radovi naših učenika koji fotografski dokumentiraju povijest grada i otoka Krka, svakog mjesta zasebno, tako da do punog izražaja dolazi sve ono što ih čini posebnim!
U svojoj svakodnevnoj užurbanosti, ističe Pasarić, često ne zapažamo bogatstvo koje nas okružuje. Stoga smo mladima, a putem njih i najširoj publici, iznova pokušali približiti ono što se inače ne vidi, a turiste zaintrigirati da što prije i vjerodostojnije upozna našu raznoliku baštinu. Radoznalost nas je tako navela na put i istraživanje zlatnog otoka, njegove kulture, tradicije i običaja, a bogatstvo na koje smo naišli odražava se u različitosti govora, tanca i nošnji svakog pojedinog otočnog mjesta. Upravo su na emocije Bodula, pretočene u glazbu, pjesmu, ples i nošnju, ovom izložbom pokušali ukazati učenici naše škole, motivirajući i nas da ih prepoznamo i sačuvamo od zaborava. Te tipične kulturno-povijesne i simboličke oblike identiteta našeg otoka, nastavlja Pasarić, naši su kreativni učenici zabilježili crtežom i fotografijom, ostavivši u naslijeđe nadahnute radove što ih se danas predstavlja. Izložene fotografije radovi su učenika Antonija Brusića, Ene Kaurić, Nikoline Mrakovčić, Lucije Ostrogović, Filipa Trinajstića, Frana Tomljenovića i Emme Žnidarić, dok crteže potpisuju Luka Brozić, Laura Lončarić, Lucija Ostrogović, Kate Toljanić, Stjepan Toljanić, Iris Tomašić i Lucija Tomašić. Bilježeći iznimnu ljepotu, zaključuje Pasarić, zatim bogatstvo događaja i običaja, povijesnog i kulturnog nasljeđa ljudi ovog kraja, želja nam je bila stvoriti nova viđenja i novi doživljaj grada i otoka Krka!
Izložba ostaje otvorena do 01. lipnja, a postav je moguće razgledati između utorka i subote od 10.00 do 12.00 te od 19.00 do 21.00 sat. Proslava Dana grada, nastavlja se 01. lipnja, otvorenjem izložbe ekologijom inspiriranih radova pristiglih na ovogodišnji natječaj Trgovačko-komunalnog društva Ponikve eko otok Krk.