Zagrebački klezmer trio odsvirao koncert tradicionalne orijentalne glazbe

U nastavku glazbenog programa 65. Ljetnih priredbi, 05. kolovoza 2021. godine, na Sceni Zidine svoju su sviračku virtuoznost, pred punim gledalištem, demonstrirali članovi Zagrebačkog klezmer trija.

Zagrebački klezmer trio čini troje etabliranih glazbenika - klarinetist Bruno Philipp, gitarist Mario Igrec i kontrabasist Dinko Stipaničev - okupljenih s motivom sviranja klezmera - glazbenog žanra prepoznatljivog po izražajnim melodijama nalik ljudskom glasu. Na krčkoj sceni oni su odsvirali koncert tradicionalne orijentalne glazbe zamišljen kao putovanje različitim glazbenim modusima, od autorskih kompozicija i aranžmana, preko autentičnih melosa Hrvatske, Makedonije, Rumunjske, Grčke ili Turske, pa sve do utjecaja egzotičnog folklora s Istoka.

Suradnja troje poznatih glazbenika s dugogodišnjom željom zajedničkog muziciranja tj. sviranja klezmera krenula je početkom 2018. godine. Na formiranje klezmera kao žanra utjecali su mnogi glazbeni stilovi, a on je početkom 21. stoljeća postao izuzetno prisutan, baš kao tango 90-tih godina prošlog stoljeća. Klezmer, koji se izvodi s tri instrumenta, svoju boju duguje ponajviše klarinetu, dominantnom po dočaravanju efekata jecaja, mrmljanja, plakanja, ironije i senzacije svih vrsta smijeha. Osim za klezmerom, Zagrebački klezmer trio jednako tako poseže za obradama glazbe tradicije tanga i bliskoistočnog folklora.

U narednoj etapi glazbenog programa festivala, već 12. kolovoza slijedi koncert Papandopulo kvarteta saksofona, a 16. kolovoza, glazbeno-poetski recital pod nazivom Zajedno..., a kojeg će izvesti Ana Rucner, Matej Meštrović, Borna Šercar i Vedran Mlikota.

Financijsku podršku ovogodišnjim Ljetnim priredbama, za čiju se organizaciju već tradicionalno brine Centar za kulturu Grada Krka, pružili su Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Primorsko-goranska županija, Grad Krk, Turistička zajednica Grada Krka i Vinarija Katunar.