Video krčkih gimnazijalki otvorio priredbu koja promiče toleranciju i kreativnost

Povodom Međunarodnog dana tolerancije, 15. studenog 2017. godine, u zagrebačkom Muzeju za umjetnost i obrt održana je osma po redu priredba tijekom koje su svečano uručena priznanja autorima najboljih radova pristiglih na natječaj Foruma za slobodu odgoja pod nazivom Oboji svijet (šarenim bojama tolerancije).
Riječ je o natječaju koji promiče toleranciju, jednakost, nenasilje, kreativnost i inovativnost među školarcima u Republici Hrvatskoj, a na koji je ove godine pristigla impresivna brojka od 669 radova što ih potpisuje više od 1.770 učenika iz 20 županija, i čak 172 odgojno-obrazovne ustanove. Video-uradak kreativnih krčkih gimnazijalki - Roberte Bajčić, Dore Blažević i Miriam Volarić - prosudbena komisija ocijenila je iznimno kvalitetnim, o čemu osim uvrštavanja u uži krug za nagradu, svjedoči i činjenica da je upravo njegovom projekcijom otvorena svečana priredba priređena u Muzeju za umjetnost i obrt. Dvominutni video Tolerancija (prema apstraktnoj umjetnosti), u kojem glume Dora Blažević i Miriam Volarić, osmišljen je i snimljen pod mentorstvom profesorice povijesti Gordije Marijan.

Podsjetimo, Opća skupština Ujedinjenih naroda 1996. godine pozvala je sve članice Ujedinjenih naroda na obilježavanje 16. studenog kao Međunarodnog dana tolerancije, dana koji nas podsjeća na poštovanje i uvažavanje drugačijih od nas u skladu s Deklaracijom o principima tolerancije. Europa, ali i ostatak svijeta, danas se suočavaju sa sve većim strahom, porastom nasilja, terorizmom, sa izbjegličkom i humanitarnom krizom, a život u kompleksnom suvremenom društvu može dovesti do netrpeljivosti prema drugima i drugačijima. Stoga, vrijednosti poput tolerancije i suradnje, zajedno s nepokolebljivim zalaganjem za mir, jedini su način da zajedno živimo bez ratova i mržnje. Međutim, prethodno je o tome potrebno sustavno učiti te u skladu s time djelovati, jer jedino tako svijet možemo učiniti ljepšim i sigurnijim mjestom.