Udruga Žene za otok: Treća Island Business Women konferencija u znaku rasprave o zdravlju i suočavanju sa sobom

Udruga Žene za otok, sredinom rujna ove godine, organizirala je svoju treću Island Business Women konferenciju, a koja je priređena u Velikoj vijećnici Grada Krka - Kinu Krk. Konferencija je započela točno u podne, a na samom početku njezina je moderatorica Jovana Čutul, ujedno i predsjednica te osnivačica Žena za otok, istaknula kako više nema odgađanja kada je u pitanju žensko zdravlje!

Sara Kirinčić, plesačica, dobitnica više od 300 medalja i aktualna državna prvakinja u četiri kategorije, otvorila je konferenciju izvrsnom plesnom točkom, oduševivši pun auditorij.

Nakon plesa, uslijedile su panel rasprave. Brankica Raković i Lada Marinović konferencijski dio započele su razgovorom o tome što, u ovo vrijeme i na ovome mjestu, znači biti partnerica, žena, majka, sestra, kolegica i poduzetnica. Raković je istaknula kako se radi o izazovnom vremenu u kojem su žene shvatile da zaslužuju ponovo više nego li su to prethodno dobivale. Iz njihove diskusije dalo se zaključiti, ako pogledamo unatrag, da su žene daleko stigle, no pred njima je još dug put. Iako smo došle do faze da možemo biti sve što želimo, kazala je Marinović, moramo se zapitati koliko je društvo prema tome otvoreno.

Doktorica Silvija Zec Sambol primijetila je da osobe, posebice žene, često ne shvaćaju što ih dovodi do bolesti čak ni kada se one više puta vraćaju. Tek rad na sebi i propitivanje sebe može dovesti do ključa i uzroka. Sve je više bolesti unatoč tehnološkom napretku, no zašto je tome tako? Zašto ne insistiramo na prevenciji, već su nam najčešće teško stanje ili situacija okidači za promjenu? Važno je djelovati preventivno i brinuti se o sebi, ako se želimo osjećati dobro i ugodno u svome tijelu, zaključila je Zec Sambol.

Panelistice su, također, razgovarale o tome što ih je motiviralo da se upuste u poslovne vode, jesu li oduvijek sanjale o poduzetništvu te na koje su aspekte svojih poslova posebno ponosne. Uz to, dotaknule su se i situacija koje ih često izbacuju iz takta, izdvojivši pritom nedostatak odgovornosti, pasivnost i lijenost, pozvavši na preuzimanje odgovornosti za vlastite postupke.

Iva Brozičević Dragičević s okupljenima je podijelila nekolicinu strategija za upravljanje stresom i očuvanje mentalnog zdravlja, referiravši se pritom na žene poduzetnice, uz zaključak da svaka žena te tehnike mora prilagoditi sebi, postavljajući si pitanje: što mi treba; koji obrazac ponašanja će mi pomoći - jutarnji rituali, kava s prijateljicom, vrijeme samo za sebe? Organizacija vremena vrlo je bitna, a radni tjedan moramo posložiti tako da u njega stane i sve ono što nas održava zdravim, a naš život kvalitetnim, priznala je Brozičević Dragičević.

Na pitanje čega im najviše nedostaje u svakodnevnom životu, panelistice su složile se da je to vrijeme, s obzirom na njihovu energiju i mnoštvo ideja kojima se žele posvetiti. Istaknule su važnost upravljanja stresom i očuvanja mentalnog zdravlja, kao i vrijednost održivog načina života i odabira poslova koji ih ispunjavaju. Marija Mažar lijepo je primijetila kako se iz prazne čaše ne može nalijevati, što znači da se najprije moramo pobrinuti za sebe kako bismo mogli biti dobri i drugima. Zato je važno staviti sebe na prvo mjesto i brinuti se o vlastitom zdravlju.

Martina Frka naglasila je važnost razgovora sa svojom unutarnjom djevojčicom, kao i suočavanja s nesigurnostima i strahovima te pružanja podrške sebi samima. Bez rada na sebi nema napretka. A panel je zaključila mišlju da u svakoj profesiji postoje divni ljudi, ali i da treba poraditi na sustavu kako bi se žene više podržavale.

 

 

Podrška i ženska solidarnost igraju ključnu ulogu u uspjehu žena u poslovnom svijetu, i životu uopće. Tijekom ove konferencije tako je posebno istaknuta važnost podrške među ženama i međusobne solidarnosti. Jer žene trebaju podupirati jedna drugu, međusobno dijeliti iskustva i resurse te si pružati podršku u raznim fazama svojih karijera. Ženska mreža može biti izuzetno moćan alat za razmjenu znanja i podršku u rastu i razvoju. Osim toga, panelistice su zaključile da žene trebaju zajednički raditi na stvaranju pozitivnog okruženja koje će poticati njihovu profesionalnu i osobnu izvrsnost. Upravo ženska solidarnost može pomoći u prevladavanju izazova i prepreka s kojima se žene suočavaju, uključujući predrasude, nerazumijevanje i nedostatak podrške.

Naposljetku, organizatorice iz Udruge Žene za otok poručile su kako se nadaju da će ova konferencija potaknuti daljnju suradnju među ženama, potaknuti ih da budu podrška jedna drugoj što bi u konačnici trebalo rezultirati boljim okruženjem za sve žene u poslovnom svijetu. Jer zajedno, žene mogu postići izvanredne stvari i mijenjati svijet na bolje!