U sklopu 15. Međunarodne konferencije za kulturni turizam Europe nagrađeni projekti s područja Primorsko-goranske županije

U gradu Krku je, između 19. i 22. listopada 2022. godine, održano 15. izdanje Međunarodne konferencije za kulturni turizam Europe (International Conference for Cultural Tourism in Europe), s fokusom na temu Novi zamah europskog turizma s kulturnom baštinom i digitalizacijom (Relaunching European Tourism through Cultural Heritage and Digitalisation).

U sklopu ovog značajnog događanja, organiziranog pod pokroviteljstvom Europske mreže kulturnog turizma (European Cultural Tourism Network - ECTN), 20. listopada, u krčkom Hotelu Maritim nagrađene su najbolje ovogodišnje destinacije, tj. projekti održivog kulturnog turizma. Riječ je o nagradama što ih je Europska mreža kulturnog turizma dodijelila u partnerstvu s međunarodnom asocijacijom Europa Nostra, Europskom putničkom komisijom (European Travel Commission) i Mrežom europskih regija za konkurentan i održivi turizam (NECSTouR).

U kategoriji Povezivanje muzeja i konkretnih baštinskih lokacija (Cooperation between museums and heritage sites) prvo mjesto pripalo je Muzeju na otvorenom Pet osjetila u Sciacci na Siciliji (Italija), drugo Kulturno-turističkoj ruti Putovima Frankopana koja diljem Primorsko-goranske županije promovira bogato frankopansko nasljeđe i treće jedinstvenoj suhozidnoj baštini i održivom kulturnom turizmu Bašćanske doline.

U kategoriji Srednjovjekovno nasljeđe i arheologija (Medieval Heritage and Archaeology), nagrada je dodijeljena programu očuvanja, valorizacije i promocije lokaliteta s ostacima srednjovjekovne utvrde Rauna (Latvija) kojeg provodi Odjel za kulturu i turizam regije Smiltene.

U kategoriji Digitalizacija u održivom kulturnom turizmu - pametne destinacije (Digitalisation in Sustainable Cultural Tourism, towards Smart Destinations) prvo mjesto zaslužio je projekt Zimski otok Bornholm (Danska) - stvaranje pametne turističke destinacije, drugo kampanja Oradea Life Nouveau za koju je zaduženo Udruženje za upravljanje destinacijom Visit Oradea (Rumunjska), dok su treće podijelili projekti Digitalizacija kulturne baštine Jože Plečnika u Ljubljani Turističke zajednice Slovenije i EnterCY: Unapređivanje turističkog doživljaja na Cipru Istraživačkog centra Frederick.

U kategoriji Transnacionalni tematski turistički proizvodi, uključujući i europske kulturne rute (Transnational Thematic Tourism Products, including European Cultural Routes) nagrađeni su projekti Pomorska baština Kvarnera za održivi turizam u Hrvatskoj, Italiji i Sloveniji Turističke zajednice Kvarnera i Europska kulturna ruta Stopama sv. Pavla koja vodi duž Cipra, Grčke i Italije Europskog udruženja za teritorijalnu suradnju (EGTC) Stopama sv. Pavla - apostola naroda.

U posljednjoj kategoriji Promoviranje europske baštime mlađim posjetiteljima i putnicima (Promoting European Heritage to Young Visitors and Travellers) prvu nagradu zaslužio je Muzej vučedolske kulture, a drugu Živi muzeji - Muzej Eduarda Štrorcha Turističke oblasti Mělnicko-Kokořínsko (Češka).

Posebno priznanje naposljetku je dodijeljeno Kulturnoj ruti bećarca i gange Grada Pleternice.

Ovogodišnjim laureatima nagrade su uručili generalni tajnik (Secretary-General) Europske mreže kulturnog turizma Manos Vougioukas te počasni član Europske mreže kulturnog turizma (ECTN Honorary member) i dopredsjednik (Vice-President) međunarodne asocijacije Europa Nostra Piet Jaspaert.

Kulturni turizam najbrže je rastući sektor u kontekstu europskog turizma, a kao takav može pridonijeti održivosti i konkurentnosti turizma u čitavoj Europskoj uniji, kao i održivoj budućnosti kulturnih dobara, povijesnih lokaliteta i same lokalne zajednice. Proizvodi i usluge kulturnog turizma važni su čimbenici održivog razvoja zato što pridonose zaštiti i promicanju kulturne baštine, produljenju turističke sezone, kao i povećanju svijesti o kulturi i baštini među turistima i lokalnim stanovništvom. Dodjela ovih nagrada, 2014. godine, uspostavljena je radi povećanja vidljivosti europskih destinacija kulturnog turizma, stvaranja platforme za razmjenu iskustava i znanja te promicanja suradnje među destinacija.