U Krku održano polufinalno natjecanje projekta Ponos Domovine

U Srednjoj školi Hrvatski kralj Zvonimir, 13. travnja 2013. godine, održano je polufinalno natjecanje ovogodišnjeg projekta Ponos Domovine.
Obzirom da su se krčki srednjoškolci, točnije članovi ekipe Armada (Dino Buljat, Vito Balorda, Nikola Kraljić i mentorica im Gordija Marijan), iskazali na prošlogodišnjem natjecanju, zauzevši u konačnici izvrsno treće mjesto, krčkoj srednjoj školi to je omogućilo da se ove godine okuša u ulozi domaćina polufinala.
Samo natjecanje tako je okupilo osam tročlanih ekipa koje su ostvarile najbolje rezultate na online eliminacijskom testu iz nacionalne povijesti organiziranom 31. ožujka. Nositelji najboljih rezultata na spomenutoj provjeri znanja tako su stekli pravo formiranja tročlanih ekipa i sudjelovanja na regionalnim natjecanjima, da bi se početkom svibnja desetak naboljih timova iz čitave Hrvatske okušalo u završnom zagrebačkom natjecanju. Pored četiri krčke ekipe (Hrvatski kralj Zvonimir, Sokolovi,Tigrovi Krk i Zmajevi) što ih je za natjecanje pripremala prof. Gordija Marijan, krčko polufinale okupilo je i tri riječke (Hajduci, Torpedo, Vatreni) iz Gimnazije Andrija Mohorovičić, pod mentorstvom prof. Hrvoja Tomljanovića, te delničku ekipu iz Srednje škole Delnice (Risovi) pod mentorstvom prof. Hrvoja Musinova.
Prije samog natjecanja održano je svečano otvorenje kojem su pored okupljenih srednjoškolaca i njihovih mentora nazočili ravnateljica Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir Đurđica Cvitkušić, krčki gradonačelnik Darijo Vasilić te predstavnici udruge Hrvatskih veterana Domovinskog rata otoka Krka i Udruge Ponos Domovine. Kao dio programa otvorenja prof. Gordija Marijana održala je izlaganje o Krčanima u Domovinskom ratu.
Nakon provjere znanja iz povijesti i natjecanja u pet sportskih disciplina (pikado, sprint, bacanje medicinke, nabacivanje kolutova i skok u dalj) pravo sudjelovanja u finalu, koje će se između 02. i 04. svibnja održati u Zagrebu, dobile su dvije najbolje ekipe: Tigrovi Krk iz krčke Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir - Lucija Dujmović, Marina Stijepić i Matko Spicijarić, pod mentorstvom prof. Gordije Marijan, te Hajduci iz riječke Gimnazije Andrija Mohorovičić - Matej Pedišić, Ante Mandekić i Tomislav Kaurloto, pod mentorstvom prof. Hrvoja Tomljanovića.
Domaćini ovog polufinalnog natjecanja, ovom su prigodom pokazali izuzetno gostoprimstvo, a krčki srednjoškolci visok stupanj teorijskog znanja te iznimne sportske vještine.
Ukratko, Ponos Domovine je natjecanje u formi kviza namijenjeno srednjoškolcima kojim se provjerava znanje vezano uz nacionalnu povijest, opću kulturu, zemljopis, ekologiju, religiju, moral, etiku, energetsku učinkovitost i Domovinski rat. Natjecanje, kao što je prethodno navedeno, obuhvaća i sportski dio kojim se jača sportski duh i osjećaj zajedništva.