U Krčkoj luci otvorena pontonska benzinska pumpa

Župan Primorsko-goranske županije Zlatko Komadina, u društvu krčkog gradonačelnika Darija Vasilića, zatim ravnatelja Županijske lučke uprave Krk Anđelka Petrinića i predsjednika Upravnog vijeća Županijske lučke uprave Krk Lorisa Raka, 30. srpnja 2015. godine, nazočio je otvorenju pontonske benzinske pumpe smještene u Krčkoj luci.

Kako je posljednjih godina, osobito u ljetnim mjesecima, broj jahti, malih brodova i ostalih plovila u porastu, dolazi do povećane potrebe za benzinskim postajama kojih na Jadranu nema dovoljno. Županijska lučka uprava Krk, stoga je kao upravitelj luka na području otoka Krka, petogodišnju koncesiju (vrijednu 64.623.405,35 kn) za obavljanje ostalih gospodarskih djelatnosti ospkrbe plovnih objekata gorivom na području Krčke luke dala koncesionaru, splitskoj tvrtki Crno zlato d.o.o. Samo područje dano u koncesiju dio je luke otvorene za javni promet, a prostire se na površini od 450 m². Ukupna investicijska ulaganja u ovaj projekt, prema studiji gospodarske opravdanosti, tako iznose 3.482.365,00 kn.
Županijska lučka uprava Krk naša je najveća lučka uprava, s najvećim prometom te najvećim brojem lučkih područja i luka otvorenih za javni promet, istako je župan Komadina tijekom otvaranja prve pontonske benzinske pumpe u Primorsko-goranskoj županiji. Ovakva ponuda predstavlja značajan iskorak, odnosno poboljšanje u turističkoj ponudi grada i otoka Krka, donoseći višu kvalitetu usluge uz veću sigurnost, a ovisno o interesima koncesionara ovaj bi model mogle slijediti i ostale lučke uprave diljem Županije.
Kao dodatna ponuda u Krčkoj luci, dodaje Petrinić, ova pontonska pumpa trebala bi zadovoljiti potrebe dvjestotinjak plovila što dnevno ulaze u Krčku i Puntarsku luku te oko tisuću plovila koja se nalaze unutar Marine Punat. Uz to, treba naglasiti i njezinu sigurnosnu prednost ako je usporedimo sa samoposlužnom fiksnom benzinskom pumpom, obzirom da uslugu vrše djelatnici, što znači da se bitno smanjuje incidencija curenja goriva u more.
Tvrtka Crno zlato d.o.o., inače specijalizirana za djelatnosti opskrbe naftnim derivatima, krenula je u realizaciju projekta FLASH, kojim inicira postavljanje pontonskih jedinica za opskrbu plovila gorivom usidrenih ili vezanih uz molove u marinama, zaštićenim valama ili lukama. Slične plutajuće jedinice nailazimo diljem sjevernog dijela Europe, a na Jadranu su postavljene u Rogoznici, Puli i Murteru. Stanica dimenzija 16 x 5 m opremljena je u skladu s najvišim tehnološkim i ekološkim standardima, točnije električnom protueksplozivnom opremom, absorbent branama i absorbent prahom te GSM/GPRS modemom koji u slučaju prolijevanja nafte automatski prenosi signal na telefonske linije dežurnih osoba.