TZG Krka: Fotografska rekapitulacija odrađenog u 2023. godini - manifestacije, nagrade i suveniri

U krčkoj Galeriji Decumanus, a dijelom i u eksterijeru, na Veloj placi, od 17. studenog 2023. godine, može se razgledati dokumentarna izložba MI.23 - manifestacije + nagrade + suveniri, kojoj je zadaća da posjetiteljima, ponajviše djelatnicima u turizmu, pomogne u cjelovitijem sagledavanju i promišljanju rezultata netom završene sezone, predstavljajući pritom najbolju motivaciju za pripremu nadolazećeg turističkog ciklusa.

Riječ je o inicijativi Turističke zajednice Grada Krka, s u nazivu, prigodno, kodiranom osobnom zamjenicom prvog lica množine, kojom se već trinaestu godinu za redom na zanimljiv i atraktivan način prezentiraju najveće gradske manifestacije, najrecentnija serija izabranih suvenira, ali i nagrade koje su Krk i Krčani zaslužili u proteklom jednogodišnjem periodu.

Sam postav, ciklusom fotografija velikog formata, što ih potpisuju Borut Brozović (Studio B), Luka Tabako, Srđan Hulak, Miroslav Svetec, Fran Karabaić (F Media), Mario Stiehl, Luis Gomez (Sprint Cycling Agency) i kreativni produkcijski servis Vertical media te Igor Gržetić, ujedno i autor postava, posjetiteljima omogućuje uživanje u probranim motivima koji su zabilježeni na najreprezentativnijim gradskim manifestacijama, poput Krčkog sajma - Lovrečeve, Ljetnih priredbi, Krčkih jedara, Krk Music Festa ili Dana smokava. Međutim, izložba prati i ostala događanja, od Adventa u Krku, preko serije dramskih programa povezanih motom Vama glumimo, događanja organiziranog s ciljem dodatne promocije otočne Camino rute - Camino Krk Story, festivala Prvomajski inkubator, izložbe na otvorenom Otok Krk - dozivaj baštine osmišljene u sklopu projekta Prijatelji mora, Festivala folklora otoka Krka koji je na jednom mjestu okupio sva otočna kulturna i folklorna društva, proslave Dana grada Krka, glazbenih festivala Melodije Istre i Kvarnera, Tramonto i Triola Fest, pa sve do Štorije o galiji Cristo Ressussitato kojom je proslavljena 452. obljetnica Bitke kod Lepanta i sportsko-rekreacijskih manifestacija: Adriatic Freediving Trophy, Krk Open, Jump2Krk, Šotovento - Epic Rides Krk te za kraj CRO Race, ugledne međunarodne biciklističke utrke čija se četvrta, tzv. kraljevska etapa, vozila na relaciji Krk - Labin.

U dijelu rezerviranom za prezentaciju najrecentnijih nagrada, svoje je mjesto, po prvi put, zaslužilo priznanje što ga je Zbor novinara za okoliš Hrvatskog novinarskog društva ove godine namijenio gradu Krku, kao Zelenom gradu - prijatelju Velebitske degenije. Uz to, tvrtka Google premijerno je u Hrvatskoj dodijelila nagradu Zlatni pin u kategoriji Dvorci i palače. Temeljem ocjena i recenzija korisnika usluge Google Maps to je priznanje zaslužilo deset najljepših hrvatskih dvoraca i palača, a među njima i Frankopanski kaštel. U sklopu jubilarne, 10. nacionalne nagrade Suncokret ruralnog turizma Hrvatske - Sunflower Award, Hrvatska udruga za turizam i ruralni razvoj Klub članova Selo, srebrnim poveljama odala je priznanje Obiteljsko-poljoprivrednom gospodarstvu Magriž iz Kornića u kategoriji Turistička seljačka gospodarstva i Kući Krčkog pršuta Žužić iz Vrha u kategoriji Projekti sa zaštićenim i marketinškim oznakama. Također, Krčki pršut Mesnice-marketa Žužić na Dana hrvatskog pršuta priređenim u Rijeci ovjenčan je srebrnom medaljom, a Vjekoslav Žužić i posebnim priznanjem za razvoj pršutarske industrije u Hrvatskoj. Na 24. izložbi hrvatskih ovčjih i kozjih sireva održanoj u Osijeku u sklopu Dana hrvatskog stočarstva, sirevima Obiteljsko-poljoprivrednog gospodarstva Magriž dodijeljene su zlatne, srebrna i brončana plaketa. Tome dodajmo i kako je krajem prošle godine grad Krk, u sklopu petog po redu izbora najboljih hrvatskih gradova kojeg zajednički provode internetski portal Gradonačelnik.hr, medijska tvrtka Hanza Media, agencija Ipsos i konzultantska kuća Apsolon, po drugi put, obranio titulu najboljeg malog grada u kategoriji Smart City.

Uz značajne potencijale sveukupne turističke ponude, valja izdvojiti i potencijale naših kreativaca koji su na dvanaest dosad realiziranih natječaja za rješenje gradskog suvenira prijavljivali svoje maštovite rukotvorine (umjetnine, dekorativne i uporabne predmete), gastronomske proizvode, kozmetiku i publikacije. Ovaj dio izložbe, stoga, predstavlja priliku da se upozna posljednje izabrana serija suvenira označenih markicom Dar iz Krka, inspirirana temama i simbolikom vezanom uz more. Njihovi su autori, tj. proizvođači: Anagraf d.o.o. - Brand KuSshh, Andrijana Fiorentin Rušin i Mirela Rušin Kokotović, Obiteljsko-poljoprivredno gospodarstvo Kuća vina Ivan Katunar, Obiteljsko-poljoprivredno gospodarstvo Ivana Prah, Zvijezdana Depikolzvane - Piccola Stella, Marija Grbić i Margareta Peršić.

Izložba MI.23 - manifestacije + nagrade + suveniri ostaje otvorena sve do 30. studenog, a svi zainteresirani posjetitelji mogu je razgledati svakim radnim danom između 10.00 i 13.00 sati ili uz prethodnu najavu organizatoru na 051 221 414 ili tz@tz-krk.hr.