Turistička zajednica otoka Krka na vodećem svjetskom sajmu putovanja

Između 04. i 08. ožujka 2105. godine u Berlinu se održava 49. po redu ITB Berlin, vodeći svjetski sajam putovanja i najpoznatija poslovna platforma za globalnu turističku ponudu, kao i mjesto susreta ponude i potražnje kompletnog turističkog vrijednosnog lanca.

Sajam je ove godine okupio 10.096 izlagača iz čak 186 zemalja, a očekuje se da će ga posjetiti više od 100.000 turističkih i drugih profesionalaca iz cijelog svijeta koji osim mogućnosti izravnog dogovaranja poslova imaju priliku čuti i najnovije trendove te prognoze za tekuću turističku godinu. Kako se na ovoj znanoj poslovnoj burzi svake godine obrađuju nove, aktualne teme, tako je ove rasprava na tamošnjim panelima, prezentacijama i konferencijama orijentirana prema inovacijama, strategijama, taktikama i razvojnim mjerama u turizmu.
Na ITB-u sada već tradicionalno sudjeluje i Hrvatska turistička zajednica, a zaseban promidžbeno-informacijski pult dodijeljen je Turističkoj zajednici Kvarnera na kojem se također predstavlja i Turistička zajednica otoka Krka uz podršku gradskih/općinskih turističkih zajednica, ali i hotelijera.
Gosti iz Njemačke zauzimaju prvo mjesto po broju dolazaka i noćenja na otoku, ali i čitavom području Kvarnera. U prošloj godini tako je na Krku ostvareno 160.170 dolazaka i 1.144.772 noćenja, a u ukupnom prometu Nijemci sudjeluju s 30%, i to s trendom stalnog povećanja koji je prisutan još od 2011. godine. Informacije koje dolaze iz Berlina govore u prilog tome da bi se takva situcija mogla nastaviti i ove godine. Naime, prema podacima što ih je na ITB-u predstavio vodeći stručnjak za istraživanja u turizmu, ujedno i glavni direktor konzultantske kuće IPK International, Rolf D. Freitag, nakon dobre 2014. prognoze za 2015. su obećavajuće, što znači da se očekuje daljnji rast turističkih kretanja na globalnoj razini.