Tri skorašnje akcije Gradskog društva Crvenog križa Krk

Gradsko društvo Crvenog križa Krk, 10. listopada 2013. godine, provesti će tri hvalevrijedne akcije: dobrovoljno darivanje krvi, besplatno ultrazvučno mjerenje gustoće kostiju i humanitarni program Solidarnost na djelu, kao dio istoimene međunarodne inicijative.

Redovna akcija dobrovoljnog darivanja krvi održati će se, kao i dosad, u prostoru krčkog Doma zdravlja između 08.00 i 14.00 sati. Tom prigodom pozivaju se svi oni koji su u mogućnosti darovati krv da to učine jer radi se o humanitarnom činu koji može pomoći u spašavanju nečijeg života. Ono što nije na odmet istaknuti jest činjenica da Crveni križ vodi posebnu skrb o dobrovoljnim darivateljima, upisuje ih u evidenciju te brine o jedinstvenom sustavu priznanja.
U suradnji s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije u uredu krčkog Crvenog križa (smještenog na adresi Dr. Dinka Vitezića 1, u gradu Krku) organizira se ultrazvučno mjerenje gustoće petne kosti. Mjerenje je besplatno i posebno namijenjeno rizičnoj skupini za osteoporozu koju čine žene starije od 55 godina, muškarci stariji od 65 godina te osobe s višestrukim čimbenicima rizika (nježna tjelesna građa, česti padovi, rani nastup menopauze, pušenje, prekomjerna konzumacija alkoholnih pića i kave). Zadaća ove akcije je podizanje svijesti o važnosti prevencije i ranog otkrivanja osteoporoze kako bi se učinkovito mogle ublažiti njezine posljedice po zdravlje. Osteoporoza je bolest koju karakterizira smanjenje mineralne gustoće kosti. Time kost postaje manje čvrsta, i stoga podložna prijelomima, spontanim ili uz silu (koja je manja od inače potrebne za prijelom zdrave kosti). Od osteoporoze danas boluje deset posto svjetske populacije, a nakon pedesete godine života ona zahvaća svaku treću osobu. Mjerenja gustoće kostiju, 10., ali i 11. listopada, provoditi će se između 09.00 i 13.00 sati, a kako bi se spriječilo dugotrajno čekanje, organizatori apeliraju na sve zainteresirane da se za ovaj pregled telefonski naruče, i to pozivom na broj 051 358 729, radnim danima, između 09.00 i 13.00 sati.
Istog dana, u suradnji s Osnovnom školom Fran Krsto Frankopan Krk (matičnom i svim područnim jedinicama), krčki Crveni križ provesti će humanitarni program Solidarnost na djelu. Riječ je o akciji koju jednom godišnje organiziraju sva društva Hrvatskog Crvenog križa s ciljem prikupljanja pomoći i osiguravanja materijalnih, novčanih i ljudskih resursa kako bi se potom uspješno ostvarili različiti tipovi pomoći. Osnovnoškolci će tako imati prilike, putem posebnog sustava bonova, sudjelovati u prikupljanju novčanih sredstava što će se ove godine uložiti u nabavu automatskog vanjskog defibrilatora. Sredstvima prikupljenim tijekom te akcije prethodnih se godina pomagalo opremanju Centra za rehabilitaciju Fortica u Kraljevici, potrebitoj obitelji u podmirivanju troškova liječenja ili opremanju posebnog kombi vozila Crvenog križa. Na taj način djeca se uče pomaganju imajući izravan uvid njegove pozitivne posljedice.