Stabilni demografski trend: U Gradu Krku rođena 33 dječaka i 33 djevojčice

novilist.hr, 04. veljače 2017.

Početak svake nove godine u Gradu Krku je sad već uobičajeno i vrijeme kad lokalna uprava rezimira i različite statističke pokazatelje, brojke i tablice iz kojih se, posredno, također može iščitati opće stanje lokalne zajednice. Jedno od takvih izvješća je i ono vezano uz broj novorođene djece kao i disperzije novorođenaca po naseljima.
Na sjednici Kolegija krčkog gradonačelnika Darija Vasilića predstavnici Odsjeka za društvene djelatnosti prezentirali su izvješće o broju djece rođene u 2016. na području Grada Krka iz kojeg se može zaključiti da se u Gradu Krku nastavlja stabilan demografski odnosno natalitetni trend. Lani je u Krku i okolnim mu mjestima ukupno rođeno 66 mališana. Zanimljivo je da je među njima potpuno jednak broj djevojčica i dječaka - po 33. Iako je, kako je u ovoj prigodi pažnju skrenula voditeljica Odsjeka Marinka Margan, u 2016. godini rođeno jedno djete manje nego godinu ranije, ukupna je prošlogodišnja brojka ipak ostala iznad prosjeka posljednjeg petogodišnjeg razdoblja što je, složili su se okupljeni na Kolegiju, dobra i pozitivna vijest.
Prema naseljima odnosno mjestima prebivališta krčkih novorođenaca, godišnji izvještaj iskazuje da je u samom Krku lani rođeno 38 mališana, u naselju Vrh njih dvanaestero, a u Korniću devet novih stanovnica i stanovnika Grada Krka. U Milohnićima je tijekom 2016. na svijet pak došlo troje mališana, a u okolnim naseljima Bajčići, Nenadići, Pinezići i Linardići po jedno dijete. Analizirajući ove brojke i uspoređujući ih s istovrsnim statistikama iz proteklih godina predstavnici izvršne vlasti Grada i za društvenu tematiku zaduženi službenici lokalne uprave ustvrdili su da je prosjek broja novorođene djece na području Krka blagouzlazan, što potvrđuje podatak da je taj godišnji prosjek u prvom djelu posljednjeg desetljeća (odnosno u razdoblju između 2007. i 2011. godine) bio 60, dok se u razdoblju između 2012. i prošle, 2016. godine generacijski prosjek popeo do broja od 65 mališana. [Mladen Trinajstić]