Sinergijom Udruge antifašističkih boraca i antifašista otoka Krka i krčkih školaraca obilježen Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta

U organizaciji Udruge antifašističkih boraca i antifašista otoka Krka, Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir i Osnovne škole Fran Krsto Frankopan, povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve Holokausta, 26. siječnja 2024. godine, pred u cijelosti ispunjenim auditorijem Velike gradske vijećnice održan je prigodan program.

Kroz gotovo dvosatno događanje okupljene osnovnoškolce, srednjoškolce, njihove profesore i ostale uzvanike proveli su predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista otoka Krka Darko Fanuko te dvoje povjesničara - Tea Gomboš Zazinović i Tvrtko Božić, s time da su značajan doprinos ovome spomendanu dali i krčki školarci svih generacija prezentiravši svoje istraživačke radove, i to raspoređene unutar tri tematske cjeline: Holokaust uopće, Krčani u vihoru holokausta i Antisemitizam u suvremenom kontekstu. Početak programa označen je i pjesmom Donna Donna Joan Beaz u vokalno-instrumentalnoj izvedbi učenika srednje škole, nakon čega je uslijedilo izlaganje profesorice Gomboš Zazinović na temu Poučavanje o holokaustu, a potom i profesora Božića o Krčanima kao žrtvama fašističkog i nacističkog progona. Na strahote holokausta, stradanja tijekom Drugog svjetskog rata ili preživjeli antisemitizam u sklopu kraćih izlaganja ukazali su i učenici: Niko Božić i Stjepan Žužić (Život Židova prije rata), Katarina Lesica i Lea Mrakovčić (Ratna zbivanja: otpor i stradanja), Ivana Galante i Matea Saftić, (Preživljavanje i život nakon rata), Petra Čuljat (Moj pradjed Ivan Juranić na prisilnom radu u Njemačkoj), Ivona Prendivoj (Petar Nenadić u koncentracijskom logoru Dachau) te Gea Grego i Iva Lipovac (Suvremeni primjeri antisemitizma). Svim sudionicima programa i njihovim mentorima naposljetku je, kao nagrada za trud, uručena knjiga U paklu su zvijezde ravnodušno sjale slikarice i književnice Svetlane Volarić koja u spomenutom rukopisu, na dvjestotinjak emocijama obojenih stranica, progovara o paklu kojeg je proživjela u jednom od najzloglasnijih koncentracijskih logora - Auschwitzu. Kao poticaj za daljnja istraživanja na temu Holokausta i antisemitizma, predstavljen je interaktivni projekt iRemember Wall kojeg je inicirao memorijalni centar posvećen žrtvama Holokausta Yad Vashem.

Podsjetimo, Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta počevši od 2005. godine, sukladno odluci Ujedinjenih naroda, svake se godine obilježava 27. siječnja, sa zadaćom očuvanja sjećanja na žrtve Holokausta, kao i poticanja razvoja obrazovnih programa o genezi i povijesti Holokausta, čime se želi pokazati odlučnost u pomaganju sprečavanja čina genocida u budućnosti.