Šetnjom i koncertom zaključena proslava godišnjice Lepantske bitke

Nakon edukativno-izložbenog dijela ovogodišnje proslave 443. godišnjice Lepantske bitke, u kojoj je na strani Svete lige sudjelovala i krčka galija Cristo Ressussitato, program je nastavljen vođenom šetnjom, a potom misnim slavljem i koncertom jedne od naših ponajboljih klapa.

Vođena šetnja do zavjetne kapele obitelji Čikuta na Biski, priređena je 05. listopada 2014. godine, a organizaciju je pored Centra za kulturu Grada Krka supotpisalo i Planinarsko društvo Obzova. Stotinjak okupljenih šetača na ovo pravo maleno hodočašče krenulo je s krčke Vele place, a nakon gotovo trosatne šetnje jedinstvenim pejzažima okolice grada, stiglo se do cilja - kapelice sv. Nikole smještene nad poznato otočno pristanište, Valbisku. Bila je to prilika da se dozna pokoji detalj o tom danas relativno slabo poznatom lokalitetu, i to zahvaljajući izlaganju što ga je održao Mladen Bastijanić, inače potomak labinskog izdanka obitelji Čikuta.

Kapela sv. Nikole ili Mikule na Piciku, uvodi Bastijanić, smještena je na visoravni 85 m iznad mora, između dvije prirodne luke - Lagdimor s istočne i Valbiske sa zapadne strane. Prvi poznati spomen kapele datira iz 1338., i to iz spisa citiranih računa kolekta Vatikanskog arhiva. Vizitacijom biskupa iz 1508. godine zna se da je pripadala obitelji Čikuta, točnije plemiću Ivanu. Tada je bila u funkciji zavjetne obiteljske crkve obzirom da su Čikute više stoljeća davale pomorce, soprakomite - kapetane galija i galijote. U to je vrijeme još uvijek u relativno dobrom stanju imavši u službi i svog župnika. Međutim, prema zapisu apostolskog vizitatora Augustina Valiera iz 1579. godine pronađena je bez krova, poda, bez vrata i oltara, iako je i tada pripadala Čikutama. Dugogodišnjim istraživanjem svojih korijena, tumači Bastijanić, došao sam do saznanja da je moj predak Nikola Čikuta ime dobio upravo toj kapelici. Naime, 1508. godine njezin je vlasnik, prema zapisima, bio Ivan Čikuta, Nikolin otac. Ivan Čikuta (rođen oko 1450.) imao je dvojicu sinova - Ivana i spomenutog Nikolu, a oba su najvjerojatnije poginula 1538. godine u poznatoj pomorskoj bitki kod Santa Maure. Ivan Čikuta (1490. - 1538.) bio je soprakomit krčke galije, dok je njegov brat Nikola na istu došao iz Labina, i to kao galijot. Nikola Čikuta na Labinštini je ostavio svoju lozu, izdanak obitelji Čikuta - Bastijanić, a zašto je kao zamjena za drugog galijota ukrcan na krčku triremu možemo tek pretpostaviti. Mišljena sam, zaključuje Bastijanić, da je tim činom htio osigurati bolji život svojoj obitelji. Naime, prema zapisu kaptolskog arhiva Labina, Nikola Čikuta kao kapetan - soprakomito grande fuste - dolazi na područje Labina u mjesecu travnju 1512. godine gdje se nastanjuje te osniva obitelj, a izdanci te porodice još i danas žive na području Labinštine.
Nakon kratkog zadržavanja na mjestu kapele, šetački pohod završen je izletom na otočić Plavnik, dok je program proslave, na sam dan Lepantske bitke, 07. listopada, zaključen misom posvećenom poginulima u tom važnom pomorskom okršaju, ali i koncertom Tomislava Bralića i Klape koji je raspjevao prepunu Krčku rivu.