Scena Gorica donijela priču o dva bračna para i njihovoj borbi oko nekretnine; predstavi prethodila scenska igra u izvedbi školaraca Pije Matković i Tonija Matanića

Nakon monokomedije Dejt u izvedbi Sandre Silađev, nastavak kazališnog programa 66. Ljetnih priredbi, 04. srpnja 2022. godine, na Scenu Zidine donio je novu predstavu Stambeno pitanje kreiranu u produkciji Gradskog kazališta Scena Gorica.

Komedija Stambeno pitanje nastala je prema drami Susjedi poznate hrvatske književnice Snježane Babić Višnjić, a prati dva bračna para u njihovoj borbi oko nekretnine, tj. stana na koji oba para misle da polažu nasljedno pravo. Na sceni su tako običnim ljudima najjednostavnije životne situacije pretvorene u pravu horor priču koju autorica teksta znalački iznosi na zaista duhovit način. Parove su utjelovili afirmirani glumci Đorđe Kukuljica, Anita Matić Delić, Mladen Kovačić i Mia Krajcar. Režiju i dramatizaciju teksta potpisuje Ivan Leo Lemo, scenografiju Vesna Režić, kostimografiju Mirjana Zagorec, dok je autor glazbe Zvonimir Dusper. Ovom je predstavom drama Susjedi po prvi put postavljena na kazališne daske.

Spomenimo i to kako su u predstavu Scene Gorica uvali Pia Matković, učenica petog razreda krčke osnovne škole, i Toni Matanić, učenik šestog razreda, razigrani tandem poznat s otvorenja ovogodišnjih Ljetnih priredbi, a koji se krčkoj publici, sada u nešto drugačijem kontekstu, predstavio kraćom scenskom igrom nastalom prema eseju portugalskog arhitekta Alvara Size pod nazivom Živjeti kuću. Taj je književni predložak za izvođenje na sceni prilagodila Milica Žužić, dok su talentirane krčke školarce za ovaj nastup pripremale Karmela Vajdoher Žilić i Milica Žužić.

U nastavku kazališnog dijela Ljetnih priredbi, već u srijedu, 06. srpnja, slijedi popularna predstava za djecu Pale sam na svijetu nastala u produkciji iste kazališne kuće, a u ponedjeljak, 11. srpnja, kultna predstava Kako misliš mene nema?!, kreirana u produkciji zagrebačkog Teatra Exit.

Ulaznice za programe ovogodišnjih Ljetnih priredbi kupuju se na prodajnom mjestu u Galeriji Decumanus, Josipa Jurja Strossmayera 2 (stari grad), unutar njezinog redovnog radnog vremena, od ponedjeljka do subote, između 10.00 i 12.00 te 20.00 i 22.00 sata (od 24. lipnja, između 10.00 i 12.00 te 20.00 i 23.00 sata). U suprotnom, ulaznice se mogu rezervirati telefonom na 051 220 041.

Financijsku podršku ovogodišnjim Ljetnim priredbama, za čiju se organizaciju već tradicionalno brine Centar za kulturu Grada Krka, pružili su Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Primorsko-goranska županija, Grad Krk i Turistička zajednica Grada Krka.