Ritam života Tee Paškov kao uvid u osobnu slikarsku evoluciju

Nakon što se 2013. otočnoj javnosti predstavila izložbom Prostorna razotkrivanja, riječka autorica Tea Paškov u krčkoj Galeriji Decumanus izlaže svoj najrecentniji slikarski ciklus Ritam života, otvoren 16. rujna 2017. godine. Uloga kustosice ovog izložbenog projekta, čiju organizaciju potpisuje Centar za kulturu Grada Krka, povjerena je krčkoj povjesničarki umjetnosti Bruni Justinić.
Teško je radove Tee Paškov definirati samo jednim umjetničkim stilom, tumači Justinić, jer autorica sve radi na svoj način. Na prvi pogled, oni izgledaju kao čisto apstraktno oblikovanje, no u sebi kriju naznake imaginarnog pejzaža, geometrijske i lirske apstrakcije, zatim slikarstva polja koje karakterizira stavljanje naglaska na boju i simbol, jezika enformela i igranja raznim materijalima te na koncu, apstraktnog ekspresionizma. No, u Teinom slučaju, ipak se radi o potpuno drugačijem, kontroliranom apstraktnom ekspresionizmu jer svaki rad ima odgovarajuću, vrlo preciznu i elaboriranu skicu koja prethodi samom slikanju, primjećuje Justinić. Stoga, da bismo razumjeli recentna Teina djela, moramo se vratiti do njihovog izvorišta i promatrati ih kao jednu zasebnu evolutivnu cjelinu. Njezin čitav opus možemo smatrati Heraklitovom filozofskom mišlju pretočenom u slikarstvo, jer jedina konstanta u svijetu jest promjena. Njezino slikarstvo živi je organizam koji konstantno raste, pretvara se u nešto novo, drugačije i zrelije. Jer umjetnica je u stalnom dijalogu sa svojim slikama, promatra ih i osjeća gdje traže da se doda ili oduzme neki dio, nijansa, reljef, pušta ih da same poprime nove forme, pa često premazuje i preslikava već postojeća djela, dajući im tako novi život. Taj proces može potrajati i nekoliko mjeseci, a platno se, kao živo biće, vremenom mijenja i sazrijeva, ističe Justinić. U ranijim radovima tako primjećujemo podjelu platna na geometrijske trake kojima svoj temperamentni potez kistom drži pod kontrolom. No, kako sve češće prelazili te unaprijed određene granice, na koncu ih posve ukida, pružajući si time uzbudljivo iskustvo tabulae rasae, polja beskrajnih mogućnosti koje u potpunosti iskorištava. U takvom razvojnom procesu, Tea sliku oslobađa tamnijih boja te od oštrih kontrasta crne, jarke crvene, zelene i žute, prelazi na velike površine eterične bjeline, nježnije narančaste i plave tonove, kao da je bojom postupno postigla ono što je na početku svojeg istraživanja htjela nametnuti fizičkim, geometrijskim granicama - smirivanje i prepuštanje čistoj ideji da vodi rad. Time se njezin duhovni razvoj vrlo plastično prenosi na platna i postaje jasno vidljiv, zaključuje Justinić.
Izložba Ritam života ostaje otvorena do 04. listopada, a postav je moguće razgledati svakim danom (izuzev nedjelje) od 10.00 do 12.00 te od 19.00 do 21.00 sat, odnosno uz prethodnu najavu organizatoru telefonom na 051 220 041 ili mailom na kultura@gradkrk.net.