Rekreacija, bazeni, zabava: Hrvatski Gardaland gradit će se na otoku Krku?

novilist.hr, 18. srpnja 2015.

Krčko je Gradsko vijeće na svom posljednjem ljetnom zasjedanju doživjelo svojevrsnu rekonstrukciju.
Na polovici mandata, a sve sukladno predizbornom sporazumu vodstava stranaka vladajuće koalicije PGS-a, SDP-a i HSLS-a, funkciju predsjednika Gradskog vijeća od dosadašnjeg je čelnika predstavničkog tijela, HSLS-ovca Josipa Staničića, preuzeo SDP-ov Marinko Pavlić. Pavlić je do ovog tjedna obnašao dužnost potpredsjednika Gradskog vijeća, funkciju koju je unutarkoalicijskom rotacijom na istoj sjednici zauzeo bivši predsjednik Josip Staničić.
Sukladno predizbornom sporazumu HDZ-a i HSP-a, dojučerašanjeg gradskog vijećnika iz redova HDZ-a Antu Čabraju u predstavničkom tijelu Grada Krka zamijenio je pravaš Tomislav Stašić. Temljem istog sporazuma, HDZ-ov Čabraja ušao je u sastav Odbora za razvoj, prostorno planiranje i zaštitu okoliša, i to na mjesto dosadašnjeg člana HSP-ovca Enera Toića.

Više kreveta

Vijećnici su se pozabavili i s više prostornoplanskih dokumenata. Jednoglasno su usvojene 3. ciljane izmjene i dopune Prostornog plana Grada Krka, strateškog plana kojim će se, kako su objasnili izrađivači - predstavnici zagrebačke tvrtke Urbanistica ali i sam gradonačelnik Darijo Vasilić, omogućiti realizacija niza konkretnih projekata, ukloniti nedostaci i nedorečenosti prethodnih planova ali i otvoriti mogućnosti kandidiranja poduzetničkih projekata prema EU fondovima.
Usvojenim je izmjenama tako povećana najveća dopuštena gustoća korištenja turističkih zona unutar naselja, čime je s dosadašnjih 120, najveći dopušteni broj postelja po hektaru turističkih zona podignut na 230 kreveta. Istim je Planom omogućeno i planiranje novih pratećih sadržaja ugostiteljsko-turističke namjene unutar kampa Glavotok. Zanimljivost plana ogleda se i u otvaranju mogućnosti izgradnje novog parkirališno-garažnog platoa ispred Konzumova supremarketa lociranog u krčkoj poslovnoj zoni, odredbama kojima se definiraju parametri zahvata unutar areala sjedišta GP-a Krk, ali i otvaraju mogućnosti izgradnje šest solarnih elektrana u široj okolici grada.

Gradnja kružnog toka

Jednoglasnu je podršku, osim izmjena PPU-a Grada Krka, dobio i gradonačelnikov prijedlog Odluke o izradi 2. izmjena i dopuna Urbanističkog plana uređenja (UPU1 - Krk) kojim bi, između ostaloga, trebali biti detaljno definirani parametri nužni za cjelovitu rekonstrukciju područja u blizini franjevačkog samostana, lokaliteta na kojem bi s nakanom osiguravanja boljeg i protočnijeg prometovanja motornih vozila, ali i sigurnijeg pješačkog kretanja krčkih osnovaca u doglednoj budućnosti trebao biti izgrađen kružni tok, ali i niz cestovnih i prakirališnih sadržaja koji će zonu učiniti protočnijom, a po mališane i bezopasnijom. Predstavnici izvršne vlasti Grada krčke su vijećnike izvijestili i o zanimljivom planu lokalnih građevinara, predstavnika GP-a Krk.
Spomenuta tvrtka, objasnio je okupljenima gradonačelnik, sa sjeverne strane kružnog toka lociranog na samom ulazu u grad Krk, već neko vrijeme razmatra mogućnost gradnje velikog aqua i landparka, sportsko-rekreacijskog i zabavnog kompleksa koji bi se trebao smjestiti na 30-hektarskoj parceli u suvlasništvu Krčke biskupije i lokalne franjevačke zajednice.

Aqua i land sadržaji

Građevinari su s crkvenim vlastima navodno već postigli sporazum o višedesetljetnom koncesioniranju tog područja, a prije bilo kakvih zahvata, kao osnovni preduvjet investicije u izgradnju povećeg kompleksa ispunjenog natkrivenim i otvorenim bazenima, kao i pratećim zabavnoparkovnim sadržajima (po ugledu na Gardaland), krčke građevinare čeka dug i zahtjevan put izmjena i prilagodbi prostornoplanskih dokumenata tijekom kojeg će ključnu ulogu odigrati za uklapanje novih zona nadležna državna i županijska tijela, zaključio je Vasilić.
Vijećnici su plan izgradnje novih rekreacijskih, bazenskih i zabavnih sadržaja načelno podržali, ocijenivši da bi, dođe li uistinu jednog dana do realizacije kompleksa koji bi na jednom mjestu povezao atraktivne »aqua« i »land« sadržaje, grad i otok Krk dobili vrlo atraktivan novi turistički sadržaj.

Zatvorili vrata Lidlu

Podršku vijećnika, za razliku od spomenutih planova, naposljetku ipak nije dobila inicijativa vlasnika više zemljišta unutar krčke poslovno-poduzetničke zone koji su, na lokalitetu između već postojećih supremarketa Konzuma i Plodina, kanili stvoriti uvjete za dolazak još jednog prodajnog objekta, kako neslužbeno doznajemo, onog u vlasništvu poznatog međunarodnog trgovačkog lanca - Lidl. Ocjenjujući da je trgovačkih centara za sad dosta, većina članova predstavničkog tijela zatvorila je vrata dolasku trgovačkog lanca čiji su prekomorski objekti, ponajviše zbog sad već pomalo tragikomičnog ljetnog pumpanja cijena (kakvom svake sezone pribjegavaju u Krku već prisutni trgovci op.a.) sve posjećeniji i od brojnih, tradicionalno šparinjozih Bodula! [Mladen Trinajstić]