Raspravljena tema Otok i njegovi resursi u prevenciji ovisnosti

Povodom Mjeseca borbe protiv ovisnosti, 21. studenog 2013. godine, u Maloj vijećnici Grada Krka zagrebačka Udruga Ti si OK organizirala je stručnu tribinu na temu Otok i njegovi resursi u prevenciji ovisnosti.

O aktualnim preventivnim i ostalim srodnim programima tom su prigodom, pored inicijatora, raspravljali predstavnici Dječjeg vrtića Katarina Frankopan, Osnovne škole Fran Krsto Frankopan, Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir, Nastavnog Zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije - Odjela za školsku medicinu, Centra za socijalnu skrb Krk, Policijske postaje Krk i Kluba liječenih ovisnika Gromača.
Tribinu je kratkim statističkim uvodom otvorila Sonja Jarebica, predsjednica Udruge Ti si OK, inače socijalna pedagoginja, kazavši kako je udruženje kojem predsjedava osnovno sa zadaćom pružanja psiho-socijalno-pedagoške pomoći djeci i mladima sa smetnjama u ponašanju, kao i osmišljavanja različitih programa i aktivnosti neformalne edukacije. Još u proljeće ove godine pokrenuta je suradnja krčke osnovne škole s Udrugom vezana uz realizaciju ljetnih radionica Male škole socijalnih vještina koje su provedene pod pokroviteljstvom Ureda za suzbijanje i zlouporabu droga Vlade Republike Hrvatske. Cilj ove tribine, nastavlja Jarebica, jest potaknuti i osnažiti sve subjekte u društvu na aktivnu borbu protiv zlouporabe droga i ovisnosti, i to poduzimanjem različitih zajedničkih aktivnosti za što uspješnije suprotstavljanje ovom ozbiljnom problemu današnjice. Naime, zlouporaba droga te posljedično ovisnost o drogama, globalni su problemi koji zahtjevaju provedbu kompleksnih programa prevencije, edukacije, ranog liječenja i otkrivanja ovisnika, rehabilitacije, resocijalizacije, a sve uz potporu i doprinos svih segmenata društva. Prema Izvješću o stanju problematike droga u Hrvatskoj za prošlu godinu, kojeg je podnio Željko Petković, ravnatelj Ureda za subijanje zlouporabe droga, liječenih ovisnika bilo je 7.855 (novopridošlih 1.120), a od posljedica zlouporabe droga život je izgubilo 165 osoba. U tom je razdoblju zabilježeno 7.295 kaznenih djela vezanih uz zlouporabu i krijumčarenje droga, a iako se još uvijek radi o velikoj brojci, ona je za 7% manja nego li 2011. godine. Također, zaključuje Jarebica, u padu je i maloljetnički kriminalitet vezan uz zlouporabu droga, a nastavlja se i 2009. godine započet trend rasta ukupnog broja zapljena.
Vlastite preventivne programe u nastavku tribine prezentirali su okupljeni predstavnici institucija i civilnog sektora. Rad na prevenciji ovisnosti, kao dio odgojno-obrazovnog programa dječjeg vrtića, predstavila je psihologinja Anica Žužić. Program prevencije ovisnosti, ističe njegova koordinatorica, nije namijenjen ciljanoj populaciji (npr. djeci u godini odlaska u školu), niti se radi odvojeno od redovitog odgojno-obrazovnog programa, već se planira u odnosu na djecu, roditelje, odgajatelje i stručne suradnike te suradnju s okruženjem. Taj se program temelji na praćenju naše odgojno-obrazovne prakse iliti stanja na terenu, oslanjajući se pritom na niz istraživanja problema ovisnosti, osobito konzumiranja droge u adolescenciji, kod kojih se izdvajaju četiri kategorije (individulanih i okolinskih) rizičnih faktora - niska socijalna kompetencija, loša kontrola impulsa, neefikasno roditeljstvo i akademski neuspjeh - na koje se može utjecati i u vrtićkoj dobi. Ono što ove godine u vrtićkom programu zauzima primarno mjesto, ističe Žužić, jest mogućnost utjecanja na dva posljednje spomenuta: neefikasno roditeljstvo (niska razina uključenosti roditelja u život njihove djece) i akademski neuspjeh (niske kognitivne sposobnosti). U odnosu na djete program prevencije ovisnosti ide u smjeru emocionalnog opismenjavanja djece, poticanja razvoja pozitivne slike o sebi te osobito planiranja razvojno primjerenih sadržaja rada i medijskog opismenjavanja tj. odgovornog korištenja televizije u odgojno-obrazvnom radu. Ukratko, zaključuje Žužić, zadaća programa prevencije ovisnosti leži u stvaranju vrtićkog okruženja u kojem djete može do maksimuma razviti svoje potencijale te pružanju podrške roditeljima u odgoju djeteta i rješavanju razvojnih kriza.
Osnovnoškolsku inicijativu Deset dana bez ekrana, kojoj je zadaća bila potaknuti učenike na selektivno korištenje medija, predstavila je pedagoginja Milana Jurina, dok su o osnovnoškolskim preventivntivnim programima kazivale pedagoginja Nedeljka Turčić i psihologinja Danijela Šekuljica. Trening životnih vještine, naglašava Turčić, kojeg je inicirao Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, predstavlja program primarne prevencije rizičnih ponašanja (pušenja, konzumacije alkohola i zlouporabe droga), a spada u programe nove generacije koji se ne baziraju na pretpostavkama o tome što je djelotvorno u prevenciji, već su formirani na temelju nalaza velikog broja istraživanja o tome što predstavlja zaštitne, a što rizične faktore u nastanku ovisničkog ponašanja. Riječ je o programu, nastvlja njegova koordinatorica, koji ne djeluje samo na razini pružanja točnih i pouzdanih informacija te stvaranja zdravih stavova, već teži razvijanju osobina i niza vještina koje štite od razvoja ovisničkog ponašanja. Trening životnih vještina povećava kompetenciju djece i uči aktivnom odupiranju vršnjačkom pritisku, kao izuzetno važnom faktoru rizika. Program obuhvaća učenike od trećeg do sedmog razreda , što predstavlja kritički period za usvajanje antiovisničkih stavova, a u tekućoj školskoj godini njime su obuhvaćena 23 razredna odjeljenja - ukupno 400 učenika i 23 učitelja. Kao trenutno najopširnije evaluirani program prevencije, primjenjuje li se redovito, zaključuje Turčić, dovodi do smanjenja korištenja narkotika, smanjenja opijanja i konzumacije alkohola, manjeg broja učenika koji počinju pušiti, razvoja otpora na pritisak vršnjaka, izgradnje zdravih odnosa i jačanje samopouzdanja mladih u socijalnim situacijama.
Program srednje škole Živjeti zdravo u mladosti prezentirala je psihologinja Karmen Dunato Pavičić, navevši kako se radi o svojevrsnom nastavku Treninga životnih vještina koji se, da bi rad bio što zanimljiviji, dopunjuje ostalim, za takve programe manje standardnim temama, kao što su ovisnost o Facebook-u ili klađenju. Te su inicijative zamišljene kao vršnjačka edukacija, budući da smo došli do zaključka kako mladi najbolje upijaju kada ih podučavaju mladi. Tako je najprije prošle školske godine obrađena tema ovisnosti o Facebook-u, obzirom da je analiza stanja u školi pokazala kako 1/4 ispitanih ima tendenciju ovisničkog ponašanja kada se govori o toj društvenoj mreži, dok se ove istražuje kockanje i klađenje mladih. Na otvaranje ovogodišnje teme natjerala nas je činjenica kako u našem nevelikom gradu postoje mnoga mjesta namijenjena različitim oblicima klađenja, kao i podatak da kladionice posjećuje značajan broj srednjoškolaca. I prošle, i ove godine, zaključuje Dunato Pavačić, temi se pristupilo na sličan način, mladi za mlade, i to s naglaskom na razvijanje socijalnih i komunikacijskih vještina.
U nastavku tribine, svoje su programe i rad prezentirali dr. med. Vanja Tomac, predstavnik Nastavnog Zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije - Odjela za školsku medicinu, Vesna Juzbašić ravnateljica Centra za socijalnu skrb Krk, Ivo Živković, djelatnik Policijske postaje Krk, Marijan Markić, predsjednik Kluba liječenih ovisnika Gromača i Alemka Guštin, članica Udruge Ti si OK.