Raspisan natječaj za najbolje ekologijom inspirirane literarne radove i slogane

Komunalno društvo Ponikve eko otok Krk d.o.o., 01. ožujka 2014. godine, raspisalo je nagradni natječaj za najbolje ekologijom inspirirane literarne radove i slogane učenika osnovnih i srednjih škola s područja otoka Krka za tekuću školsku godinu.

Svi literarni radovi moraju obrađivati ekološke teme, važne, kako za otok Krk, tako i za čitav planet, poput onih vezanih uz ekološki zasnovan sustav zbrinjavanja otpada ili procese koji vode prema nultoj emisiji stakleničkih plinova. Sudionici natječaja mogu sami odabrati temu ili pak izabrati neki od ponuđenih naslova:

• Eko otok Krk,
  • Kućni otpad - smeće ili dragocjena sirovina,
  • I ja čuvam svoj otok Krk,
  • Što sve možemo učiniti s kućnim otpadom,
  • Plažni otpad i naplavine - pljuska najturističkijem hrvatskom otoku,
  • Pridružimo se zelenima,
  • Planet nas moli da ga spasimo - kako,
  • Održiva budućnost - kako do nje,
  • Nulta emisija stakleničkih plinova - što je to,
  • Obnovljivi izvori energije - spas u zadnji čas,
  • Kako moja obitelj može postati energetski zelena,
  • Kako zaustaviti klimatske promjene,
  • Recimo DA zelenoj energiji.

Literarni rad može biti pisan u stihu ili prozi i imati najviše 120 redaka ili 7.200 znakova (zajedno s prazninama). Ti se radovi, ispisani na papiru formata A4, dostavljaju na adresu: Ponikve eko otok Krk d.o.o., Vršanska 14, 51500 Krk.
Predloženi slogani također se trebaju odnositi na ekološke teme, ponajprije one vezane uz ekološki zasnovan sustav zbrinjavanja otpada ili procese koji vode prema nultoj emisiji stakleničkih plinova. Slogan mora biti riješen kao kratka i jasna poruka koja afirmativno djeluje na zeleno osvješćivanje vezano uz neko uže ili šire područje ekologije.
Pravo natjecanja imaju svi učenici osnovnih i srednjih škola otoka Krka upisani u školsku godinu 2013./2014. Svaki se učenik može natjecati u obje kategorije (literarni rad i slogan) te predati najviše tri literarna rada i/ili slogana. Uz radove potrebno je dopisati podatke o autoru: ime i prezime, razred, naziv škole, adresu i kontakt telefon.
Radove prispjele na natječaj pregledati će posebna ocjenjivačka skupina i izabrati po tri najbolja literarna rada u tri kategorije: osnovna škola - niži razredi, osnovna škola - viši razredi i srednja škola. Autori najboljih literarnih radova bit će, kako slijedi, novčano nagrađeni:

a) osnovna škola - niži razredi

1. nagrada - 1.000,00 kn
  2. nagrada - 750,00 kn
  3. nagrada - 500,00 kn

b) osnovna škola - viši razredi

1. nagrada - 1.500,00 kn
  2. nagrada - 1.000,00 kn
  3. nagrada - 500,00 kn

c) srednja škola

1. nagrada - 2.000 kn
  2. nagrada - 1.500 kn
  3. nagrada - 1.000 kn

Radovi pristigli na natječaj se ne vraćaju. Samim odazivom na natječaj, autor je suglasan da se njegov rad ili radovi mogu koristiti u promidžbene svrhe Komunalnog društva Ponikve eko otok Krk d.o.o. te se odriče autorskih i bilo kojih drugih prava, osim prava na isticanje svog imena.
Natječaj ostaje otvoren do 15. svibnja 2014. godine, a rezultati će bit objavljeni i nagrade dodijeljene na posebnoj svečanosti koja će se početkom lipnja održati u Krčkoj Galeriji Decumanus.