Publici iznesene sve dileme o političkom sustavu u kojem trenutno živimo

Kao svojevrsni pretprogram 64. Ljetnih priredbi, hvaljena komedija Demokracija autora teksta i režisera Zijaha A. Sokolovića, čiju dramatrugiju potpisuje Selma Parisi, pred solidno popunjenim auditorijem krčke Scene Zidine odigrana je 06. srpnja 2020. godine.

Ova se nagrađivana predstava može najjednostavnije predstaviti kao duhovito, kabaretski-poučno, uvjerljivo i kreativno scensko kazivanje o raznim oblicima uspjele i neuspjele demokracije. Zijah Sokolović i njegov glumački partner Dražen Šivak tako su s lakoćom i vrckavim humorom iznijeli priču o razvoju demokracije, prenoseći krčkoj publici svoje dileme, pitanja i nedoumice te propitujući vrline i mane političkog sustava u kojem trenutno živimo. Igrajući duhovite, kratke scene, kroz citate poznatih dramskih djela - od antičke Grčke, tj. mitova i tragedija o Kreontu, Antigoni, Prometeju i Zeusu, preko Shakespearovih junaka poput Julija Cezara, Marka Bruta ili Marka Antonija, pa sve do suvremenih primjera - publici su priskrbili skokovito, razigrano, slobodno i iskreno vodstvo svijetom kazališta i politike, povijesti i filozofije, poezije i sociologije.

Prema Zijahovim riječima, demokracija je nastala kao odgovor na razne vrste autokracije, vladavine pojedinca - izabranog, postavljenog ili promoviranog, i to često po volji bogova ili raznim političkim manipulacijama. Smjene diktatora i tirana, u povijesti su uglavnom bile rezultat krvavih revolucija. Tako se demokracija u povijesti dokazala kao pravednija, zato što zastupa interese većine društva te pokušava obraniti slobodu svakog čovjeka. Ali, kada građani s pravom glasa izaberu svoje stranačke predstavnike, recimo u Sabor, njih se o važnim stvarima više ništa ne pita, s obzirom na to da se u međusobnim, vrlo sofisticiranim, perfidnim, nasilnim, podlim, spretnim, beskrupuloznim, elegantnim i kakvim sve ne političkim igrama, sve rješava u stranačkim vrhovima. Na putu demokracije, narod, zapravo, vlada samo na dan općih ili lokalnih izbora...

U nastavku kazališnog dijela Ljetnih priredbi, već u srijedu, 08. srpnja, slijedi predstava za djecu Bibi i Bubi kreirana u produkciji Kerekesh teatra.

Financijsku podršku ovogodišnjim Ljetnim priredbama, za čiju se organizaciju već tradicionalno brine Centar za kulturu Grada Krka, pružili su Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Primorsko-goranska županija, Grad Krk i Turistička zajednica Grada Krka.