Prvomajski inkubator započeo predstavljanjem skupne tematske izložbe ONI - turistički radnik na tržištu rada

Prvomajski inkubator možemo predstaviti kao glazbeno-likovno (a često i edukativnu) manifestaciju koja se, sada već tradicionalno, odvija u gradu Krku uoči Međunarodnog praznika rada, i to s ciljem okupljanja, druženja, stvaranja i razvijanja rasprave među mladim glazbenicima, likovnjacima i ostalim kreativcima. Festival je prvi put priređen 1998., a nakon poduže stanke iznova je aktiviran 2006., s time da je Udruga Kreativni Krk njegovu organizaciju preuzela 2011. godine.

Najrecentnije izdanje Prvomajskog inkubatora započelo je njegovim likovnim segmentom, tj. skupnom izložbom motiviranom temom ONI - turistički radnik na tržištu rada, i to 19. travnja otvorenom u krčkoj Galeriji Decumanus.

Izložbom su tako okupljeni radovi sedmero suvremenih umjetnika koji kroz različite umjetničke pristupe analiziraju i kritiziraju temu turizma i iskustva sezonskog rada. Donoseći opažanja, osobne osvrte i iskustva autora, izložbom se nastoji potaknuti na promišljanje o socijalnim, kulturnim i ekonomskim aspektima masovnog turizma. Radovi pritom otkrivaju i neke od segmenata ove gospodarske grane koji su često (na prvu) nevidljivi - devastaciju prirode i masovnu izgradnju uslijed razvijanja turizma, manjak turističkih radnika, kompleksnost birokracije i apsurd turističkih atrakcija. Turizam raste iz godine u godinu te raste potreba za sve većom apartmanizacijom, kao i sve većim brojem radnika. Paralelno s time, mijenjaju se otoci, obala i gradovi te naposljetku način života sviju nas. Izložba ONI - turistički radnik na tržištu rada sadrži i (auto)ironičan segment uslijed rasta potrebe za stranim radnicima. Kakav je položaj stranaca koji u Hrvatsku dolaze zaraditi novac, a kakav je položaj Hrvata koji odlaze u inozemstvo iz istih razloga? Kakve radne uvjete imaju strani radnici, a koliko istovremeno očekujemo i priželjkujemo vlastiti poslovni uspjeh i dostojanstven život u bogatim europskim državama? Organiziranjem izložbe ususret Međunarodnom prazniku rada, posjetitelje galerije potiče se na promišljanje i dijalog o ulozi i odgovornosti pojedinca u razvoju hiper-turizma, radničkim pravima te različitim posljedicama koje turizam ostavlja iza sebe.

Nakon provedenog žiriranja temeljem objavljenog natječaja, svoje tematske radove u Krku predstavljaju: Iva Starac (Navigacija, akril na drvu), Lucija Žuti (Moj pekar, serija digitalnih ilustracija), Stefan Ančevski (People, računalna grafika), Franka Vrljić (Vjesnik proljeća, ulje na platnu), Vita Jončić (4444, prostorna instalacija), Vanda Jurković (Selfie za pamćenje, digitalna ilustracija) i Marina Đira (Miracle worker, računalna grafika). Izložbu prati i bogato opremljen dvojezični katalog koji donosi detaljan opis svakog pojedinog rada.

Izložbu ONI - turistički radnik na tržištu rada zajednički su predstavili Luka Adžić-Kapitanović, predsjednik Udruge Kreativni Krk te stalna suradnica Udruge Katarina Kožul, inače jedna od voditeljica Galerije Studentskog kulturnog centra Rijeka.

Izložba ostaje otvorena sve do 09. svibnja, a može se razgledati svakim radnim danom od 10.00 do 13.00 te od 19.00 do 21.00 sat.

Najstariji, ujedno i neprepoznatljiviji dio festivala, njegov glazbeni segment, na redu je u subotu, 27. travnja, što znači da će na plaži Plav, s početkom u 21.00 sat, u natjecateljskom dijelu nastupiti: Soba 9 (Zagreb), M.R.Š. (Rijeka) i Colostrum (Zagreb). Nakon podjele nagrada, točku na i stavit će sjajan alterrock bend Those Herds (Krk), psihodelični kraut rockeri Nemeček (Zagreb) i instrumentalni rock trio Pomelo Chess Society (Rijeka).

Financijsku potporu festivalu Prvomajski inkubator pružili su: Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Grad Krk i Centar za kulturu Grada Krka.