Prvomajski inkubator donio jedinstvo glazbe, likovnosti i aktivizma

Centralni dio ovogodišnjeg izdanja Prvomajskog inkubatora, kao jedinog krčkog aktivizmom obojenog festivala, unatoč nepovoljnim vremenskim prilikama, održan je tijekom produljenog vikeda, 01. i 02. svibnja.

No, program, iza kojeg stoji ekipa Udruge Kretaivni Krk, startao je već 25. travnja, koncertom grupe Trip Ice u katakombama Volsonis bara, da bi 30. travnja bio nastavljen zanimljivom tribinom na temu Položaj žena na tržištu rada - problemi i mogućnosti, kojoj su podržku s organizacijske strane također pružili Forum mladih antifašista otoka Krka te Baza za radničku inicijativu i demokratizaciju - BRID. O najprisutnijim problemima s kojima se žene danas susreću na tržištu rada, zatim akcijama, kampanjama i projektima inicijative Za rad spremne, Ženske fronte ili Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje te naposlijetku ulozi institucionalnog okvira i civilnog društva te njihovom odnosu, ovom su prigodom, pred auditorijem Velike gradske vijećnice, raspravljale Tina Tešija iz Baze za radničku inicijativu i demokratizaciju - BRID, Ena Knežević i Anja Repalust, predstavnice inicijative Za rad spremne i Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje te Marina Cvitić iz Sindikata Istre i Kvarnera.
Da temu ove tribine možemo smatrati svojevrsnim light motivivom ovogodišnjeg festivala, pobrinuo se likovni dio programa, točnije skupna, žirirana izložba pod nazivom Žena radnica, u Galeriji Decumanus, otvorena 01. svibnja. Svijest o ovoj osjeljivoj temi već je dugo prisutna, no i dalje postoji nejednakost u vidu niže zaposlenosti i ekonomske aktivnosti žena. Samim činjenicama da su zarade žena u prosjeku niže od zarade muškaraca te da i nadalje postoje za društvo tipično ženske, iliti tipično muške djelatnosti, stvoren je input koji je rezultirao aktivizmom prožetim likovnim izražavanjem. Svoju interpretaciju ove danas izuzetno aktualne teme, u mediju grafike, fotografije i videa, tako su predstavili: Barbara Klenar (Multiništa), Ines Svaguša  (Četiri kantuna u životu jedne žene), Iva haramina Milinković (Irena peče…), Ivan Tudek (Bez naziva), Magdalena Rikanović (Umjesto cvijeća - posao i plaća), Marica Vitas (Susreti), Marija Mikulić Bošnjak (Blank), Nikolina Butorac (Baka i Kamensko), Pavao Kuharić (Hands of gold), Sanja Starčević (Ženin konopac), Tihomir Hercigonja (Respect), Anja Javor i Dino Grgurić (24/7), CESI (Mogli biste stati u njezine cipele, ali se s njom ne biste mijenjali) i Martina Miholić (Vagina Sky). Postav kojim je obuhvaćena i malena retrospektiva festivalskih memorabilija zajedno s grafičkim materijalima, može se razgledati do 07. svibnja, između utorka i subote, od 10.00 do 12.00 te od 19.00 do 21.00 sat.
Iako je Prvomajski šušur nažalost omela kiša, koncertna zavšnica Prvomajskog inkubatora, 02. svibnja, uspješno je odrađena na kupalištu Plav, međutim s ponešto izmijenjenim konceptom u odnosu na prethodna izdanja, budući da je napuštena dosadašnja natjecateljska forma. Okupljinim Krčanima, tijekom višesatne svirke, najprije su se predstavile domaće snage, rockeri Brain Production te Buco i Kalašnjikovi, nakon kojih su atmosferu dodatno zagrijali riječka Moskva i beogradski Repetitor, bendovi koji trenutno vladaju domaćom alternativnom pop-rock scenom.
Organizaciju Prvomajskog inkubatora, kao što je na početku istaknuto, potpisuje Udruga Kreativni Krk, donedavno poznata kao Udruga demo bendova grada Krka, a razlog promjene imena, kako sami navode, leži u porastu broja članova te rađanju novih ideja i mogućnosti, što je naposlijetku rezultiralo napuštanjem isključivo glazbenog okvira te ulaskom u neka nova područja, prije svega likovna, humanitarna, edukacijska i aktivistička. Izuzev Prvomajskog inkubatora udruženje organizira još dva glazbena festivala, Kvirin'n'Bass i Evo ti pa slušaj, a više o mnogim aktivnostima doznajte na njihovim Internet stranicama ili Facebook profilu.