Proslavljen ulazak Hrvatske u Europsku uniju

Kako u ostatku Hrvatske, tako i u gradu Krku, dan uči 01. srpnja 2013. godine, svečano je proslavljen ulazak Hrvatske u Europsku uniju, čime se Lijepa naša bogatstvom svog kulturnog i kulturalnog nasljeđa, kao 28. punopravna članica, pridružila društvu europskih država i naroda.

Međutim, program kojim je obilježen i kojim će se nadalje obilježavati ovaj povijesni trenutak započeo je nešto ranije, i to najprije otvorenjem izložbe Antonije Čačić Welcome Croatia, Willkommen Kroatien, Benvenuta Croazia u Galeriji Decumanus, a potom i predstavljanjem kulturološko turističke kampanje Prijatelj mora tijekom koje je veći dio Gradske rive pretvoren u galeriju na otvorenom, budući da je ondje postavljena putujuća izložba Velikani hrvatske fotografije 50-ih. Uzevši u obzir činjenicu kako je umjetnost, uopće, jedan od najbitnijih čimbenika kulturnog identiteta jednog narod, središnji dio proslave dobio je primjeren uvod.
Na tu je slikarsko-fotografsku uvertiru, 30. lipnja, najstavljena EU.4ija, sadržajan kulturno - zabavni program priređen na Gradskoj rivi. Tom prigodom brojnu je publiku, okupljene Krčane i dobro raspoložene turiste, rasplesao koncert opatijske Grupe 4'33'' čije su članice oduševile obradama standarda domaćeg i stranog popularno-glazbenog arhiva u kojem je svatko, obzirom na široki spektar žanrova od rocka, popa i funkyja, preko bluesa i jazza, pa sve do folklorne tradicije Kvarnera, mogao pronaći nešto za sebe. Popularno-glazbeni program nadopunjen je nastupima sopaca i kantura Udruge sopaca otoka Krka koja ove godine slavi 25. obljetnicu utemeljenja, a čiji su članovi posvećeni pomnom čuvanju otočne glazbene baštine. A da se radi o pravom blagu svjedoči i činjenica kako je upravo dvoglasje tijesnih intervala, koje uz tanac i narodnu nošnju folklor otoka Krka čini itekako prepoznatljivim, upisano na UNESCO-vu listu nematerijelne kulturne baštine.
Točno u ponoć okupljenima se netom pred zdravicu obratio gradonačelnik Darijo Vasilić kazavši kako je put prema Europskoj uniji bio dug, pun provjera i poglavlja, međutim danas kao 28. članica Hrvatska spremno ulazi u veliki europski krug. Okolnosti u kojima živimo su složene, nastvalja Vasilić, recesiju dijelimo s brojnim zemljama Unije, međutim članstvo neće ponuditi magično rješenje za izlazak iz krize, ali će pomoći u modernizaciji ekonomije, izgradnji društva, postizanju visokih ekoloških, tehnoloških i demokratskih standarda uz potporu europskih fondova. Mir, sigurnost, ljudska prava, temeljne slobode i vladavina prava vrijednosti su kojima se Hrvatska diči i za koje imamo jamstvo da ćemo ih u ovoj velikoj, zajedničkoj, državi trajno baštiniti. S Hrvatskom u Europi Mediteran se duboko usjeko u europsko kopno, stoga iskoristimo svoje prednosti, jer naš uspjeh u našim je rukama! Europa bez granica odsad uključuje i Hrvatsku, pa možemo kazati kako su ovim činom ostvarene težnje brojnih generacija hrvatskih građana, branitelja koji su stvorili samostalnu i suverenu Hrvatsku i mladih kojima se otvaraju nove prespektive. Brojne izazove koji će se u budućnosti nametati znati ćemo iskoristiti u izgradnji zajedničke budućnosti, uz čuvanje tradicije i identiteta, jer Krk, ali i čitava Hrvatska, vraćaju se svom kulturnom krugu. Čestitke svima na ovom velikom događaju i sretno u Europi, poželio je naposlijetku krčki gradonačelnik.
Program je potom nastavljen vatrometom i izvedbom Ode radosti, neslužbene himne Europske unije, a krčki sopci demonstrirali su mantinjadu, čime se još jednom željelo ukazati na svu vrijednost naše tradicijske baštine koja sada i službeno postaje dijelom europskog kulturnog identiteta.
Iza ponoći, dobra je zabava nastavljena uz koncert popularnog slovačkog benda Peter Bič Project, koji se suvremenim pop-rock zvukom upravo uspinje europskim glazbenim ljestvica. Peter Bič Project doputovali su iz Košica, drugog po veličini slovačkog grada, koji ove godine uz Marseille nosi titulu europske prijestolnice kulture.
Nakon ove internacionalne smotre, 01. srpnja, za najmlađe Krčane u Dječjem vrtiću Katarina Frankopan priređen je kazališni projekt Udruge Mali grad, predstava Europica koja na zabavan način mališane upoznaje s njihovom novom zajedničkom državom, njezinim znamenitostima i stanovnicima. U crkvi sv. Franje u gradu Krku program svečane proslave završen je koncertom komornog ansambla ansambla Collegium pro musica sacra koji je svojim radom iznova otkrio gregorijansko pjevanje kao jedan od važnijih segmenata europskog glazbenog nasljeđa.
Ovaj program zajednički su organizirali Grad Krk, Turistička zajednica Grada Krka i Centar za kulturu Grada Krka, dok su dolazak slovačke pop-rock atrakcije omogućili Hoteli Krk.