Privremeno sniženje kamatnih stopa HBOR-a za nove investicijske projekte

Radi ostvarenja novog gospodarskog rasta i pozitivnih pomaka na domaćem tržištu i djelatnostima strateški važnim za gospodarstvo Republike Hrvatske neophodno je potaknuti ciklus novih ulaganja.

Zbog toga HBOR je snizio kamatne stope za jedan postotni bod za pojedine djelatnosti, odnosno namjene, i to  za kredite odobrene u razdoblju od 01. srpnja do 31. prosinca 2013. godine bez obzira na datum zaprimanja pojedinog zahtjeva za kredit, a uzimajući u obzir vrijeme potrebno za obradu pojedinog kreditnog zahtjeva u skladu s internim aktima HBOR-a.

Sniženje kamatne stope namijenjeno je poticanju svih novih ulaganja u:

01. poljoprivredi i ribarstvu, i to prvenstveno za:

• uvođenje novih tehnologija te nabavu mehanizacije i opreme;
  • podizanje dugogodišnjih nasada, nabavu osnovnog stada, jata u cilju popunjavanja postojećih kapaciteta u poljoprivredi;
  • projekte kojima je cilj usklađenje sa standardima Europske unije ili mjere za zaštitu okoliša;

02. turizmu, i to prvenstveno za:
  • izgradnju novih hotela višeg stupnja kategorizacije;
  • izgradnju ili uvođenje novih turističkih sadržaja (programa) - bazeni, sportski tereni i drugi aktualni turistički sadržaji;
  • poticanje razvoja ruralnog turizma - izgradnja novih smještajnih kapaciteta, kao i dodatnih sadržaja ruralnog turizma;
  • ulaganja u smještajne kapacitete u okviru kulturno zaštićenih objekata;
  • ulaganja u izgradnju ili adaptaciju energetski učinkovitih hotela - zeleni krediti;

03. industriji, i to prvenstveno za:
  • izgradnju novih proizvodnih kapaciteta u industriji;
  • ulaganja u projekte energetske učinkovitosti u industriji;
  • ulaganja u nove tehnologije (nove strojeve i opremu);

04. energetskoj učinkovitosti i zaštiti okoliša - za sva ulaganja u područjima energetske učinkovitosti i zaštite okoliša.

Sniženje kamatnih stopa za jedan postotni bod moguće je u okviru sljedećih programa kreditiranja:

• zaštita okoliša,
  • gospodarstvo,
  • turizam,
  • poljoprivreda i ujednačeni razvoj,
  • nova proizvodnja,
  • malo i srednje poduzetništvo,
  • početnici,
  • pronalasci,
  • IPARD Mjera 101. i 103.,
  • kreditiranje IPA-e,

kao i drugih programa HBOR-a kojima se kreditira ulaganje u poljoprivredu i ribarstvo, turizam, industriju, zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Sniženje kamatnih stopa ne primjenjuje se na korisnike kredita koji ostvaruju pravo na kamatnu stopu od 2% godišnje, te na ulaganja iz područja obnovljivih izvora energije. HBOR zadržava pravo odobriti kredit po redovnoj kamatnoj stopi koja je propisana pojedinim programom kreditiranja.