Predstavljen Sustav prikupljanja, odvodnje i pročiščavanja otpadnih voda

U Velikoj gradskoj vijećnici, 08. travnja 2015. godine, okupljenim čelnicima otočnih jedinica lokalne samouprave te predstavnicima općinskih, odnosno gradskog vijeća, Frane Mrakovčić, direktor TKD Ponikve voda d.o.o., predstavio je projekt Sustav prikupljanja, odvodnje i pročiščavanja otpadnih voda otoka Krka, kojim će se krenuti u apliciranje za sredstva Europskih fondova.Nakon što je u kratkom uvodu sve nazočne pozdravio Josip Staničić, predsjednik Gradskog vijeća Grada Krka, riječ je preuzeo Mrakovčić istakavši na početku kako se radi o značajnom projektu na kojem se intenzivno radi već više od pet godina. U posljednja dva desetljeća, ovo je treći veliki projekt u kojem otočne jedinice lokalne samouprave zajednički participiraju, i to nakon vodoopskrbe ukupno vrijedne oko 300 milijuna kuna te zbrinjavanja otpada koji je u desetak godina doveo do rezultata što nas svrstavaju u sam Hrvatski vrh, a do 2020. godine njegov je cilj postići čak 80% odvojenog prikupljanja otpada. Treći projekt, kao i njegovi prethodnici, nastavlja Mrakovčić, itekako je bitan za daljnji razvoj otoka tim više što većina otočana ovisi upravo o turizmu, a preduvijet za uspješno bavljenje tom gospodarskom djelatnošću prije svega je čisto more. Iako je u ranim verzijama studije bilo predviđeno da će se projekt realizirati do 2018. godine, poradi inzistiranja na dodatnoj dokumentaciji, poput Studije utjecaja na klimatske promjene, taj bi se rok mogao i prolongirati, a kako stvari danas stoje, već do kraja ovog mjeseca mogli bi imati dovršenu aplikaciju za slanje Ministarstvu. Procijenjena vrijednost projekta, navodi Mrakovčić, iznosi 490,3 milijuna kuna (iliti 64,5 milijuna eura), a u isti ulazi šest aglomeracija, i to Omišalj, Malinska/Njivice, Krk, Punat/Kornić, Baška i Klimno/Šilo, svaka sa svojim uređajem za pročiščavanje otpadnih voda. Projekt također uključuje izgradnju kanalizacijskog sustava u dužini od oko 82 km zajedno s 18 novih crpnih stanica (te dvije rekonstrukcije), sanaciju vodovoda u dužini od oko 40 km, rehabilitaciju obalnih kolektora u dužini od oko 3 km te sanaciju 331 rehabilitacijskog okna.
Što se kanalizacijskog sustava Krka tiče, tumači Mrakovčić, ovim je projektom planirano 13,5 km novih kanala, zatim 1000 novih kućnih priključaka, tri nove crpne stanice, sanacija vodovoda u dužini od 9,2 km te rehabilitacija obalnog kolektora u dužini od oko 0,4 km, u vrijednosti od 34,8 milijuna kuna, a čemu treba pridodati i uređaj za pročiščavanje otpadnih voda vrijedan 36,1 milijun kuna. Kanalizacijski sustav Kornića, koji je kao naselje administrativno vezan uz Krk, ali aglomeracijski povezan s Puntom, uključuje 4,7 km novih kanala, 250 novih kućnih priključaka te sanaciju vodovoda u dužini od 3,7 km, u vrijednosti od 11,1 milijuna kuna, čemu se pridodaje i 14% ukupne vrijednosti puntarskog uređaja za pročiščavanje otpada (27,2 milijuna kuna) u iznosu od 3,8 milijuna kuna. Prema tome, vrijednost projekta za područje Grada Krka procijenjena je na 85,9 milijuna kuna.
Obzirom na sveukupnu vrijednost projekta od 490,3 milijuna kuna, domaća komponenta (Hrvatske vode, državni proračun, jedinice lokalne samouprave) iznosi 28,4%, iliti 139,3 milijuna kuna, s time da je mogući udio jedinica lokalne samouprave procijenjen na 10% od ukupne vrijednosti projekta, odnosno 49 milijuna kuna, čemu treba oduzeti 13,8 milijuna kuna dosad priznatih učešća, što znači da preostaje učešće od 35,1 milijun kuna. Temelj udjela u ukupnom obimu projekta od 23,21%, zaključuje Mrakovčić, Grad Krk bi ovu investiciju trebao podržati iznosom od 8,1 milijuna kuna koji bi se u konačnici isplaćivalo tijekom desetogodišnjeg razdoblja.