Predsjednici&ca pred krčku publiku donijela zabavnu anamnezu apsurda hrvatske politike

U novom poglavlju dramskog programa 65. Ljetnih priredbi, popularna komedija Predsjednici&ca (Pretposljednja večera), kreirana u zajedničkoj produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh i FIJI grupe, pred rasprodanim gledalištem Scene Zidine odigrana je 19. srpnja 2021. godine.

Građanski stan. Večera za pet uglednih gostiju. Pozivnicu su dobili bivši, i to na poziv bivše... Predstava Predsjednici&ca iznimno je aktualna i britka komedija nastala prema tekstu Borisa Svrtana i Tarika Filipovića, u režiji potonjeg Kerempuhovog veterana. Predsjednica i predsjednici okupljeni na večeri gledateljima su ponudili manje ili više nutricionistički harmonizirane i bogate okuse, idealan omjer slatkog, gorkog, ljutog i kiselog. Pritom, spoj intrigantnih, pa čak i kontradiktornih te dramski potentnih državničkih osobnosti otvorio je pitanja koja smo često kadri postaviti pred malim ekranima ili dnevnim novinama. Vjerujemo li u bolje sutra ili je pak preciznije reći – malo sutra? Mogu li bivši hrvatski predsjednici, živi ili oni drugi spasiti našu zemlju? Ciničniji će reći da ne mogu pomoći ni budući, a još manje bivši. Mogu li oni, unatoč različitim političkim opredjeljenjima, ujedinjeni stremiti prema jednom zajedničkom cilju? Mogu li nam, dakle, oni koji su dijelom prošlosti pomoći u tkanju bolje budućnosti? Premda se radilo o pitanjima na koja nemamo odgovore, kazalište je u ovom slučaju otvorilo prostor za maštu ispunjenu gorkastim i ciničnim notama, upravo onakvima kakvima je obilovala ova nemoguća predsjednička večera.

Gotovo nadrealni susret naših državnika Kolinde Grabar Kitarović, Franje Tuđmana, Ive Josipovića, Stjepana Mesića i Josipa Broza Tita pred gledatelje je donio oslobađajući pogled na hrvatsku povijest, ali i njenu suvremenost. Istražujući izuzetno komičan potencijal imitacije i aktualne političke satire koja je autentične političke izjave, fraze i govore naših bivših državnih poglavara pretvorila u konkretan dramski materijal te od dobro nam poznatih ličnosti stvorila krajnje komične likove, ova je predstava na Scenu Zidine donijela britku i zabavnu anamnezu apsurda hrvatske politike.

U ovoj dvosatnoj predstave svoje su glumačko umijeće demonstrirali: Tarik Filipović (Franjo Tuđman), Hrvoje Kečkeš (Stjepan Mesić), Ornela Vištica (Kolinda Grabar Kitarović), Siniša Miletić (Ivo Josipović) i Boris Svrtan (Josip Broz Tito). Scenografija je djelo Damira Medvešeka, kostimografkinja Vedrane Rapić, glazba Milorada Stranića, a koreografija Larise Lipovac.

U nastavku kazališnog dijela Ljetnih priredbi, već u srijedu, 21. srpnja, slijedi predstava za djecu Plačko Kazališta Mala scena, a u ponedjeljak, 26. srpnja, komedija Fešta Teatra Exit.

Financijsku podršku ovogodišnjim Ljetnim priredbama, za čiju se organizaciju već tradicionalno brine Centar za kulturu Grada Krka, pružili su Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Primorsko-goranska županija, Grad Krk, Turistička zajednica Grada Krka i Vinarija Katunar.