Potpuni make over neuglednog krčkog platoa

novilist.hr, 18. studenog 2015.

Krčani će već početkom idućeg tjedna svjedočiti začetku vrlo zanimljivog i po mnogome neobičnog projekta, zahvata koji će povezivanjem privatne poduzetničke inicijative i javnog interesa rezultirati potpunim preuređenjem Trga Josipa bana Jelačića.
Dosad u arhitektonskom i uporabnom smislu prilično nedefinirana i ne baš smisleno korištena površina, poznato je krčkoj javnosti, već desetljećima služi kao javna, ili bolje rečeno javnosti otvorena zona, iako je taj 1,5 tisuća četvornih metara velik areal zapravo u privatnom vlasništvu.

Dvoetažni paviljon

Nekad u posjedu krčke hotelijerske tvrtke Zlatni otok, ta je zona (prvotno planirana za nastavak izgradnje tzv. aneksa Robne kuće Krk) u postupku pretvorbe te tvrtke prodana krčkom odvjetniku Robertu Ristu. On od tada, zapravo već desetljećima, s Gradom pregovara i razrađuje za sve strane prihvatljivo rješenje njegova transformiranja u prostor na kojem bi se omogućio suživot poslovno-ugostiteljskih i sadržaja koji bi zadržali sva obilježja javnih površina.
Napokon postignuto suglasje privatnog investitora i Grada Krka čiji su uvjeti i traženja, doznajemo iz prve ruke, naposljetku inkoroporirani u projekt uređenja tog dijela gradskog središta rezultiralo je projektnim rješenjem slijedom kojeg će, potvrdili su nam jučer odvjetnik Rist i krčki gradonačelnik Darijo Vasilić, već idućeg tjedna biti otvoreni radovi na preuređenju trga.
Slijedom parametara koje je tijekom višegodišnje razrade projekta podržalo i nekadašnje Gradsko poglavarstvo, kao i Gradsko vijeće, investitor je sukladno odredbama važećeg Urbanističkog plana i projektnog rješenja arhitekta Nenada Kocijana ishodio sve potrebne dozvole, naglasio je Vasilić, ističući da će sva ulaganja u zonu koja će središtu Krka dati novu kvalitetu biti obveza privatnog investitora. Robert Rist pak dodaje da će danas neugledan plato već do iduće sezone dobiti potpuno novo opločje, veliku fontanu i niz pratećih sadržaja kojima će se za javno korištenje i dalje raspoloživ prostor uvelike ambijentalno obogatiti. Ono što bez dvojbe nosi interes privatnog investitora koji će u uređenje i opremanje te zone idućih mjeseci investirati oko dva milijuna kuna, ogleda se u ugostiteljsko-poslovnom paviljonu, dvoetažnoj građevini okruglog tlocrta unutar čijih bi se 90 kvadrata trebao uklopiti ugostiteljski objekt, a u budućnosti i neki poslovni, vjerojatno bankarski sadržaji.

Niz novih sadržaja

Uz paviljonski objekt formirat će se i terasa, manji vanjski šank, dok će rubni potez uz istočnu među u drugoj fazi planiranih radova dobiti i dječje igralište. Zona u čijem će se središtu nalaziti velika fontana i dalje će funkcionirati kao površina kojom će se svi moći slobodno kretati i koju će, sukladno ugovoru koji će Grad sklopiti s vlasnikom zemljišta, Gradska uprava i u budućnosti moći koristiti za prikladne javne sadržaje, pa tako i eventualna kulturno-zabavna i slična društvena događanja, napominje gradonačelnik.
Suglasje koje smo tijekom višegodišnjih pregovora postigli s investitorom, a čiji je glavni interes bila gradnja ugostiteljsko-poslovnog objekta, rezultirat će maksimiziranjem površina koje će i nadalje ostati svima dostupne i uklapanjem neizbježnih, ali ne i nepotrebnih pratećih poslovnih sadržaja svedenih na mjeru koja neće unazaditi kvalitetu tog areala, zaključio je gradonačelnik Vasilić, ustvrdivši kako današnji izgled, kao ni sadržaji te zone, Krčanima nažalost nisu mogli pružiti neku posebnu vrijednost. Na ovaj ćemo način, uz razumne ustupke vlasniku tog područja, zonu u najvećoj mogućoj mjeri ipak sačuvati za javnost i k tome joj dati čitav niz novih sadržajnih elemenata, a sve bez investiranja ijedne proračunske kune - završio je Vasilić, napomenuvši kako se s tog aspekta spomenuti projekt zapravo može smatrati dobrim i razumnim načinom ostvarenja javno-privatnog partnerstva.

Fontana, zelenilo, rampe...

Od oko 1,5 tisuća četvornih metara prostranog zemljišta privatni će se investitor odreći stotinjak rubnih kvadarata na kojima će Grad urediti znatno širi nogostup. Osim na gradnju fontane, ozeljenjivanje zone i pokrivanja partera (pločama kvalitetnog prefabriciranog betona), sukladno prihvaćenom projektu, investitor se obvezao izgraditi i primjerene rampe za kretanje osoba s invaliditetom. Ono što još ostaje za utanačiti, kaže Vasilić,  međusobna su prava i obveze vezane uz čišćenje i održavanje površina koje će ostati u javnoj funkciji. Investitorov je plan da glavninu radova na dijelovima zone koji će ostati u slobodnoj uporabi u potpunosti zgotovi do iduće sezone, vjerojatno već do Uskrsa.

Umjesto palmi, autohtone sorte

Zahvate koji bi trebali krenuti već za koji dan izvodit će GP Krk. Prigodom radova na prenivelaciji areala i izgradnji podzemnog servisno-sanitarnog prostora namijenjenog paviljonskom objektu, nažalost, stradat će nekoliko stabala. Oni vanjski, najveći koprivići okrenuti prema Malom parku biti će sačuvani, a plan uređenja te zone predviđa i sadnju zamjenskog zelenila, uz ostalo i većeg broja stablašica. Iako su u projektnoj vizualizaciji duž prometnice sa zapadne strane trga ucrtane palme, doznali smo da će, sukladno naputcima struke, buduća ondje zasađena stabla biti iz neke autohtonije, u Krku uobičajenije sorte. [Mladen Trinajstić]