Peto izdanje izložbenog projekta U kontrapunktu otkrilo temu Trag

U Galeriji Decumanus, u organizaciji Centra za kulturu Grada Krka, između 03. i 23. kolovoza 2018. godine, može se razgledati izložbeni projekt U kontrapunktu, koji, obrađujući temu Trag, združuje radove dviju suvremenih hrvatskih umjetnica, i to fotografije Renate Škrinar i slike Roberte Vilić.

Riječ je o kustoškom projektu povjesničarke umjetnosti Višnje Slavice Gabout (ex Media Connexa), kojim se svake godine u krčkoj galeriji zajednički predstavljaju autori (na prvi ili drugi pogled) srodnih senzibiliteta, pristupa ili shvaćanja, što znači da su se dosad u sklopu te likovno-teorijske inicijative javnosti predstavili najprije Ruža Hodak i Damir Brčić, Diskurs 1: Meki volumeni i oprostoreni crteži (2013.), a potom Alma Dujmović i Boris Roce, Diskurs 2: Strukture - vizualni i opipni taktilizam (2014.), da bi nakon jednogodišnje pauze i svojevrsne redefinicije projekt bio nastavljen izložbom Andree Staničić i Igora Gržetića, Diskurs 3: Preklapanja (2016.), nakon čega je, prošle (2017.) godine u sklopu Diskursa 4: Teksture, uslijedila skupna izložba na kojoj su svoje radove predstavili Dražen Filipović Pegla, Jadranka Hlupić, Duje Jurić, Koraljka Kovač, Petra Krpan i Siniša Reberski.

Prema riječima kustosice, ujedno i autorice predgovora kataloga Višnje Slavice Gabout, U kontrapunktu možemo smatrati problemsko-tematskim interdisciplinarnim, intermedijskim projektom, koncipiranim za Galeriju Decumanus, u kojem se, na zadanu temu, okupljaju i zajednički izlažu istaknuti suvremeni umjetnici. Točnije, u kojem se, naizgled sučeljavaju, ali ustvari združuju, a kroz zadanu tematsku matricu i propituju efekti tog sučeljavanja i združivanja; odnosno, međusobnog djelovanja različitih pristupa, izričaja, medija i disciplina. Svako izdanje ovog izložbenog projekta povezuje dvoje ili više autora, dvije ili više samostalne autorske dionice, i to kroz intermedijsku i interdisciplinarnu sinergiju problematizirajući sličnosti u različitosti. Autori na prvi pogled međusobno nekompatibilnih pristupa i poetika, združeni u izložbenu cjelinu projekta, stupaju na kraju u skladne vizualne dijaloge, u novom okruženju ulazeći u nove i zanimljive odnose. Projektom U kontrapunktu, nastavlja Gabout, zamišljeno je povezivati izrazite autorske osobnosti u naizgled neočekivane cjeline i intrigantna zajedništva, ujedinjena medijem ili tematskim konceptom, te ih tako uvesti u suvremenu igru izazovnih vizualnih interakcija. Unatoč različitostima u individualnosti, autoritarnosti osobnih autorskih identiteta i prividnim suprotnostima, namjera je uvesti vizualnu komunikaciju, suglasje i medijski razgovor. Isto tako, namjera je da se, unatoč interferencijama i razlikama, u konačnici pokažu sličnosti i doticanja, pa i preklapanja; onaj zajednički nazivnik, koji njihov susret pretvara u diskurzivni dijalog. Najnovije izdanje projekta U kontrapunktu: Trag, dodaje Gabout, koji okuplja radove akademske slikarice Roberte Vilić i fotografkinje Renate Škrinar, temelji se na diskurzivnom pristupu, a propituje vizualno-semantičko bogatstvo koje proizlazi iz specifičnog sinergijskog odnosa slikarskog i fotografskog medija, u kojem su slikarstvo i fotografija, premda naizgled u stalnom kontrapunktu, u uzajamno inspirirajućem odnosu, u kojem se ne sukobljavaju, već se na kreativan način nadopunjuju, stapajući se u harmoniju doživljaja. Vizualna strategija zasnovana je tu na preklapanju viđenoga, fotografiranoga i slikarskim medijem transformiranoga; na stvaralačkom postupku akcije i reakcije; na stalnim medijsko - semantičkim izazovima; na interaktivnoj koegzistenciji; i na profinjenoj igri međusobnih autorskih parafraza. Obje autorice polaze od konkretnoga i viđenoga, a onda pretvaraju stvarnost u autorski modificiranu vizualnu informaciju, koju transkribiraju iz jednog medijskog sustava u drugi, mijenjajući i spajajući svjetove, propitujući prostor, vrijeme i zbilju, izazivajući osjetila - i uvijek tražeći ne samo emotivnu, nego i mentalnu aktivnost. U njihovim radovima, tumači Gabout, zbog višestrukih transkripcija, dvojak je doživljaj prostora i vremena. S jedne strane, osjeća se prolaznost, jer se iščitavaju tragovi protjecanja vremena i znakovi naslaganih sedimenata bivanja, otisci mijena i transgresija. S druge, prisutan je osjećaj zaustavljenosti, bezvremenosti i utišane poetičnosti; i neka posebna atmosfera kontemplacije i suzdržane emotivnosti. Premda je realnost tu polazište, stalni prijelaz iz jednog medija u drugi čini je neodredljivom i izmičućom, pa se pojavljuje u različitim vidovima: u apstraktnoj slici kao enformelovska vizualno-materijalna osjetilnost, u fotografiji kao neopipljiva opipljivost, a u slici inspiriranoj takvom fotografijom kao materičnost i stvarnost sama po sebi. Fotografija i slika tako, združene kao dvojstvo u komunikaciji, postaju prostori stalno promjenjivih tragova, stvarajući svojim interferencijama i interakcijama doživljaj obrnute ili druge stvarnosti, time iskoračujući iz svojih tradicionalnih, standardnih okvira i krećući se tragom suvremenosti, zaključuje naposljetku Gabout.

Izložbu U kontrapunktu: Trag moguće je razgledati svakim danom (izuzev nedjelje), između 10.00 i 12.00 te 19.00 i 22.00 sata, odnosno uz prethodnu najavu organizatoru, Centru za kulturu Grada Krka, telefonom na 051 220 041 iliti mailom na kultura@gradkrk.net.