Otvoreno glasovanje za osobu godine otoka Krka

Nakon što je završen postupak slanja primjedbi vezanih uz prethodno izdvojene kandidature za izbor osobe godine otoka Krka, 17. prosinca 2013. godine, na stranicama Internet portala Otok Krk objavljena je konačna lista kandidata za ovu prestižnu titulu.

Svi koji to žele, zaključno do 24. prosinca, mogu putem ankete s naslovnice spomenutog portala svoj glas dati kandidatu za kojeg smatraju da zaslažuje biti proglašen osobom godine. Rezultati ove akcije, koju već treću godinu za redom pokreće Multimedijalna udruga Krčka beseda, biti će, kao i dosad, poznati na sam Božić.
Za osobu godine otoka Krka tako je u konačnici predloženo šestero kandidata različitih zanimanja i godina, koji su se u prethodnom razdoblju izdvojili nekom hvalevrijednom inicijativom, akcijom ili dugogodišnjim nastojanjem.
Josip Cvelić (77), umirovljenik iz Krka, istaknuo se kako svojim dugogodišnjim radom u Udruzi umirovljenika Grada Krka, tako i volontiranjem pomogavši mnogim potrebitim osobama dostavljajući im hranu, obuću, odjeću i ostale potrepštine bez ikakve naknade.
Lovro Dragoslavić (16) iz Drage Bašćanske, učenik 2. razreda srednje škole Andrije Ljudevita Adamića u Rijeci, zajedno s još 18 volontera odrekao se svoje udobnosti, ljetnih zabava i druženja s vršnjacima, kako bi se priključio veslačkoj akciji Prava doza ustrajnosti. Između 28. srpnja i 14. kolovoza, ove godine, preveslao je 500 kilometara - od Baške do Dubrovnika - kako bi pomogao Bračkim pupoljcima, malim bračanima s poteškoćama u razvoju. Novčanim sredstvima koja su prikupljena tijekom ove veslačke inicijative, Bračkim pupoljcima osigurana je pomoć defektologa, logopeda, senzornog terapeuta, fizioterapeuta i nastavnice što će im omogućiti bezbolnije i sretnije odrastanje na otoku.
Anton Juranić Pivac (82) umirovljenik iz Jurandvora, dao je značajan doprinos, kako unapređenju komunalnog standarda, samostalno i kroz dugogodišnji rad u Mjesnom odboru Jurandvor, tako i očuvanju nematerijalne kulturne baštine bašćanskog područja, godinama nesebično prenoseći veliko znanje tradicijskog pjevanja i plesa. Dobitnik je nagrade za životno djelo Općine Baška.
Petar Kopanica (59) iz Krka, voditelj osnovnoškolske sportske dvorane, aktivan je na mnogim područjima i uvijek spreman na angažman, osobito kada se radi o humanitarnim i kulturnim aktivnostima. Od velike je pomoći franjevcima na otočiću Košljunu, kao i starijim osobama u krčkom domu umirovljenika. Također, član je nekolicine udruga.
Tina Magaš (25) frizerka iz Krka, čuvši kako je Neon Mathes iz Grabovca u Baranji zbog teške neimaštine morao trogodišnju kćerkicu Neu predati Centru za socijalnu skrb, zajedno s Dijanom Sedlar, pokrenula je akciju prikupljanja pomoći. U samo nekoliko dana osigurale su značajnu količinu potrepština čiji je višak osim obitelji Mathes doniran i dvjema potrebitim obiteljima iz Osijeka.
Stanko Mihajlović (71) umirovljenik iz Krka, 40 godina vodi Kulturno-umjetničko društvo Punat. Od malenog folklornog udruženja, ovaj predani folkloraš, stvorio je najbolje otočno, a možda i hrvatsko, amatersko folklorno društvo, kroz koje je dosad prošlo 600-tinjak članova te koje pod njegovim vodstvom pleše zavidan repertoar tradicijskih plesova, nastupajući kako unas tako i u inozemstvu. Samo Društvo čine folklorna sekcija, čiji je voditelj Mihajlović, zatim tamburaški orkestar iz kojeg je izrastaoTamburaški sastav Boduli, zbor te dramska sekcija, a danas i Klapa Rašketa. Iako amateri, članovi KUD-a godišnje odrade oko 40 cjelovečernjih nastupa. Svih njih Mihajlović je godinama motivirao, hrabrio, okupljao i poticao na pozitivan odnos prema folkloru pa se tako nikada nije dogodilo da je nastup otkazan zbog nedovoljnog broja plesača ili pjevača. U KUD Punat Mihajlović je utkao svoje stručno znanje, ljubav prema folkloru i kulturnoj baštini, a svoj stručan rad, ljubav i znanje dobrovoljno je darovao mnogim generacijama mladih otočana.