Otok Krk odnedavno bogatiji za jedanaest elektrovozila

Predstavljanjem i svečanom primopredajom netom kompletirane flote novih elektrovozila - deset Volkswagenovih e-UPova - obilježena je završnica još jednog ambicioznog i hvalevrijednog projekta realiziranog u zajedništvu otočnih jedinica lokalne samouprave i njihovog zajedničkog komunalnog društva Ponikve eko otok Krk.

Sve otočne jedinice lokalne uprave još su 2012. godine usvojile Interdisciplinarnu strategiju nulte emisije stakleničkih plinova za održivi razvoj otoka Krka obvezavši pritom Ponikve na razvijanje niza s tim dokumentom povezanih projekata, naglasio je gradonačelnik Darijo Vasilić na početku svečanosti nedavno priređene u eksterijeru sjedišta otočnog komunalca. Napomenuo je potom da su u tom smislu, i s istim strateškim ciljem, na Krku u proteklom periodu već uspješno realizirani brojni projekti energetske učinkovitosti u zgradarstvu, proizvodnje električne energije u malim solarnim elektranama, oni povezani sa smanjenjem potrošnje energije ugradnjom LED tehnologije u sustave javne rasvjete, ali i na planu poticanja elektromobilnosti. Upravo vezano uz potonje danas se možemo pohvaliti izgradnjom 755.000,0 kn vrijednih 11 punionica za električne automobile, uz pomoć kojih se na našem otoku istovremeno mogu puniti čak 22 automobila, nabavkom elektroskutera kojima se služe naši komunalni i prometni redari, nastavio je Vasilić, obraćajući se okupljenima u ime svih svojih, ondje također prisutnih kolegica i kolega, potcrtavši naposljetku da se najturističkiji, ujedno i najzeleniji otok odsad može pohvaliti i s čak 11 službenih, odnosno servisnih elektromobila.
Uz deset novodobavljenih električnih UP-ova, krčki su komunalci predstavili su i jedan električni Renault Clio, inače vozilo koje su vlastitim snagama i znanjem iz konvencionalnog automobila pogonjenog motorom s unutarnjim izgaranjem uspjeli pretvoriti u siguran i štedljiv elektroautomobil.
Po jedno vozilo iz jučer predstavljene elektroflote, kazao je direktor Ponikava Frane Mrakovčić, bit će na uporabu prepušteno svakoj od sedam krčkih lokalnih jedinica pa će tako njihovi komunalni ili prometni redari (odnosno svi ostali službenici koji imaju potrebu za svakodnevnim terenskim radom) svoje zadatke moći obavljati na znatno tiši, jeftiniji i čišći, odnosno ciljevima zajedničke Strategije sukladniji način, bez emitiranja štetnih plinova. Ostala će se vozila koristiti u komunalnoj tvrtki, napomenuo je Mrakovčić, naglasivši da je ostvarenju ove, čak 1.600.000,00 kn vrijedne investicije značajno pripomogao Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, i to potporom vrijednom 40% ukupne vrijednosti nabave, odnosno s doniranih 616.000,00 kn.

Realizacijom ovog projekta naš se otok još jednom pokazao da je, osim na turističkom, neupitni hrvatski lider i na planu promicanja i poticanja elektromobilnosti. Predstavljena vozila krase iznimne performanse pa tako, uz maksimalnu brzinu od čak 130 km/h, novi električni automobili mogu autonomno prelaziti razdaljinu od 100 do 150 km, i to uz trošak ne veći od 7 kuna! Ta činjenica, uz bitno smanjene troškove njihova održavanja i registriranja, cjelokupnu investiciju, osim u ekološkom smislu, čini i financijski isplativom, u razdoblju ne duljem od pet godina.