Podržite globalnu akciju Sat za planet Zemlju!

Svjetski fond za prirodu (World Wildlife Fund) već devetu godinu za redom organizira najveću svjetsku akciju, ujedno i univerzalnu platformu za susret i razvoj nastojanja ekološkog predznaka, u nas znanu kao Sat za planet Zemlju (Earth Hour).

Ova inicijativa pokrenuta je 2007. u Australiji, a prve godine samo u Sydneyu istu je podržalo više od dva milijuna kućanstava, da bi samo godinu dana kasnije akcija postala globalni fenomen. Svjetske znamenitosti poput sydneyskog Harbour Bridgea, CN tornja u Torontu, mosta Golden Gate u San Franciscu ili rimskog Koloseuma bile su u mraku s ciljem podizanja svijesti o klimatskim promjenama, prekomjernoj potrošnji zemljinih resursa i ekološkim problemima uopće.
U ožujku 2009. godine milijuni ljudi sudjelovali su u trećem Satu za planet Zemlju, a tada se akciji pridružila i Hrvatska. Više o 4.000 gradova u 88 zemalja ugasilo je svjetla promaknuvši ovaj projekt u najveću globalnu inicijativu usmjerenu protiv aktivnosti koje rezultiraju sve većim klimatskim promjenama.
Akcija je 2010. godine srušila nov rekord: čak 128 zemalja pridružilo se globalnom prosvjedu, a ljudi diljem svijeta ugasili su svjetla, ujedinivši se u slavlju jedinog svima nam zajedničkog - planeta. Kako je Sat za planetu Zemlju nastavljao rasti i 2011., da bi 2012., 2013. i 2014. nadmašio sva očekivanja, ove se godine također očekuje rekordan odaziv!
Dosadašnje inicijative podržalo je čak 7.000 gradova u više od 162 zemalje svijeta, na svim kontinenata, a u želji da se i stanovnike Hrvatske potakne na razmišaljanje o rješavanju problema vezanih uz klimatske promjene, sva kućanstvima, tvrtke, korporacije i organizacije pozivaju se da uoči dugo iščekivanog globalnog klimatskog sporazuma, u subotu, 28. ožujka 2015. godine, između 20.30 i 21.30 sati, isključe svoja svjetla.
Obzirom da broj gradova koji sudjeluju u ovom prosvjedu raste iz dana u dan, možemo pretpostaviti kako će se i u nas nadmašiti prošlogodišnja brojka od njih 58. Grad Krk će se, po četvrti put, priključiti akciji, i to gašenjem javne rasvjete na gradskoj rivi.

Povodom, ovogodišnjeg Sata za planet Zemlju Svjetski fond za prirodu Adria objavio je nagradni fotografski natječaj pod nazivom Ostavi svoj trag za Zemlju, pozvavši sve fotografe, amatere i profesionalce, da naprave takozvanu light trail fotografiju kako bi na neobičan način dokumentirali svoj doživljaj ove globalne inicijative. Natječaj je otvoren do 29. ožujka, a u njemu sudjeluje svaka fotografija objavljena na zidu Facebook profila Svjetski fond za prirodu Adria, s time da će najboljima biti proglašene one s najviše lajkova.