Noć muzeja u gradu Krku: izložbeni program Kad Otok nije bio otok

Povodom sve popularnije inicijative Noć muzeja koju ove godine deseti put za redom provodi Hrvatsko muzejsko društvo, Centar za kulturu Grada Krka u suradnji s Prirodoslovnim muzejom Rijeka i njegovom kustosicom Nadiom Dunato Pejnović, organizira zanimljiv izložbeni program pod nazivom Kad Otok nije bio otok - zavirimo zajedno u 110 milijuna godina geološke prošlosti otoka Krka.

Izložba će između 22. siječnja i 05. veljače 2015. godine biti postavljena u krčkoj Galeriji Decumanus, a svim zainteresiranim posjetiteljima na raspolaganju će biti svakim radnim danom od 10.00 do 12.00 te od 17.00 do 19.00 sati, s time da će se otvorenje, uz prigodan program, održati u Noći muzeja, 30. siječnja, s početkom u 18.00 sati. Sam postav pratiti će radionice, a svim zainteresiranima (posebice školarcima) na raspolaganju će, uz prethodni dogovor, biti i stručno vodstvo.
Riječ je o izložbi koja otkriva izuzetno zanimljivu geološku prošlost otoka Krka, i to putem informativnih panoa (koje većim dijelom krase dojmljive fotografije Srđana Hulaka), video-projekcije i konkretnih artefakata iz bogate zbirke riječkog Prirodoslovnog muzeja. Obzirom da grad Krk nema muzejskih ustanova, ovim događanjem Centar za kulturu Grada Krka nastavlja s predstavljanjem muzejskih sadržaja, priključujući se prvi put ovoj značajnoj nacionalnoj akciji.

Prema riječima kustosice Nadie Pejnović, ujedno i autorice postava, izložba Kad Otok nije bio otok tumači postanak otoka Krka, prikazujući njegovu geološku strukturnu građu te vrste krednih, paleogenskih i kvartarnih sedimenata istaloženih tijekom više od 110 milijuna godina geološke prošlosti, ukazujući također na originalne primjerke - uzorke vrsta stijena i fosila - koji dokumentiraju određenu starost naslaga. Važnost izložbe tako se očituje u cjelovitom predstavljanju geoloških prirodnih osobitosti našeg otoka, prezentaciji geološke baštine te edukaciji u sustavu trajnog prenošenja znanja o geološkoj građi šireg zavičaja.