Nagrađeni najbolji likovni radovi ekoloških tema

Trgovačko-komunalno društvo Ponikve eko otok Krk i ovu, sedmu godinu za redom, raspisalo je nagradni natječaj, kojem je zadaća bila dodatno potaknuti krčke vrtićare i učenike - osnovnoškolce i srednjoškolce - na promišljanje o važnosti razvrstanog odlaganja otpada, kao i poštivanje ekoloških normi u najširem smislu.

Natječaj krčkog komunalca svake godine privlači sve veći broj mladih autora, uz što raste i interes javnosti, pa je tako ove godine na poziv za izradu likovnih radova ekoloških tema pristiglo čak 95 uradaka, s time da ih je 12 nagrađeno.
Svi su radovi tako morali obrađivati bilo koju ekološku temu po vlastitom izboru ili interpretirati jednu od ponuđenih u natječaju, s time da je finalni uradak morao biti izveden u nekoj od likovnih tehnika. Po završetku natječaja, prispjele radove pregledalo je za tu prigodu okupljeno ocjenjivačko tijelo koje je izabralo po tri najbolja u kategorijama predškolaraca, nižih i viših razreda osnovne škole te kategoriji srednjoškolaca. Tradicionalno, najkreativniji autori novčano su nagrađeni. Naime, od pokretanja ove hvalevrijedne akcije do danas Ponikve su za nagrađivanje najboljih autora izdvojile nemalih 85.000,00 kn, dok ovogodišnji nagradni fond iznosi 11.500,00 kn.
Među uvijek kreativnim vrtićarima, prva nagrada uručena je Mari Vidačković iz Dječjeg vrtića Rijeka - PPO Delfin, druga Dječjem vrtiću Katarina Frankopan - Područnom vrtiću Malinska, a treća Dječjem vrtiću Lastavica iz Punta. U kategoriji nižih razreda osnovne škole najboljim se pokazao četvrti razred Osnovne škole Fran Krsto Frankopan - Matične škole Krk, za kojim slijede Karolina Kraljić iz Osnovne škole Fran Krsto Frankopan - Područne škole Malinska i drugi razred Osnovne škole Fran Krsto Frankopan - Područne škole Vrbnik. U kategoriji viših razreda osnovne škole prva nagrada dodijeljena je Miriam Volarić iz Osnovne škole Fran Krsto Frankopan - Područne škole Vrbnik, druga Dariji Trinajstić i Lei Sintić iz Osnovne škole Fran Krsto Frankopan - Matične škole Krk, a treća Maris Čaušević iz Osnovne škole Fran Krsto Frankopan - Područne škole Omišalj. U kategoriji koja je okupila srednjoškolce, najkreativnijom se iskazala Anita Mrakovčić iz Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir, koju slijede Lucija Ostrogović i Izabela Klobučar, također polaznice iste škole. Nagrade publike, što ih je osiguaro krčki Centar za kulturu, osvojili su Dječji vrtić Lastavica iz Punta, Osnovna škola Fran Krsto Frankopan - Područna škola Vrbnik, Miriam Volarić i Anita Mrakovčić.
Ovaj nagradni natječaj nastavak je promidžbenih aktivnosti koje Ponikve provode u sklopu svojih nastojanja da se kontinuirano poveća udio razvrstanog otpada. Tako se, primjerice, posljednjih nekoliko godina u sklopu nastave prirode i biologije, učenicima prikazuje edukativni film o krčkom modelu razvrstavanja otpada. Zahvaljujući upravo zaključenom natječaju, ova je školska godina završila svojevrsnim eko-testom krčkih vrtićara i učenika koji su svojim likovnim radovima demonstrirali ekološku osviještenost, posebice kada je u pitanju postupanje s otpadom.
Dodjela ovogodišnjih nagrada, 05. lipnja 2015. godine, u sklopu programa obilježavanja blagdana sv. Kvirina, zaštitnika Krčke biskupije i grada Krka, održana je u krčkoj Galeriji Decumanus, a vrijedne novčane nagrade u društvu Darija Vasilića, krčkog gradonačelnika i Maje Parentić, ravnateljice krčkog Centra za kulturu, autorima su uručili Dean Kosić, Ivan Jurešić i Iva Labaš, djelatnici društva koje je pokrenulo ovu vrijednu inicijativu.
Poznato je da otok Krk sa svojim modelom gospodarenja otpadom postiže izvrsne rezultate jer već danas razvrstava 50% otpada, što predstavlja najbolji rezultat na nacionalnoj razini. No, naše Ponikve žele otići korak dalje te svake godine povećavati taj postotak, a ovaj natječaj trebao bi pridonijeti tom cilju i ukazati na to koliko krčku mladež zanima navedena problematika te koliko sama pridonosi opravdanosti slogana Eko otok Krk - najčistiji dio Hrvatske!