Nagrada za volontiranje dodijeljena učenicima krčke srednje škole

U 2013. godini, koja je ujedno i Europska godina građana, 19. studenog 2013., u Kući za ljude i umjetnost - Lauba u Zagrebu, Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva obilježila je desetu godišnjicu osnutka i devetu godišnjicu sustavne podrške razvoju civilnog društva u Hrvatskoj.

Programu pod nazivom Aktivni u zajednici nazočilo je tristotinjak predstavnika udruga, institucija davatelja financijskih podrški, vladinih institucija, inozemnih vlada i ustanova, nagrađenih škola i organizacija civilnoga društva, a obljetnica je obilježena dodjelom deset nagrada za inovativne volonterske inicijative učenika i učenica u osnovnim školama te pet nagrada za inovativne modele volontiranja mladih u srednjim školama u Republici Hrvatskoj. Svečanosti su bili nazočni predstavnici nagrađenih škola, učenici, ravnatelji i nastavnici koji su poticali provedbu volonterskih inicijativa.
Upravni odbor Zaklade dodijelio je nagradu Najinovativniji model volontiranja mladih u lokalnoj zajednici, modelu humanitarno-volonterskog djelovanja krčke Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir, koja višegodišnjim projektnim aktivnostima - pod geslom Voli, rasti, pomogni - organizira okupljanja mladih koji dobrovoljnim, volonterskim angažmanom, ulaganjem vlastitog vremena, znanja i sposobnosti, djeluju u lokalnoj zajednici.
Za svaku je pohvalu dosadašnji rad učenika i profesora Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir koji su zasluženo nagrađeni Otiskom srca 2013. u jakoj konkurenciji škola, kao jedini s područja Primorsko-goranske županije.
Predstavnici škole na dodjeli nagrada bili su učenici Sara Marijan, učenica 4. razreda gimnazije, Antonio Brusić i Filip Trinajstić, učenici 3. hotelijersko - turističkog razreda, Amra Kahvedžić i Nikola Žužić, učenici 2. ugostiteljskog razreda te ravnateljica Đurđica Cvitkušić i profesorice Mirjana Komadina Mergl i Ana Pasarić.
Nagrada uključuje novčani dio od 10.000,00 kuna za provedbu nagrađenog modela volontiranja te plaketu Otisak srca. Nagrade je predstavnicima škola uručila upraviteljica Nacionalne zaklade Cvjetana Plavša Matić. Ona je u obraćanju istaknula da ovogodišnja dodjela godišnjih nagrada za volonterske inicijative brojem, kvalitetom i sadržajem prijava pokazuje kako volonterstvo zauzima sve istaknutiji dio u promišljanju mladih o vlastitom aktivizmu i djelovanju u svojoj lokalnoj zajednici, ali i društvu u cjelini.