Mladi krčki robotičari zauzeli čelo 6. Robotrke na prstenac

U istarskom mjestu Barban, 18. kolovoza 2018. godine, u dvorištu tamošnje crkve, održano je završno natjecanje 6. Robotrke na prstenac, u sklopu koje su već prethodno održane dvije natjecateljske smotre, i to prva, 12. svibnja, u Puli, a druga, 09. lipnja, u gradu Krku.

Završno natjecanje tako je okupilo 55 učenika raspoređenih u 19 ekipa iz Pule, Barbana, Vodnjana, Banjola, Krka, Vrbnika, Čavli, Poreča, Tara, Fažane, Opatije i Medulina, s time da ih je, uzmemo li u obzir sva tri natjecanja, u ovom hvalevrijednom okupljanju mladih robotičara sudjelovalo čak 84.

Robotrka na prstenac predstavlja natjecanje učenika osnovnih škola s područja Istarske i Primorsko-goranske županije koje se redovito priređuje još od 2013., a tijekom jedne godine održi se više natjecanja u različitim mjestima Istre i Kvarnera, iako je završnica uvijek u Barbanu, i kao takva vezana uz program poznate Trke na prstenac. Sudionici ovog natjecanja, redom mladi talentirani informatičari, grupirani su u tročlane ekipe, s time da svatko od njih upravlja robotom po jednu vožnju u svakoj od tri discipline. Kako bi uopće mogli sudjelovati u utrci, njezini sudionici najprije moraju sastaviti i opremiti robote za natjecanje s motorima za upravljanje te dizanje i spuštanje koplja, kao i senzorima za praćenje crte. Pored toga, robote opremaju kamerom, a kako bi njime što uspješnije upravljali natjecatelji su izazvani da slože i odgovarajuće programe. U prvoj vožnji robotom se upravlja ručno, pomoću tipkala, tipkovnice, miša ili nekog alternativnog upravljača, dok se u drugoj robotom, također, manipulira ručno, međutim natjecatelji arenu ne mogu vidjeti izravno već se prstenac trude pogoditi gledajući na svome računalu sliku s kamere montirane na samom robotu. U trećoj vožnji robot treba, prateći crnu crtu u areni, doći do prstenca, a natjecatelji ga mogu gađati samo dižući i spuštajući koplje. Uspješnost pogodaka, u ovom slučaju, ovisi o programima koji su napisani, i pomoću kojih se upravlja robotom, odnosno podešava sporije ili brže skretanje, tj. dizanje ili spuštanje koplja.

Slavodobitnik 6. Robotrke na prtenac s najviše pojedinačno osvojenih bodova tijekom sva tri natjecanja učenik je Dario Šutić, inače član ekipe Jednorozi proizašle iz Osnovne škole Fran Krsto Frankopan Krk, koji je osvojio 21 od mogućih 27 bodova. Slavodobitniku je tako pripala zaslužena medalja i (robotski) set Arduino. Međutim, Organizacijski odbor ovogodišnjeg natjecanja, prigodnim majicama nagradio je i drugoplasiranog u ukupnom poretku - Mladena Šostara iz ekipe Lovci na prstence proizašle iz Društva za robotiku Istra, kao i trećeplasiranog Antonija Chiavalonu iz ekipe Oliva Vodnjan također proizašle iz Društva za robotiku Istra.

Gledajući ekipno, kao ukupni pobjednik 6. Robotrke na prstenac, s 20,5 prikupljenih bodova, promakla se ekipa Jednorozi iz Osnovne škole Fran Krsto Frankopan Krk, za koju su se, pod vodstvom mentora Borisa Bolšeca, borili Gabriel Bajčić, Matej Ban i slavodobitnik Dario Šutić. Priznanje i plaketu za osvojeno drugo mjesto dobila je ekipa Prstenac iz Osnovne škole Dr. Mate Demarina Medulin, za koju su, pod mentorstvom Hatke Adrović, igrali Patrik Blašković, Nolan Ilisić i Luka Žufić. Treće mjesto, nakon drugog kruga pripetavanja s krčkim timom Krankšvester, zaslužila je ekipa Barban 2 iz Osnovne škole Jure Filipovića Barban, za koju su, pod mentorstvom Mirze Salihovića, nastupili Vedran Koroman, Nensi Dobran i Dominik Rojnić.

Organizaciju ovog natjecanja, tijekom kojeg se mladi na zanimljiv način upoznaju s robotikom i novim tehnologijama, zajednički su odradili Društvo za robotiku Istra, Klub informatičara otoka Krka, Općina Barban i škole koje su ugostile natjecanje: Industrijsko-obrtnička škola Pula, Osnovna škola Fran Krsto Frankopan Krk i Osnovna škola Jure Filipovića Barban. Kao pokrovitelji i donatori izdvojeni su Hrvatska zajednica tehničke kulture, Hrvatski robotički savez, Općina Barban, Zajednica tehničke kulture Pula, Zajednica tehničke kulture Istarske županije, Grad Pula, Grad Krk, Centar za praktičnu robotiku Pula, Glavani Park, Aquacolors Poreč, IZO d.o.o., Bienal d.o.o. i spomenute škole domaćini.