Mladi Krčanin Filip Jurešić slavodobitnik 7. Robotrke na prstenac

U istarskom mjestu Barban, 17. kolovoza 2019. godine, u dvorištu tamošnje crkve, održano je završno natjecanje 7. Robotrke na prstenac, u sklopu koje su već prethodno održane dvije natjecateljske smotre, i to prva, 11. svibnja, u Puli, a druga, 08. lipnja, u Opatiji.

Završno natjecanje tako je okupilo 54 učenika raspoređena u 24 ekipa iz Pule, Barbana, Vodnjana,  Krka, Baške , Punata, Čavli,  Fažane, Opatije i Medulina, s time da ih je, uzmemo li u obzir sva tri natjecanja, u ovom hvalevrijednom okupljanju mladih robotičara sudjelovalo više od 90.

Robotrka na prstenac predstavlja natjecanje učenika osnovnih škola s područja Istarske i Primorsko-goranske županije koje se redovito priređuje još od 2013., a tijekom jedne godine održi se više natjecanja u različitim mjestima Istre i Kvarnera, iako je završnica uvijek u Barbanu, i kao takva vezana uz program poznate Trke na prstenac. Sudionici ovog natjecanja, redom mladi talentirani informatičari, grupirani su u tročlane ekipe, s time da svatko od njih upravlja robotom po jednu vožnju u svakoj od tri discipline. Kako bi uopće mogli sudjelovati u utrci, njezini sudionici najprije moraju sastaviti i opremiti robote za natjecanje s motorima za upravljanje te dizanje i spuštanje koplja, kao i senzorima za praćenje crte. Pored toga, robote opremaju kamerom, a kako bi njime što uspješnije upravljali natjecatelji su izazvani da slože i odgovarajuću programsku podršku. U prvoj vožnji robotom se upravlja ručno, pomoću tipkala, tipkovnice, miša ili nekog alternativnog upravljača, dok se u drugoj robotom, također, manipulira ručno, međutim natjecatelji arenu ne mogu vidjeti izravno već se prstenac trude pogoditi gledajući na svome računalu sliku s kamere montirane na samom robotu. U trećoj vožnji robot treba, prateći crnu crtu u areni, doći do prstenca, a natjecatelji ga mogu gađati samo dižući i spuštajući koplje. Uspješnost pogodaka, u ovom slučaju, ovisi o programima koji su napisani, i pomoću kojih se upravlja robotom, odnosno podešava sporije ili brže skretanje, tj. dizanje ili spuštanje koplja.

Slavodobitnik 7. Robotrke na prtenac s najviše pojedinačno osvojenih bodova (24) tijekom sva tri natjecanja učenik je Filip Jurešić iz Kluba informatičara otoka Krka (KIOK) kojeg je za ovo natjecanje pripremao mentor Boris Bolšec. Slavodobitniku su tako pripale plaketa i medalja te prijenosna gaming konzola na sastavljanje MAKERbuino. Međutim, Organizacijski odbor ovogodišnjeg natjecanja, prigodno je nagradio i drugoplasiranu u ukupnom poretku - Lanu Rojnić iz istarske Udruge Bit Kids 101, kao i trećeplasiranog Bornu Žarkovića iz Društva za robotiku Istra. 

Gledajući ekipno, kao ukupni pobjednik 7. Robotrke na prstenac, s 26 prikupljenih bodova, promakla se ekipa Bojler Društva za robotiku Istre, za koju su se, pod vodstvom mentora Dragana Pantića, borili Alen Vinčić, Borna Žarković i Matija Rijavec. Priznanje i plaketu za osvojeno drugo mjesto, s 25 osvojenih bodova, dobila je ekipa Fažana Robo Legends Udruge Bit Kids 101, za koju su, pod mentorstvom Gorana Usainovića, igrali Luka Hudak, Lara Usainović i David Dizdarević Radolović. Treće mjesto, s 24 boda, zaslužila je ekipa Bit Kids Udruge Bit Kids 101, za koju su, također, pod mentorstvom Gorana Usainovića, nastupili Petar Paćelat, Tea Rojnić i Lana Rojnić. 

Organizaciju ovog natjecanja, tijekom kojeg se mladi na zanimljiv način upoznaju s robotikom i novim tehnologijama, zajednički su odradili Društvo za robotiku Istra, Klub informatičara otoka Krka (KIOK), Općina Barban i škole koje su ugostile natjecanje: Industrijsko-obrtnička škola Pula, Osnovna škola Rikard Katalinić Jeretov Opatija i Osnovna škola Jure Filipovića Barban.