Mala staroslavenska akademija motivirana obilježavanjem stogodišnjice početka Prvog svjetskog rata

Između 21. i 24. listopada 2014. godine održan je 17. saziv Male staroslavenske akademije Dr. Antun Mahnić okupivši u gradu Krku tridesetak darovitih sedmaša iz svih otočnih podružnica Osnovne škole Fran Krsto Frankopan.

Ovogodišnji saziv, nakon prethodnog posvećenog životu i djelu Nikole Udine Algarottija, bio je motiviran obilježavanjem stogodišnjice početka Prvog svjetskog rata, nadovezujući se dijelom svojih programskih sadržaja na inicijative kojima je krčki Centar za kulturu pridao pozornost tom važnom jubileju. Riječ je o svečanom koncertu kojim su početkom srpnja otvorene 58. Ljetne priredbe te izložbi razglednica iz vremena Prvog svjetskog rata koju zanimljivom čini na svakoj od njih zabilježen motiv mačke.
Prvog dana Akademije okupljeni sudionici, nakon njezina svečanog otvorenja i podjele simbola ovogodišnjeg saziva u auli osnovne škole, uputili su se u prvu povijesnu šetnju gradom koja je kulminirala osvrtom na uzroke i povod izbijanja Prvog svjetskog rata te uvodnim predavanjem o otoku Krku između 1914. i 1918. godine. Sljedećeg dana, u fokusu su bili biskup Antun Mahnić i Staroslavenska akademija tijekom drugog desetljeća 20. stoljeća, dok je treći bio rezerviran za cjelodnevnu terensku nastavu, točnije posjet Puli i tamošnjem Povijesnom i pomorskom muzeju Istre, Mornaričkom groblju i crkvi Gospe od mora. Četvrtog, ujedno i posljednjeg dan, nakon niske zanimljivih izlaganja tijekom kojih su otvorene teme poput trauma uzrokovanih ratom, medija fotografije kao bitnog u kronici ratnih zbivanja ili refleksija rata u europskoj književnosti, ovogodišnji saziv svečano je zaključen. 
 
 
Osim voditeljice Milice Žužić i osnivačice Akademije Ane Kirinčić, kao suradnike ovog projekta koji se odvija pod geslom Prošlost za budućnost, treba istaknuti predavače Tvrtka Božića, Dinu Valković, Željka Skomeršića, Vanju Tomca i Almu Dujmović. Pored predavanja i istraživanja vrijedni osnovnoškolci mogli su svoje interese zadovoljiti u jednoj od sljedećih radionica: povijesnoj (Tvrtko Božić), likovnoj (Alma Dujmović), kaligrafskoj (Željka Mišta), istraživačko-stvaralačkoj (Dina Valković), glazbenoj (Ana Jagić Aljić), glagoljaškoj (Mirjana Žužić) i informatičkoj (Iva Dujmović).
Zadaća ovog edukativnog programa, koji je kao primjer dobre prakse u metodici povijesti uvršten u knjigu Učenik istražitelj prošlosti - novi smjer u nastavi povijesti, dr. Ive Rendić Miočević, pomna je i produbljena analiza spoznaja o zavičajnoj povijesti i kulturnoj baštini otoka, ali i njegovog šireg okruženja, kao dijela nacionalne, odnosno europske baštine.