Mala staroslavenska akademija: Dr. Antun Mahnić (1897. - 1920.), krčki biskup

Ovogodišnja, 20. po redu Mala staroslavenska akademija, za čiju je organizaciju već tradicionalno zadužena Osnovna škola Fran Krsto Frankopan, odvijat će se u gradu Krku između 24. i 27. listopada, istražujući u povodu svog jubileja život i djelo dr. Antuna Mahnića, istaknutog krčkog biskupa, glagoljaša, preporoditelja, humanista i izdavača.
Pod okriljem krčke škole ovaj će edukativni program okupiti darovite učenike sedmih razreda s prostora čitavog otoka, kao i sedmaše iz kastavske Osnovne škole Milan Brozović, koji će tijekom četverodnevnog rada stjecati nova znanja, i to ne samo putem niza (kraćih) predavanja već i intenzivnim terenskim, odnosno istraživačkim radom, a svoje će nove spoznaje zasigurno primijeniti u nekoj od, za ovu prigodu organiziranih, tematskih radionica.
U realizaciju ovog projekta, pored gostujućih predavača, uključeni su nastavnici povijesti, hrvatskog jezika, likovne i glazbene kulture, informatike i vjeronauka čime ovaj hvalevrijedan školski projekt svojom interdisciplinarnošću u cijelosti ispunjava zahtjeve suvremene nastave, kao i suvremenog načina poučavanja. Pretposljednjeg dana Akademije, 26. listopada, cjelodnevna terenska nastava bit će održana u gradu Pazinu, i to s ciljem upoznavanja lokacija povezanih s ovogodišnjom temom, s time da se dan kasnije, povodom 20. jubileja, s početkom u 10.00 sati, u krčkoj Galeriji Decumanus, otvara prigodna izložbena retrospektiva dosadašnjih saziva.

Zadaća ovog projekta osmišljenog 1998. godine, koji je kao primjer dobre prakse u metodici povijesti uvršten u knjigu Učenik istražitelj prošlosti - novi smjer u nastavi povijesti, dr. Ive Rendića Miočevića, pomna je i produbljena analiza spoznaja o zavičajnoj povijesti i kulturnoj baštini otoka, ali i njegovog šireg okruženja, kao dijela nacionalne, odnosno europske baštine.