Mala škola socijalnih vještina za krčke sedmaše

U matičnoj, ali i svim područnim jedinicama, Osnovne škole Fran Krsto Frankopan, zagrebačka Udruga TI SI OK, pod pokroviteljstvom Ureda za suzbijanje i zlouporabu droga Vlade Republike Hrvatske, provodi hvalevrijedan projekt Mala škola socijalnih vještina, namijenjen sedmašima.

Riječ je o inicijativi, kao dugoročnom programu učenja socijalnih vještina s naglaskom na asertivnost, usmjerenoj prema učenicima osnovnih škola koji ulaze u posebno osjetljivo i rizično razdoblje. Naime, kreiranje strukturiranog konteksta u kojem se međusobno druže socijalno uspješni i manje uspješni pojedinci tako može potaknuti učenje kod svakog pojedinog djeteta.
Zadaća ovog projekta biva učenje socijalnih te rad na komunikacijskim vještinama s time da kao njegove kratkoročne, specifične zadatke valja izdvojiti: educiranje djece u području socijalnih vještina, povećavanje senzibiliteta za druge, poticanje timskog i suradničkog duha, jačanje djece sa slabije razvijenim socijalnim vještinama, izgradnja pozitivne slike o sebi, razvijanje odgovornosti za vlastito ponašanje te poticanje razumijevanja, tolerancije i uvažavanja različitosti.
Program se provodi u četiri tematska modula obuhvaćajući sljedeće teme i podteme: samopoštovanje i komunikacija (pozitivno vrednovanje samog sebe; potvrđivanje u komunikaciji s drugima na djeci prilagođen način); stilovi ponašanja i suradnja (agresivno, pasivno i asertivno ponašanje; opis različitih stilova komunikacije; uvođenje pojma asertivnosti); rješavanje sukoba (razrađivanje teme sukoba; osvješćivanje učestalosti neefikasnih načina rješavanja sukoba; podučavanje suradničkom načinu rješavanja sukoba); ja u budućnosti (učenje strategije usmjerene prema radu na osobnim vizijama primjene naučenog).
U sklopu provođenja programa Mala škola socijalnih vještina, povodom Mjeseca borbe protiv ovisnosti koji se ove godine obilježava od 15. studenog do 15. prosinca, biti će organiziran okrugli stol na temu Otok Krk i njegovi resursi u prevenciji ovisnosti. Ova javna tribina planira se održati 21. studenog 2013. godine u Velikoj vijećnici Grada Krka s početkom u 17.00 sati, a trebala bi s ciljem što sadržajnije rasprave, pored organizatora, članova Udruge TI SI OK, okupiti predstavnike Dječjeg vrtića Katarina Frankopan, Osnovne škole Fran Krsto Frankopan, Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir, Grada Krka, Policijske postaje Krk, Doma zdravlja Krk, Centra za socijalnu skrb Krk, Općinskog suda Krk i Udruge liječenih ovisnika Gromača.