Kvalitetni glazbeni sadržaji u fokusu drugog izdanja Krk Music Festa

U središte dobre glazbe, zabave i zaista jedinstvenih gastronomskih iskustava grad Krk pretvoren je 21. i 23. lipnja 2019. godine kada je nekolicina njegovih atraktivnih lokacija iskorištena za scenografiju drugog po redu Krk Music Festa. (Dana 22. lipnja program su, nažalost, za sljedeći dan odgodile nepovoljne vremenske prilike!)

Krk Music Fest mogao bi se opisati kao višednevno festivalsko događanje koje se priređuje u povodu Svjetskog dana glazbe što se globalno, različitim programima i akcijama, obilježava 21. lipnja, predstavljajući ujedno i izvrsnu priliku za uzbudljivim dočekom ljeta.

Glazba je u turizmu (sve)prisutan i važan faktor jer doprinosi atmosferi, intenzivira kulturni identitet te stvara doživljaje i priliku za zabavu. Krk, kao grad povijesti i kulture, u vrijeme trajanja festivala tako je postao mjestom u kojem se komunicira univerzalnim jezikom, jezikom koji ne poznaje granice. Bogat festivalski program mnogobrojnoj je publici predstavio vrhunske hrvatske umjetnike, ali i amatere koji svoje slobodno vrijeme rado provode uz druženje i glazbu. Njegovo otvorenje, 21. lipnja, bilo je povjereno najstarijem krčkom kulturnom udruženju Gradskoj glazbi Krk, koja uz kraće prekide svoje postojanje bilježi još od 1832. godine. U glazbenom dijelu festivala publika je mogla doživjeti nastupe lokalnih folklornih društava i DJ-eva, ali i prepustiti se kvalitetnim glazbenim sadržajima tijekom cjelovečernjih koncerata. Bilo je, pored toga, i plesnih performansa, kino-projekcija te radionica plesa, pjevanja i izrade rukotvorina, dok su ljubitelji gastronomije, u sklopu  Street Food Marketa, istinski uživali u mnogim delicijama internacionalne street food ponude za koje je bilo zaduženo 12 gastronomskih entuzijasta.

Pa, krenimo redom. Lokalna folklorna društva (Kulturno-umjetničko društvo Vrh, Kulturno društvo Kornić i Folklorno društvo Poljica) svojim nastupima na središnjem gradskom trgu Veloj placi posjetitelje su upoznali s tradicijskim krčkim plesovima i narodnim nošnjama te jedinstvenim glazbenim slogom - dvoglasjem tijesnih intervala Istre i Hrvatskog primorja - koji je kao jedan od najspecifičnijih i najkompleksnijih stilova folklorne glazbe, uopće, 2009. godine upisan na UNESCO-vu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva. Dodajmo tome kako su stopama ovog prepoznatljivog folklorno-umjetničkog izričaja, u smislu priznavanja njegove kulturne i kulturološke vrijednosti, krenuli i krčki tanci (plesovi), zasluživši status kulturnog dobra Republike Hrvatske.

Vrhunac festivala, možemo to slobodno kazati, ogledao se u njegovom glazbenom dijelu koji je trima besplatnim koncertnim poslasticama publici priskrbio vrhunske umjetničke doživljaje. Uvodni koncert bio je posvećen svima dobro znanom umjetniku koji je obilježio desetljeća hrvatske popularne glazbe - Arsenu Dediću, što znači da je krčkoj publici upravo na Svjetski dan glazbe, 21. lipnja, posve prigodno poklonjen koncertni program pod nazivom Večer za Arsena, a čija je izvedba, s fokusom na Arsenove skladateljske uspješnice, povjerena pijanistu Matiji Dediću te kantautorskom dvojcu Lei Deklevi i Tediju Spalatu, i to na srednjovjekovnom Trgu Kamplin, podno zidina Frankopanskog kaštela. Ista scena, 23. lipnja, prepuštena je međunarodno prepoznatom riječkom gitarističkom virtuozu Damiru Haliliću Halu, koji je ondje, po ocjeni glazbene kritike, predstavio jedan od najinovativnijih i najoriginalnijih projekata na području gitarističke glazbe. Riječ je o konceptu kojeg karakterizira spajanje solističkog nastupa uz korištenje šest različitih tipova gitara i vrhunske video-produkcije. No, vrhunac sveukupnog glazbenog doživljaja ovogodišnjeg festivala istog je dana priredio splitski kantautor Zlatan Stipišić Gibonni, koji je prepunoj Krčkoj rivi poklonio višesatno uživanje u mješavini popa, rocka, etna i world glazbe, prožetoj prepoznatljivom mediteranskom atmosferom i intimnom lirikom.

Budući da ritam glazbe pokreće i zove na ples dio festivalskog programa bio je posvećen i plesnom pokretu. Prvog dana, publici se na Krčkoj rivi predstavila riječka Plesna skupina Flame s programom Bohemian Rhapsody inspiriranim bezvremenskim hitovima grupe Queen. Ljubiteljima glazbeno-plesnog stvaralaštva bio je namijenjen i program prvog MusiCool Festa koji je osmišljen kao zabavno-edukativni sadržaj u sklopu kojeg su se posjetitelji mogli uključiti u plesne i glazbene radionice Love4Dance i Love4Music, a čije je vođenje povjereno mentorima: međunarodno etabliranoj plesačici i redateljici Ivoni Brnelić te afirmiranom glazbenom producentu Olji Dešiću. Dio radionica bio je prilagođen djeci početnicima od osam do 12 godina, a dio iskusnim i starijim plesačima i pjevačima. Svi polaznici te edukacije svoja su stečena znanja i vještine, 23. lipnja, predstavili atraktivnim zajedničkim nastupom u programu MusiCool Showa izvedenog na Trgu krčkih glagoljaša.

Osim plesnih i pjevačkih radionica, bilo je sadržaja i za one vještih ruku. Naime, svi zainteresirani svoju su kreativnost mogli iskušati tijekom radionica izrade glazbala od naplavina i ostalog otpadnog materijala, a sve u namjeri promoviranja reciklaže i održivosti. Provođenje tih aktivnosti odigrano je u režiji članica Udruge Rukotvorine Krk, a poprište događanja bilo je novo sjedište udruženja smješteno na Trgu sv. Kvirina.

Uz sve to, u Kinu Krk za vrijeme trajanja festivala bile su prikazane tri besplatne filmske projekcije, najprije Amy - biografski dokumentarni film o britanskoj glazbenici Amy Winehouse, zatim najmlađoj publici namijenjen Ugly Dolls, a u završnici prava filmska poslastica - glazbeni filmski hit Rocketman inspiriran životom pop ikone Eltona Johna.

Za uspješnu organizaciju ovogodišnjeg Krk Music Festa bili su zaduženi Turistička zajednica Grada Krka i Grad Krk sa suradnicima: Komunalnim poduzećem Vecla, Street Food Marketom i Plesnim studijom RisDance. Sponzor Gibonnijevog koncerta je tvrtka Valamar Riviera d.d.

  • 1
  • -
  • 2