Krk i Rockenhausen na pragu nove kulturne suradnje

Između 18. i 25. lipnja 2016. godine u Krku je boravila grupa od dvadesetak Nijemaca pristiglih iz Rockenhausena, grada na sjeveru Falačkog Poranja koji je s našim povezan ne samo nizom projekata uglavnom vezanih uz sferu energetike i očuvanja okoliša, već i prijateljstvom o čemu svjedoči Sporazum o bratimljenju, a odnedavno i Povelja partnerstva.

Iako vođena zamjenikom gradonačelnika Grada Rockenhausena Gerdom Fuhrmannom njemačka delegacija nije bila službenog karaktera, budući da joj je zadaća uglavnom bila upoznavanje i uživanje u prirodnim, kulturnim ili gastronomskim posebnostima našeg i susjednih otoka. Međutim i ovaj neslužbeni posjet naposljetku je rezultirao dogovorom o sigurnom nastavku programa međunarodne kulturne suradnje. Naime, tijekom svibnja i lipnja, prošle godine, u Rockenhausenu, točnije u pitoresknom muzeju posvećenom životu i aktivnostima poznatog njemačkog kolekcionara Daniela-Henryja Kahnweilera, bila je postavljena izložba Centra za kulturu Grada Krka Miau, miau - što sam ja radila u Prvom svjetskom ratu, čijim je otvorenjem (25. svibnja), otpočeo višednevni program kojim se ondje svečano obilježila četrdeseta godišnjica partnerstva Rockenhausena i (francuskog) Rognaca, kao i zasnivanje partnerstva Rockenhausena i Krka. Već tada, u razgovoru s njemačkim domaćinima, raspravljena je mogućnost organiziranja uzvratne izložbe, a nešto više od godine dana kasnije, ovog puta u Krku, ta je ideja, tijekom druženja, 21. lipnja, organiziranog u Maloj gradskoj vijećnici, konačno zadobila i nešto jasnije konture. U predlaganju mogućih programa tako su pored jednog od čelnih ljudi Rockenhausena sudjelovali i njegovi u Krk pristigli stanovnici, dok su se s druge strane stola iznova našli predstavnici Centra za kulturu Grada Krka, s time da je iznesene ideje posredovala prevoditeljica Jasna Gilbert. Naposljetku je zaključeno kako će nastavak te prošle godine započete kulturne inicijative donijeti prezentaciju kolekcionarskih aktivnosti Daniela-Henryja Kahnweilera, drugim riječima izložbu kojom će u krčkoj Galeriji Decumanus biti obuhvaćen dio impresivne građe Muzeja Kahnweilerhaus, ili predstavljanje suvremene njemačke likovnosti putem radova iz fundusa izuzetno vitalne Zaklade Daniel-Henry Kahnweiler. Druženju su se nešto kasnije, uz neizbježno darivanje, pridružili gradonačelnik Darijo Vasilić i njegov zamjenik Čedomir Miler, a zaista prijateljska atmosfera dokazala je kako su Krk i Rockenhausen, na početku novog, pretpostavimo znatno prisnijeg poglavlja, zaista počeli živjeti ono na što ih obvezuje, koliko sadržaj Sporazuma, toliko i Povelje.