Krk dobiva novu sportsku dvoranu za borilačke sportove, pogledajte kako će izgledati

Na ovotjednom redovnom radnom sastanku krčkog gradonačelnika Darija Vasilića s najbližim suradnicima iz svih odsjeka gradske uprave predstavljen je i formalno prihvaćen Izvedbeni projekt izgradnje sportske dvorane za borilačke sportove, odnosno plan rekonstrukcije i dogradnje postojeće zgrade Hrvatskog zavoda za socijalni rad - Područnog ureda Krk.

Sad i službeno prihvaćeni plan izgradnje višeetažnog sportskog kompleksa u kojem će svoj stalni dom naći članice i članovi dvaju izuzetno uspješnih, članstvom brojnih ali i natjecateljskim ostvarenjima trofejnih otočnih sportskih kolektiva - Judo kluba Krk te Karate kluba Krk Croatia, izradila je tvrtka K-IN iz Rijeke.

Kompleks na tri etaže

Kako doznajemo, budući će dvoranski kompleks za borilačke sportove imati čak tri etaže, s ukupnom bruto površinom od 549,8 četvornih metara. Vrijednost radova na njegovoj izgradnji, a za koje će se uskoro pokrenuti postupak nabave odnosno odabira najpovoljnijega izvođača radova gradnje, procijenjeni su na 752 tisuće eura, bez PDV-a. Također, najavljeno je i da će se ovim projektom aplicirati na aktualni javni poziv za dostavu prijedloga projekata za Program razvoja otoka u 2024. godini. Prema procjeni projektanta, izgradnja dvorane trebala bi trajati deset mjeseci uz dva dodatna mjeseca za ishođenje uporabne dozvole. Građevina će, podsjetimo, izgrađena biti kao dodatak već postojeće zgrade u kojoj je smješten krčki područni ured Hrvatskog zavoda za socijalni rad. Zemljište je u vlasništvu Grada Krka te je otprije bilo namijenjeno izgradnji objekta društvene namijene koji će s postojećim na susjednome zemljištu biti povezan, odnosno dijeliti jednu fasadu.

Ostali bez prostora za treninge

Predstavljajući nam nedavno razloge zbog kojih se Grad na tom zemljištu odlučio graditi upravo dvoranski kompleks namijenjen karatistima i judašima, gradonačelnik Vasilić je podsjetio da su članovi Karate kluba Krk Croatia, zbog potrebe vraćanja kompleksa Društvenog centra Krk njegovoj prvotnoj, vrtićkoj namijeni, ostali bez svojih trenažnih prostorija.

– Nije tajna da brojne članice i članovi tog kluba, ali i Judo kluba Krk već neko vrijeme imaju problema s osiguravanjem kvalitetnih uvjeta za treniranje, istaknuo je u toj prigodi prvi čovjek izvršne vlasti Grada Krka podsjetivši da su upravo karatisti, članovi sportskog kluba koji se posljednjih godina prometnuo u jedno od članstvom najbrojnijih ali i uspjesima koje ostvaruju na državnim i međunarodnim natjecanjima najuspješnijih takvih udruženja na području Grada, ali i otoka Krka, pred koju godinu morali napustiti prethodno im dodijeljene prostorije te se potom i uklopiti u režim korištenja školskih sportskih dvorana.

A to, zbog potrebe postavljanja ali i raspremanja borilačkih tatamija prije i nakon svakog njihova treninga, nije niti može biti kvalitetno rješenje za obavljanje trenažnih procesa koje različite uzrasne grupe tog borilačkog kolektiva zapravo organiziraju svakodnevno, nastavio je čelnik Grada Krka.

Dodao je i da slične probleme, s korištenjem male dvorane krčke srednje škole, već desetljećima imaju i krčki judaši. Uviđajući vrijednost onog što sportska vodstva tih naših borilačkih klubova već godinama odnosno desetljećima uspješno čine kao i utjecaj problema koje im nosi potreba dijeljenja dvoranske infrastrukture s ostalim lokalnim klubovima i školama u kojima rade, odlučili smo karatistima i judašima riješiti pitanje krova nad glavom te im i jednima i drugima omogućiti korištenje sportskog kompleksa kojeg Grad uskoro kreće graditi i opremati u zoni Sveti Petar, nastavio je Vasilić.

Na raspolaganju - samo njima

Idejno rješenje temljem kojeg su se predstavnici lokalne uprave odlučili razvijati spomenuti plan upravo na tom zemljištu pokazalo je da se u raspoloživim gabaritima budućeg objekta, dimenzije čijeg interijera će biti 12 puta 12 metara, može smjestiti dvije borilačke dvorane - jedna u njegovom prizemlju i druga na prvom katu. U onoj najvišoj, potkrovnoj etaži budućeg doma borilačkih sportova mjesta će se naći i za uklapanje više klupskih odnosno servisnih prostorija, ali i za sanitarne blokove odnosno svlačionice. Dvorane koje će svaka imati po 144 kvadrata tlocrtne površine međusobno će biti povezane vanjskim stubištem, a ono što je posebno važno i što do sad nije moglo biti osigurano niti jednom od spomenutih dvaju klubova, ondje uređene dvorane na raspolaganju će biti - samo njima. Zbog toga će judaši i karatisti po završetku svojih treninga moći na tlu ostavljati postavljene strunjače odnosno tatamije koji se u okolnostima potrebe njihova stalnog postavljanja i uklanjanja, oštećuju i brzo troše.

Zemljište na kojem će se graditi budući borilački kompleks u vlasništvu je Grada Krka, a zajedno s djelom na kojem je već izgrađena zgrada na koju će se dvorane jednom svojom fasadom nasloniti, rasprostire se na oko 1,5 tisuća četvornih metara. Prema višekratnim najavama predstavnika Grada, plan je bio da se spomenuti objekt gradi etapno odnosno da se u jednoj proračunskoj godini iz lokalne kase najprije financira gradnja, a u idućoj i opremanje novog borilačkog doma. Tijek realizacije mogao bi naravno ubrzati i olakšati dotok potpora kojima se krčka lokalna uprava nada iz spomenutog Programa razvoja otoka.

I ovo im ide u prilog

U prilog planu gradnje novog dvoranskog kompleksa ide i činjenica da će useljenjem krčkih karatista i judaša u njihove nove prostorije nestati potreba plaćanja troškova najma dvorana koje lokalna uprava danas podmiruje školskim ustanovama u kojima oni trenutno treniraju.

Nije nebitno ni to što će useljenjem karatista i judaša u za njih namjenski izgrađeni kompleks u dvoranama obrazovnih ustanova koje ovi trenutno koriste otvoriti novi slobodni termini koje će potom moći koristiti sve druge sportske i sportsko-rekreacijske udruge. [novilist.hr, Mladen Trinajstić]