Krčki srednjoškolci uključeni u međunarodnu inicijativu Environment Online - ENO

Ovogodišnji maturanti, učenici 4. razreda gimnazije, šesta su generacija učenika Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir uključenih u međunarodnu inicijativu Environment Online - ENO, virtualnu školu i svojevrsnu platformu za promicanje načela održivog razvoja, ali i mirotvorstva.

Jedna od zasigurno najprepoznatljivijih aktivnosti tog hvalevrijednog programa jest ENO Tree Planting Day iliti Dan sadnje stabala koji se diljem svijeta provodi dvaput godišnje, i to 22. svibnja na Dan biološke raznolikosti te 21. rujna, na Međunarodni dan mira. Cilj ove akcije pokrenute u Finskoj je čak stotinu milijuna zasađenih stabala diljem svijeta do 2017. godine, a kroz to i osvješćivanje javnosti o klimatskim promjenama, važnosti očuvanja ekosustava te nužnosti življenja u skladu s principima održivosti. ENO Tree Planting Day inicijativa ove je godine podržana po deseti put. Krčki su matiranti, vezavši se uz taj jubilej, nastavili s tradicijom sadnje stabla masline, kao univerzalnog simbola mira, te tako na krajnje plastičan način demonstrirali inzistiranje na temeljnim vrijednostima svakog društva - miroljubivosti, toleranciji, poštivanju različitosti, mirnom rješavanju sukoba, kulturi mira, poštivanju vlastitog i tuđeg kulturnog i biološkog bogatstva te odgovornosti za okoliš.
Kao zanimljivost valja istaknuti kako je aktivnosti i nastojanja krčkih srednjopškolaca prepoznao i podržao Grad Krk, priključivši se programu ENO Green Cities Network, Mreži zelenih gradova, obvezavši se time svake godine donirati im sadnicu ili sjeme, odnosno omogućiti im područje za sadnju.